Судове рішення #9582611

                                   Справа № 2-259  

                    2010 року  

  Р І Ш Е Н Н Я  

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

  23 березня 2010 року     Рівненський районний суд Рівненської області  

      в особі судді         Остапчук Л.В.  

    при секретарі             Захарук Г.Л.  

    за участю: позивачки         ОСОБА_1  

представника позивачки - адвоката               ОСОБА_2  

представника відповідача                               Самкова П.І.  

  розглянувши у відкритому  судовому засіданні в залі суду в місті Рівному  

цивільну справу за позовом   ОСОБА_1   до   колективного сільськогосподарського підприємства «Обрій», Кустинської сільської     ради Рівненського району Рівненської області, Рівненської районної державної адміністрації про визнання права на земельний пай, зобов’язання включення до списків власників земельних сертифікатів,  

 

в с т а н о в и в :  

  У зв’язку з тим, що позивачка має право на отримання сертифікату на земельну частку (пай), але отримати відповідний сертифікат не може, так як вона не була включена до списків власників на земельну частку (пай) КСП «Обрій», які були складені 18.11.2007 року та затверджені розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації від 29 грудня 2007 року № 1019, позивачка звернулася до суду з даним позовом і просить визнати за нею право на земельну частку (пай) та зобов’язати відповідача внести зміни  до списків власників на земельну частку (пай) КСП «Обрій» від 18 листопада 2007 року і розпорядження № 1019 від 29 грудня 2007 року шляхом включення її у списки власників на земельну частку (пай).  

В суді позивачка та її представник – адвокат ОСОБА_2 позов підтримали, пославшись на обставини, викладені в позовній заяві та суду пояснили, що позивачка працювала в колективному сільськогосподарському підприємстві – колгоспі ім.Ватутіна більше двадцяти восьми років з 1950 року по 1978 рік. З січня 1978 року по 1992 рік в зв’язку з погіршенням стану здоров’я позивачка не могла  працювати в колгоспі.  Продовжуючи працювати стрілком воєнізованої охорони, позивачка  не вибувала з членів колективного господарства ім.Ватутіна, тому вона, як член колективного господарства ім.Ватутіна   має право на земельну частку (пай). При складанні списків вона не була включена до списку, який додавався до Державного акту на право колективної власності на землю, що є порушенням її законного права на земельну частку (пай). В даний час відповідачі відмовили їй в цьому і порекомендували звернутися до суду з позовом. Просять позов задоволити.  

Представник відповідача – Рівненської районної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, хоча про день і час слухання справи був повідомлений своєчасно і належним чином. Із Рівненської районної державної адміністрації надійшов до суду лист, з якого вбачається, що Рівненська районна державна адміністрація визнає позов, просить справу розглянути у відсутності їх представника в судовому засіданні.  

Представник відповідача – Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області, сільський голова Самков П. І. позов визнав та суду пояснив, що дійсно 18 листопада 2007 року були проведені загальні збори власників земельних сертифікатів на право власності на земельну частку (пай), складені списки власників на земельну частку (пай), які затверджені розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації від 29 грудня 2007 року № 1019. Однак державні акти не видавались за відсутності коштів, на території сільської ради є вільні землі, які можна виділити пропущеним членам КСП «Обрій»  при паюванні земель.  Проти вимог позивачки не заперечує, позов просить задоволити.  

Представник відповідача Колективного сільськогосподарського підприємства «Обрій» в подальшому перейменоване на ПСГП «Кустин» – в судове засідання не з’явився, хоча про день і час слухання справи був повідомлений своєчасно і належним чином. Від нього не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Оскільки господарство на даний час ліквідоване, то суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника цього відповідача, проти чого позивачка, її представник і представник відповідача, Куснинської сільської ради, не заперечують.  

В зв’язку з визнанням позову відповідачами Кустинською сільською радою і Рівненською районною державною адміністрацією, суд вважає за можливе позов задоволити, оскільки визнання позову відповідачами не суперечить закону, не порушує законні права сторін.  

Судом встановлено, що ОСОБА_1 працювала в колгоспі ім.Ватутіна більше двадцяти восьми років з 1950 року по 1978 рік і була членом колгоспу. З січня 1978 року по 1992 рік в зв’язку з погіршенням стану здоров’я, позивачка не могла продовжувати  працювати в колгоспі і працювала стрілком воєнізованої охорони. Вона не вибувала з  членів колгоспу ім.Ватутіна. З 1986 року ОСОБА_1 пенсіонерка і для нарахування пенсії враховувався її стаж роботи в колгоспі. 18 листопада 2007 року були проведені загальні збори власників земельних сертифікатів на право власності на земельну частку (пай) та  складені списки власників на земельну частку (пай). Останні затверджені розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації від 29 грудня 2007 року № 1019. Однак позивачка помилково не була включена до списків власників на земельну частку (пай).  

Позивачці стало відомо про вищезазначений факт і у зв’язку із цим вона звернулася до виконавчого комітету Кустинської сільської ради із заявою про виділення земельної ділянки (паю), в черговий раз намагаючись захистити своє право, як це передбачено ст.ст.78, 81 ЗК України, Указом Президента України № 720 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995 року, Законом України «Про колективне сільськогосподарське підприємство» від 14.02.1992 року.  

Відповідно до листа Кустинської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 21.01.2009 року № 45,  позивачці було відмовлено у виділенні земельної частки (паю) по КСП «Обрій» і рекомендовано звернутися з позовом до суду.  

Указом Президента України від 8 серпня 1995 року № 720 «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» визначено, що право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю.  

Відповідно до Листа Державного комітету України по земельних ресурсах від 27.02.2006 року № 14-17-2-Я254/1549 «Щодо права на земельну частку (пай)» право на земельну частку (пай) надавалось членам недержавного сільськогосподарського підприємства відповідно до встановленого членства в підприємстві на дату видачі сільськогосподарському підприємству Державного акта на право колективної власності на землю.  

У відповідності із листом Державного комітету України по земельних ресурсах від 26.01.2001 року № 14-17-11/340 «Щодо права на земельну частку (пай)» право громадян – членів недержавного сільськогосподарського підприємства, як співвласників колективної власності на землю набувається з дня видачі в установленому порядку Державного акта на право колективної власності на землю недержавному сільськогосподарському підприємству з обов’язковим додатком, списком громадян – членів зазначеного підприємства.  

Згідно із п.24 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» від 16.04.2004 року № 7 член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до Державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом колективного сільськогосподарського підприємства на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.  

Відповідно до цього ж пункту зазначеної постанови позови громадян, пов’язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, (виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.  

Стаття 81 ЗК України передбачає, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).  

У суду не виникло сумніву, що ОСОБА_1 працювала в колгоспі ім.Ватутіна, бала членом цього колгоспу, із його членів не вибувала, а тому має право на земельну частку (пай), і відповідно, на отримання сертифіката на право на земельну частку (пай).  

За таких обставин суд вважає, що в наявності порушення права позивачки, за захистом якого спрямоване її звернення до суду, а тому позов підлягає до задоволення.  

  Керуючись ст.ст.57, 59, 213-215, 294, 295 ЦПК України, ст.ст.78, 81, 116 ЗК України, суд, -  

  в и р і ш и в :  

 

  Позов ОСОБА_1   до   колективного сільськогосподарського підприємства «Обрій», Кустинської сільської     ради Рівненського району Рівненської області, Рівненської районної державної адміністрації про визнання права на земельний пай, зобов’язання включення до списків власників земельних сертифікатів задовольнити повністю.  

  Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1,  право на земельну частку (пай) у колективному сільськогосподарському підприємстві «Обрій».  

  Зобов’язати Рівненську районну державну адміністрацію Рівненської області внести зміни до списків осіб, які мають право на земельну частку (пай) в КСГП «Обрій» від 18 листопада 2007 року і розпорядження № 1019 від 29 грудня 2007 року шляхом включення ОСОБА_1  у Списки осіб, які мають право на земельну частку (пай).  

  Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.  

  Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано до Рівненського районного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.  

    Суддя:  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація