АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22 - 3523 /09 Головуючий у 1-й інстанції: Бойчева Н.В.
Суддя-доповідач: Прокопенко О.Л.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2009 року м. Запоріжжя
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Запорізької області у складі:
Головуючого: Онищенка Е.А.
Суддів: Маловічко С.В., Прокопенка О.Л.,
При секретарі: Семенчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 02 липня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ТОВ „Еліта-Агроінвест" про стягнення грошових коштів у якості орендної плати та про розірвання договору оренди землі, -
ВСТАНОВИЛА:
В квітні 2009 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ТОВ „Еліта-Агроінвест" про стягнення грошових коштів у якості орендної плати та про розірвання договору оренди землі.
В позовній заяві зазначала, що 10 жовтня 2007 року між позивачкою та відповідачем ТОВ "Еліта-Агроінвест" було укладено договір оренди земельної ділянки. Відповідно до зазначеного договору позивач передав, а відповідач прийняв у строкове, терміном на 10 років, платне користування земельну ділянку загальною площею 10,7502 га, яка розташована на території Переможненської сільської ради. Зазначена земельна ділянка належить позивачу на підставі державного акту. Відповідно до умов договору позивач брав на себе зобов'язання щодо виконання договору та виплати орендної плати. Розмір орендної плати становить 2 531 грн. 57 коп. щорічно, орендна плата сплачується щорічно в строк до 01 грудня кожного відповідного року, форма орендної плати - грошова, передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами, передбачено відповідальність за несвоєчасне внесення плати за оренду земельної ділянки ( п. 4 Договору). Взяті на себе зобов'язання відповідач належним чином не виконав, а саме : всупереч вимогам підпунктів 4.1. та 4.4. Договору відповідач самостійно, без згоди позивача, без складання будь-якого акту, в рахунок орендної плати за оренду в 2008 році, передав позивачу 2 тони зерна пшениці із розрахунку 900 грн. за 1 тону; всупереч вимогам підпункту 4.3. орендну плату за оренду земельної ділянки в 2008 році відповідач позивачу не заплатив.
При цьому, позивач вважає, що навіть за умови його згоди про отримання частини орендної плати у вигляді 2 тон зерна пшениці, відповідач не здійснив в повному обсязі виплату орендної плати за користування земельною ділянкою в 2008 році, а саме не заплатив грошову суму у розмірі 731 грн.
Посилаючись на викладене просила суд розірвати договір оренди землі від 10 жовтня 2007 року, укладений між ним та відповідачем ТОВ „Еліта-Агроінвест" та стягнути з відповідача на її користь грошову суму у розмірі 731 грн. у якості недоплаченої частини орендної плати за оренду земельної ділянки в 2008 році згідно умов договору оренди землі від 10 жовтня 2007 року.
Рішенням Якимівського районного суду Запорізької області від 02 липня 2009 року позов задоволено частково.
Стягнуто з ТОВ „Еліта-Агрсінвест" на користь ОСОБА_2 заборгованість по орендній платі у розмірі 731 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду ОСОБА_2 подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо розірвання договору оренди землі змінити та задовольнити її позовні вимоги в зазначеній часині, в іншій частині залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апелянта, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Згідно зі ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Відмовляючи в задоволенні частини позовних вимог про розірвання договору оренди землі, районний суд виходив з того, що підстав для його розірвання не має, оскільки договір оренди землі набрав чинності після його державної реєстрації, тобто з 22.12.2008 року, а позивач зазначає, що підставою розірвання зазначеного договору є невиконання умов договору оренди землі за 2008 рік, тобто за той період часу, коли орендні відносини між сторонами ще не виникли.
Згідно зі ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Оскільки апелянтом оскаржується незаконність рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову про розірвання договору оренди землі, тому судова колегія перевіряє законність рішення суду в цій частині позовних вимог.
Висновок суду першої інстанції в частині відмови в задоволені позову про розірвання договору оренди землі відповідає вимогам закону і фактичним обставинам справа виходячи з наступного.
Статтею 1 Закону України « Про оренду землі» зазначено, що оренда землі визначається як засноване на договорі строкове платне володіння, користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Зі змісту статті 13 вказаного Закону вбачається, що договір оренди землі-це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Отже, основною метою договору оренди земельної ділянки та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.
Відповідно до ст. 18 Закону договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
З матеріалів справи вбачається, що 10 жовтня 2007 року між позивачем ОСОБА_2 та відповідачем ТОВ « Єліта-Агроінвест» було укладено договір оренди земельної ділянки терміном на 10 років. В п. 14 цього договору зазначено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Договір був зареєстрований у Якимівському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП « Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельним ресурсам» 22 грудня 2008 року про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040826400040 (а.с.4-7).
Відповідно до п.3 ст.3 ЦК України загальними засадами цивільного законодавства є: свобода договору.
Отже, виходячи з вимог Закону та змісту укладеного між сторонами договору оренди землі, останній набрав чинності з 22 грудня 2008 року.
Відповідно до частини 1 статті 32 Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначеним Земельним кодексом України та іншими законами України.
Оскільки договір оренди землі між сторонами набрав чинності з 22 грудня 2008 року, тому й не має підстав для розірвання зазначеного договору, відповідно до ст. 32 Закону «Про оренду землі», оскільки орендні відносини між сторонами виникли тільки з 22 грудня 2008 року.
Посилання позивача ОСОБА_2 на ст. 32 Закону України « Про оренду землі є безпідставним.
Таким чином, враховуючи зазначені вимоги закону і фактичні обставини справи, суд першої інстанції обґрунтовано визнав, що вимоги позивача про розірвання договору оренди землі задоволенню не підлягають.
Рішення суду відповідає закону, а доводи апеляційної скарги про порушення судом норм матеріального і процесуального права є неспроможними і необгрунтованими та не спростовують висновків суду.
Керуючись ст. ст.303, 307, 308, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Якимівського районного суду Запорізької області від 02 липня 2009 року по цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.