Справа № 22-ц-116/2010 р. Головуючий
Категорія-договірні І інстанції-Нестеренко О.С.
доповідач- Бурлака І. В.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 січня 2010 року судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Харківської області в складі:
головуючого судді: Пшенічної Л.В.,
суддів: Бурлака І.В., Борової С.А.,
при секретарі: Єндовицькій І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім ім. Горького” на рішення Сахновщинського районного суду Харківської області від 30 вересня 2009 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім ім. Горького”, третя особа: ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельним ресурсам” про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки,-
в с т а н о в и л а :
У травні 2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом до ТОВ “Аграрний дім ім. Горького”.
В обгрунтування своїх вимог посилався на те, що згідно Державного акту на землю від 05.03.2001 року йому на праві приватної власності належить земельна ділянка розміром 6.96 га.
07.09.2006 року між ним та ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” укладений договір оренди на вказану земельну ділянку строком на 10 років. В порушенні умов Договору з 31.12.2008 року по 20.05.2009 року відповідач орендну плату не сплачував. У зв’язку з чим позивач просив суд достроково розірвати договір оренди; зобов’язати відповідача повернути позивачу земельну ділянку площею 6.96 га; стягнути з відповідача на користь позивача борг за оренду в сумі 677,69 грн.
Представник відповідача позов не визнав та пояснив, що орендна плата нараховувалася позивачу відповідно до умов Договору, виходячи з 1,5 % від грошової оцінки земельної ділянки. За 2008 рік позивачу виплачено орендну плату в повному обсязі. Відповідно до Указу Президента України від 19.08.2008 року підприємством нараховано ще додатково 677,69 грн., але ця сума є позадоговірною і ніякого відношення до Договору оренди немає.
Рішенням Сахновщинського районного суду Харківської області від 30 вересня 2009 року позов ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” – задоволено; розірвано договір оренди земельної ділянки № 870 від 07.09.2006 року, укладений між ОСОБА_1 та ТОВ “Аграрний дім ім. Горького”; зобов’язано відповідача повернути зазначену в договорі оренди від 07.09.2006 року земельну ділянку площею 6.96 га ОСОБА_1; стягнути з ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” на користь ОСОБА_1 борг за орендну плату в розмірі 677,69 грн. та судові в розмірі 82,12 грн.
В апеляційній скарзі ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” просив рішення суду скасувати, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1- відмовити; стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства судові витрати. При цьому посилався на порушення норм процесуального та матеріального права. Вважав, що суд не звернув увагу на те, що сума 677,96 грн. – це не борг за орендну плату. Вона є позадоговірною.
Заслухавши суддю-відповідача, пояснення сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційну скаргу ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” – задовольнити, рішення суду – скасувати з ухваленням нового рішення. При цьому судова колегія виходить з наступного.
Задовольняючи позов ОСОБА_1 та достроково розірвуючи договір оренди, зобов’язуючи відповідача повернути земельну ділянку позивачу і стягуючи з відповідача на користь позивача суму в розмірі 677,69 грн, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не виконав своїх обов’язків, передбачених ст. 24 Закону України “Про оренду землі”, а саме, не провів з позивачем розрахунок за користування земельною ділянкою за 2008 рік.
Проте з таким висновком суду погодитися не можна, виходячи з наступного.
Відповідно до статтей 13,14,15,16,20,21 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі-це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Істотними умовами договору оренди землі є об’єкт оренди, строк дії договору оренди, орендна плата із зазначенням ії розмірі, індексації, форм платежу, строків, порядку ії внесення і перегляду та відповідальності за ії несплату та інші істотні умови, передбачені ст. 15 вказаного Закону. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації.
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України “ Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)” від 02 лютого 2002 року № 92 розмір плати за оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних ділянок (паїв) для орендодавців, що є працівниками сільськогосподарських підприємств, селянських (фермерських) господарств, яким вони надали в оренду земельні ділянки сільськогосподарського призначення чи земельні частки (паї) становив не менше 1,5 % визначеної відповідно до законодавства вартості такої орендованої земельної ділянки, земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 30 цього Закону зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 згідно Державного акта серія ІІ-ХР № 079178 є власником земельної ділянки загальною площею 6.96 га, яка розташована на території Шевченківської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, (а.с.6,7).
Із договору оренди земельної ділянки № 870 від 07.09.2006 року вбачається, що він укладений між сторонами строком на 10 років з визначенням орендної плати, розмір якої є договірним і складає 1,5 % від грошової оцінки земельної ділянки, (а.с.8-10). Укладений договір відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України “Про оренду землі” зареєстрований у Сахновщинському районному відділенні ХРК ДЗК, про що в Державному реєстрі вчинено запис. Згідно акту прийому-передачі земельної ділянки від 07.09.2006 року позивач передав земельну ділянку площею 6.96 га відповідачу, а відповідач прийняв ії, що підтверджується підписами сторін (а.с.10).
Як убачається з протоколу погодження порядку, умов та строків виплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 07.09.2006 року, видом сплати за оренду є сільгоспродукція, строк виплати якої встановлено до 31 грудня поточного року, (а.с.11).
Матеріали справи свідчать про те, що сторони досягли домовленості щодо усіх істотних умов, зокрема і орендної плати в розмірі 1,5 % від базової вартості земельної ділянки, визначеної в договорі. Додаткових договорів щодо зміни розміру орендної плати відповідно до ст. 30 Закону України “Про оренду землі” сторони не укладали.
Указом Президента України від 19.08.2008 року за № 725/2008 “Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв) у статті 1 Указу Президента України від 02 лютого 2002 року № 92 “Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян-власників земельних ділянок і земельних часток (паїв)” внесені зміни, згідно яких розмір плати за оренду земельних ділянок рекомендовано встановити не менше 3 %.
Із довідки ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” від 30.12.2008 року вбачається, що відповідно до п.4.3 Договору оренди щорічна орендна плата складає 2381,95 грн. За 2008 рік ОСОБА_1 фактично виплачено сільгоспродукції на суму 1347,00 грн., утримано прибуткового податку 357,29 грн. і залишилося до видачі 677,69 грн., (а.с.13).
Як пояснив в суді апеляційної інстанції представник ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” ця сума нарахована на виконання Указу Президента від 19.08.2009 року, але не виплачена, оскільки відповідно до п.7.6 Договору заяв щодо змін або доповнень до розміру орендної плати від ОСОБА_1 не надходило і додаткових договорів щодо цього сторони не укладали. За 2008 рік орендна плата ОСОБА_1 виплачена повністю.
ОСОБА_1 в суді апеляційної інстанції проти цього не заперечував та пояснив, що будь-яких додаткових договорів щодо зміни орендної плати він з підприємством не укладав, письмових заяв щодо цього не писав. За попередні роки заборгованості по сплаті за орендну плату не було.
Відповідно до ст. 32 цього Закону на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов’язків, передбачених статтями 24, і 25 цього Закону та умовами договору.
Статті 24,25 Закону України “Про оренду землі” передбачають права та обов’язкі орендаря та орендодавця, серед яких є право орендодавця вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати. Однак, доказів того, що відповідач несвоєчасно сплачував орендну плату або має перед ОСОБА_1 заборгованість за оренду, матеріали справи не містять, і таких доказів ОСОБА_1 відповідно до ст. 60 ЦПК України не надав.
Виходячи з обставин справи і вимог закону судова колегія вважає, що підстав для дострокового розірвання договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки позивачу у зв’язку з несвоєчасним внесенням орендної плати, немає.
Посилання ОСОБА_1 та його представника на те, що невиплата залишку орендної плати в розмірі 677,69 грн. є підставою для дострокового розірвання вказаного Договору судовою колегією не приймаються, оскільки спростовуються вищевказаними матеріалами справи.
За таких обставин судова колегія вважає, що рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення, яким в задоволенні позову ОСОБА_1 необхідно відмовити, а розподіл судових витрат між сторонами провести відповідно до ч.ч.1,5 ст. 88 ЦПК України, згідно яких з ОСОБА_1 на користь ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” стягується 25,50 грн. судового збору і 4,25 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення та на користь держави 115,75 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.
Керуючись ст. ст. 303, 304,п.2.ч.1.ст. 307, ст. 309, ч. 2 ст. 314, ст. 316, 317 ,319, 325 ЦПК України, судова колегія,-
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю “Аграрний дім ім. Горького”- задовольнити.
Рішення Сахновщинського районного суду Харківської області від 30 вересня 2009 року- скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_1 – відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВ “Аграрний дім ім. Горького” 25,50 грн. судового збору і 4,25 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення та на користь держави 115,75 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.
Рішення апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя:
Судді: