ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
21001 м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 61-86-28, e-mail: admin-sud@inbox.ru
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
6 серпня 2007року Справа № 2-а-6745/07
за позовомПрокурора Староміського району м. Вінниці
доВінницької митниці
проПро бездіяльність митниці по протесту прокурора та зобов’язання задовольнити протест
Суддя В. Сторчак
при секретарі судового засідання А.Чернюк, за участю представників сторін:
позивач:Саулко О.І.
від відповідача:Гребінський А.В.
СУТЬ СПОРУ:
До Вінницького окружного адміністративного суду подано адміністративний позов прокурора Староміського районну м. Вінниці про скасування наказу т.в.о. начальника Вінницької митниці №59-К від 28.04.07р. В обґрунтування позовних вимог прокурор доводить те, що 14.05.07р. ним було внесено протест на зазначений наказ. Проте, незважаючи на сплив 10 – денного терміну керівництво Вінницької митниці жодним чином не відреагувало на внесений документ.
Згідно зі ст. 21 Закону України "Про прокуратуру" в разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.
Станом на 05.06.07р. відповіді з Вінницької митниці на протест прокурора Староміського району м. Вінниці від 14.05.07р. у прокуратуру не надійшло.
Наказом т.в.о. начальника Вінницької митниці №59-К від 28.04.07р.до восьми працівників застосовано дисциплінарне стягнення – звільнення, а двом працівникам за неналежне виконання службових обов’язків оголошено догани.
Даним наказом на підставі акту службового розслідування №2 від 26.04.07р. щодо виявлених порушень вимог законів та інших нормативно-правових актів посадовими особами Вінницької митниці під час митного оформлення транспортних засобів, що призвело до матеріальних збитків державі.
Прокурор зазначає, що вказане службове розслідування проводилось поверхово і однобічно, що ставить під сумнів його об’єктивність, а тому наказ т.в.о. начальника Вінницької митниці №59-К від 28.04.07р. який прийнятий на підставі необ’єктивних висновків службового розслідування, незаконний і підлягає скасуванню.
Під час судового розгляду позивачем позовні вимоги були змінені. В змінених позовних вимогах позивач просить суд визнати бездіяльність Вінницької митниці по незадоволенню протесту прокурора Староміського району м. Вінниці незаконними та зобов’язати Вінницьку митницю задовольнити протест прокурора шляхом скасування незаконного наказу т.в.о. начальника Вінницької митниці №59-К від 28.04.07р.
Представник Вінницької митниці відповідача по справі проти позову заперечує. наполягає на тому, що на протест митниця відреагувала своєчасно, а наказ законний тому немає підстав для задоволення протесту.
Заслухавши доводи сторін по справі та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що дана позовна заява підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про прокуратуру" Вимоги прокурора, які відповідають чинному законодавству, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.
Відповідно до ч.2 ст. 20 Закону України "Про прокуратуру" при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право опротестовувати акти Прем'єр-міністра України, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, виконавчих органів місцевих Рад, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також рішення і дії посадових осіб.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про прокуратуру" протест прокурора зупиняє дію опротестованого акта і підлягає обов'язковому розгляду відповідним органом або посадовою особою у десятиденний строк після його надходження. Про наслідки розгляду протесту в цей же строк повідомляється прокурору.
У разі відхилення протесту або ухилення від його розгляду прокурор може звернутися з заявою до суду про визнання акта незаконним. Заяву до суду може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з моменту одержання повідомлення про відхилення протесту або закінчення передбаченого законом строку для його розгляду. Подача такої заяви зупиняє дію правового акта.
Як встановлено судом, відповідь від Вінницької митниці на припис прокурора Староміського району м. Вінниці від 14.05.07р. до прокуратури Староміського району не надходила.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як і підтверджено представником відповідача, кореспонденція з Вінницької митниці відправляється простими листами. Представником відповідача не надано переконливих доказів про направлення відповіді на протест прокурора від 14.05.07р. до прокуратури Староміського району м. Вінниці.
Тому позовні вимоги в частині визнання бездіяльності Вінницької митниці по несвоєчасному розгляду протесту підлягають задоволенню та зобов’язанню митниці прореагувати у встановленому законом порядку на припис прокурора.
В частині зобов’язання Вінницької митниці задовольнити протест прокурора Староміського району м. Вінниці від 11.05.07р. №260 шляхом скасування незаконного наказу т.в.о. начальника Вінницької митниці №59-к від 28.04.07р. то вони не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан, похилий вік або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Ст. 32 Закону України "Про державну службу" передбачено, що рішення про припинення державної служби може бути оскаржено державним службовцем безпосередньо до суду.
Крім того ст.. 2 КЗпП до основних трудових прав працівників віднесено право на звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади.
Звільнення працівників Вінницької митниці та накладення дисциплінарних стягнень у вигляді доган є трудовим спором, який вирішується у судовому порядку за заявою особи права якої порушено.
На підставі викладеного, керуючисьст. ст. 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Вінницької митниці по розгляду протесту прокурора Староміського районну м. Вінниці від 11.05.07р. №260 та зобов’язати Вінницьку митницю прореагувати на протест прокурора Староміського району м. Вінниці від 11.05.07р. №260 в установленому законом порядку.
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова складена в повному обсязі відповідно
До ч.3 ст. 160 КАС України 10.08.07р.
Суддя /підпис/
Копія вірна
Суддя:
Секретар: