Судове рішення #9565022

Справа №- 22-ц-847/10р.                                                              Головуючий 1 інст.Слурденко О.І.

Категорія –  відшкодування шкоди.                                          Доповідач – Міненкова Н.О.                        

                                                                                                 

                                                     

                                                                    У Х В А Л А    

                                                      І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

04 березня   2010 року  судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі :

                                            Головуючого судді : Міненкової Н.О.

                                            Суддів – Гальянової І.Г., Ларенка В.І.

                                            При секретарі – Григоренко К.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові апеляційну скаргу  ОСОБА_2 в особі її представника ОСОБА_3 на рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 04 грудня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до відділу державної виконавчої служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції про стягнення моральної шкоди, -

                                                              в с т а н о в и л а

в серпні 2009 року до суду звернулась ОСОБА_2 і просила відшкодувати моральну шкоду з відділу державної виконавчої служби Чугуївського міськрайонного управління юстиції, посилаючись на те, що виконавча служба протягом трьох років не виконує рішення Апеляційного суду Харківської області про стягнення з боржника ОСОБА_4 суми матеріальної і моральної шкоди.

            Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 01. 06. 2009 року була задоволена скарга на бездіяльність Державної виконавчої служби і ухвала не оскаржена  та є чинною.

           Обґрунтовуючи заподіяння моральної шкоди з боку відповідача позивачка посилалась на те, що вона протягом трьох років ходила до виконавчої служби з проханням  проводити виконавчі дії, відчувала себе приниженою, у зв’язку з чим страждала, стала погано спати і була позбавлена вести нормальний спосіб життя. Моральну шкоду, заподіяну їй оцінила в 10000 грн.

            Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на проведення виконавчих дій по виконанню рішення суду про стягнення на користь позивачки грошових коштів у відповідності до Закону України „Про виконавче провадження”.

            Рішенням Чугуївського міського суду Харківської області від 04 грудня 2009 року в задоволенні позову відмовлено.

            Не погодилась з рішенням ОСОБА_2 й у апеляційній скарзі просить рішення  скасувати та постановити нове рішення про задоволення її позовних вимог. Апелянт посилається, що судом не надана належна оцінка її доводам щодо бездіяльності Державної виконавчої служби при виконанні рішення суду, постановленого на її користь, так як фактично виконавчі дії по виявленню майна боржника та по встановленню його місцезнаходження почали проводитися після спливу двох років, тобто з 2009 року, а виконавче провадження було відкрито в 2007 році і дані обставини були встановлені при розгляді її скарги Комінтернівським районним судом на бездіяльність Державної виконавчої служби.

             

              Просить рішення суду скасувати і постановити нове про стягнення на її користь  з державного бюджету у відшкодування моральної шкоди в сумі 10 000 грн. та витрати на інформаційно – технічне забезпечення розгляду справи. Судові витрати покласти на відповідача.

              Перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

              Відповідно до ст. 86 Закону України  „Про виконавче провадження” у редакції від 18.09.08р. № 540-17 , стягувач має право звернутися з позовом до юридичної особи, яка зобов’язана провадити стягнення коштів з боржника, у разі невиконання рішення з вини цієї юридичної особи.

              Належним доказом неправомірності дій( бездіяльності) державного виконавця буде відповідне рішення суду, яке буде мати приюдиціоне значення для справи про стягнення шкоди.

              Збитки, заподіяні державним виконавцем  громадянинові чи юридичній особі при здійсненні виконавчого провадження, підлягають відшкодуванню в порядку, передбаченому законом.

              Згідно зі ст. 1174 ЦК України шкода, завдана фізичній чи юридичній особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю посадової особи або службової особи органу державної влади, органу  Автономної республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здісненні нею своїх повноважень, відшкодовується державою, АРК, або органом місцевого самоврядування, незалежно від вини цієї особи.

              Пунктом 21 Постанови Пленуму ВСУ №-14 від 26.12.03р. „Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження” відповідальність юридичної особи( ст.86 Закону „Про виконавче провадження) може застосовуватись як при неможливості так при утрудненні виконання рішення суду з вини зазначеної особи.

              Вина юридичної особи в невиконанні рішення суду доводиться відповідно до положень ст. 60 ЦПК України і може полягати у не проведенні стягнення коштів з боржника як навмисно, так і внаслідок недбалості.

              При розгляді позовів фізичних та юридичних осіб про відшкодування шкоди, заподіяної діями( бездіяльністю) державного виконавця, суди повинні виходити з положень ст.11 Закону України № 202/98-ВР від 24.03.98р. „Про державну виконавчу службу” та ст. 86 Закону „Про виконавче провадження”, врахувавши, що в таких справах відповідачами можуть бути відповідні відділи державної виконавчої служби, в яких працюють державні виконавчі, та відповідні територіальні органи Державного Казначейства України.

             Судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з направленням справи на новий розгляд, відповідно до ч. 4 ст. 311 ЦПК України.

             При новому розгляді справи суд повинен дати належну оцінку ухвалі Комінтернівського районного суду м. Харкова від 01.06. 2009 року ( а.с. 18) про задоволення скарги ОСОБА_2 на бездіяльність державного виконавця ВДВС Чугуївського МРУЮ Харківської області, а також дати належну оцінку доказам, які надані сторонами і після цього прийти до висновку щодо наявності вини, або її відсутності у державного виконавця при виконанні виконавчого провадження.

             Враховуючи те, що суд не виконав вимоги процесуального закону , не залучив до участі у справі відповідний територіальний відділ Державного Казначейства України, що є підставою для направлення справи на новий розгляд.                

            Керуючись ст.ст. 218,303,304,307,311,313,317,319 ЦПК України                                         судова колегія

                                                         У Х В А Л И Л А

           Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити частково

            Рішення Чугуївського районного суду Харківської області від 04.12.2009 року скасувати, справу направити на новий розгляд до того ж суду для розгляду в іншому складі суду.

           Ухвала набирає законної сили після її проголошення та може бути оскаржена протягом двох місяців шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду України.

                                         Головуючий суддя –

                                         Судді  -

               

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація