Справа № 2-237/ 2007 рік
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 червня 2007 року Совєтський районний суд
Автономної Республіки Крим
у складі: головуючого - судді Кудряшової A.M.
при секретарі - Мосіної В.В.,
за участю позивача ОСОБА_1
представника позивача -ОСОБА_2
представника відповідачів ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Совєтський Совєтського району Автономної Республіки Крим цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного аграрного університету, Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету "Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" про скасування дисциплінарного стягнення та відшкодування моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 10 січня 2007 року звернувся до суду із позовом до відповідача - Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" про скасування дисциплінарного стягнення у вигляді догани, зобов'язання передати спортивне майно матеріально-відповідальної особі та відшкодування моральної шкоди. Позовні вимоги мотивовані тим, що наказом № 177 „Л" від 26 грудня 2006 року до позивача застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді догани за невиконання посадових обов'язків по придбанню спортивного інвентарю. Позивач не погодився з дисциплінарним стягненням посилаючись на те, що його посадовою інструкцією не передбачено обов'язку по транспортуванню та зберіганню спортивних товарів, крім того, вказує, з його боку неодноразово приймалися мери для організації доставки товарів із магазину до технікуму, але з вини директору технікуму не були застосовані заходи для перевезення спортивного інвентарю, тому просить скасувати застосоване до нього дисциплінарне стягнення. Вказує, що у результаті виниклого конфлікту була зіпсована репутація позивача, як працівника технікуму та вчителя, що заподіяло йому душевні страждання та спричинило моральну шкоду, яку він оцінує у 100000 гривень. Крім того, просив зобов'язати директора технікуму передати спортивне майно матеріально-відповідальної особі.
Ухвалою суду від 16 лютого 2007 року прийнята відмова позивача від частини позовних вимог щодо зобов'язання директору Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" передати спортивне майно на відповідальне зберігання іншої особі та провадження по справі у цієї частині закрито.
Ухвалою суду від 11 квітня 2007 року до участі у справі у якості співвідповідача залучений - Національний аграрний університет, якій є юридичною особою та головним підприємством Відокремленого структурного підрозділу Національного
аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства".
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити посилаючись на те, що він добросовісно виконував розпорядження керівництва технікуму по придбанню спортивного інвентарю, тому він знайшов магазин у якому були найбільше прийнятні умови, у зв'язку чим згодом саме з цим магазином був укладений договір купівлі-продажу спортивного інвентарю. Вказує, що він неодноразово дзвонив та їздив до магазину для транспортування спортивного майна, але не зміг його привезти у зв'язку з відсутність цього товару у магазині та знаходженням його на складах підприємства у різних місцях Криму, оскільки необхідного товару не було і у другий раз тому, він вимушений був взяті інший схожий товар, але не тої якості, у третю поїздку він відвіз неналежний товар і замінив його належним, а також взяв частину іншого спортивного товару, який також оказався не тим, але вважає, що це сталося з вини представників магазину, які видавали йому неналежний товар. Крім того, вказує, що директором технікуму він не був забезпечений належним транспортом для перевезення закупленого товару, хоча позивач звертався до нього з відповідною докладною запискою. При цьому вказує, що у період з 28 листопаду 2006 року по 07 грудня 2006 року він хворів, тому за станом здоров'я не зміг виконати усне розпорядження директору технікуму, але звертає увагу, що навіть після оголошення йому догани приймав міри для організації по постачанню спортивного майна. Вказує, що до цього не було будь-яких дорікань відносно його праці з боку адміністрації технікуму, йому оголошувалися лише подяки. Посилаючись на тривалий час якісної роботи у технікумі, вважає, що оголошення догони призвело до зіпсування його трудової репутації як вчителя технікуму як середі вчителів, так і середі студентів та заподіяло йому моральні страждання, у результаті чого він частіше став звертатися до лікаря. Заподіяну йому моральну шкоду позивач оцінує у сумі 100000 гривень. Крім того, позивач просив відшкодувати понесені ним витрати на правову допомогу у сумі 480 гривень.
Представник позивача - адвокат ОСОБА_2. підтримав доводи свого довірителя, а також посилаючись на те, що позивач виконував всі свої обов'язки, не відмовлявся від виконання розпоряджень директору по постачанню майна, неодноразово їздив до м. Сімферополю за спортивним майном, але не зміг виконати розпорядження не за своєю виною, тому вважає, що позивачем не була порушена трудова дисципліна та його позовні вимоги підлягають задоволенню.
Представник відповідачів Національного аграрного університету, Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" ОСОБА_3 позовні вимоги не визнала, вважає, що наказ про дисциплінарне стягнення є обґрунтованим та відповідає вимогам закону, оскільки на протязі двох місяців позивач їздив до м. Сімферополю, але належного спортивного інвентарю до технікуму не привіз, тому директор технікуму був вимушений доручити іншому працівнику виконати постачання спортивного інвентарю до технікуму, якій за один раз привіз все необхідне. Вимоги щодо стягнення моральної шкоди вважає такими, що не зайшлі свого підтвердження.
Суд заслухавши пояснення учасників процесу, допитавши свідків, дослідивши матеріали справи, встановив:
ОСОБА_1 з 01 вересня 1964 року працював вчителем фізичного виховання та на посаді фізкерівника технікуму, що підтверджується наказом №271 від 31.08.1964 року.
Наказом № 177 „Л" від 26 грудня 2006 року „Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" за невиконання посадових обов'язків, що полягають у по-
рушенні посадової інструкції та фінансової дисципліни керівнику фізичного виховання ОСОБА_1 оголошена догана. Відповідно до наказу № 177 „Л" від 26 грудня 2006 року „Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" ОСОБА_1., як керівник фізичного виховання, притягнутий до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани за те, що відповідно до посадової інструкції йому було доручено придбати спортивне майно за яке згідно з договором купівлі-продажу від 16 жовтня 2006 року технікум перерахував гроші, але на протязі двох місяців без поважних причин завдання по закупівлі спортивного майна виконано не було, що призвело до використання бюджетних грошей комерційною структурою.
У судовому засіданні встановлено, що відповідно до п. 7 Посадової інструкції керівника фізичного виховання, затвердженої директором Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства", на позивача покладений обов'язок по забезпеченню придбання спортивного майна та його збереження, тому на підставі усного розпорядження директором Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" позивачу було доручено прийняті міри по придбанню спортивного інвентарю.
Як вбачається із матеріалів справи 16 жовтня 2006 року між приватним підприємцем ОСОБА_4 та Відокремленим структурним підрозділом Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" укладений договір № 15 купівлі-продажу спортивного товару, у зв'язку з чим за участю позивача ОСОБА_1 16 жовтня 2006 року виписана накладна із зазначенням спортивного майна та його вартості, яка зареєстрована та взята на облік Відділенням державного казначейства у Совєтському районі, що свідчить про контролювання правомірності використання грошей, прийняттю позивачем мір по забезпеченню придбання спортивного інвентарю та виконанню ним завдання по закупівлі цього інвентарю.
Доводи представника відповідача про те, що закупівля спортивного інвентарю у приватного підприємця ОСОБА_4. включає також привезення цього інвентарю із м. Сімферополю до технікуму судом не може бути взяти до уваги, тому що відповідно до пояснень представника відповідачів та показаний допитаного у якості свідка - директора технікуму ОСОБА_5., письмового наказу керівництвом технікуму по зобов'язанню позивача придбати та привезти спортивний інвентар у 2006 році не видавалося, будь-яких наказів про службове відрядження та командировочних посвідчень ОСОБА_1 для придбання і привезення спортивного інвентарю, закупленого у приватного підприємця Юдіна СВ., також не видавалося. Крім того, відповідно до штатного розпису на 01 липня 2006 року у Відокремленому структурному підрозділі Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" є заступник директора з господарської частини, якій відповідно до п. 10 Посадової інструкції має обов'язок по здійсненню керівництва роботами з господарської діяльності, матеріально-технічному постачанню, транспортного і адміністративно-господарського обслуговування. Таким чином, постачання та транспортне обслуговування придбаного технікумом майна покладено на іншу посадову особу.
Крім того, згідно зі ст. 149 ч.З КЗпП України при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини за яких вчинено проступок і попередню роботу працівника. Із матеріалів справи, пояснень представника відповідача та показаний допитаного у якості свідка директору технікуму вбачається, що позивач не відмовлявся від виконання розпоряджень директору технікуму, при
цьому вказував, що у магазині відсутній необхідний товар, а також посилався на те, що для перевезення майна йому необхідний вантажний транспорт, але при прийнятті рішення керівництво технікуму не прийняло до уваги підстави з яких позивач не виконав доручене йому завдання та які свідчать про відсутність умислу позивача на невиконання дорученого йому завдання. Також при вирішення питання про притягнення до відповідальності позивача керівництвом технікуму не надано належної оцінки тієї обставині, що на час притягнення позивача дисциплінарну відповідальність спортивне майно вже було привезено до технікуму, про що свідчіть накладна № 19 від 21 грудня 2006 року та це вбачається із показаний свідків Бушуева І.І, та ОСОБА_5. та пояснень представника відповідача. У порушення вимог ст. 149 КЗпП України не була врахована попередня робота позивача, яка свідчіть, що ОСОБА_1 тривалий час працює у навчальному закладі та за весь час роботи мав лише одне заохочення, після якого через незначний час йому оголошена подяка.
Суд не може прийняти до уваги доводи представника відповідача, що позивачем під час забезпечення придбання спортивного інвентарю у приватного підприємця ОСОБА_4. була порушена фінансової дисципліни, оскільки представником відповідача взагалі не надано доказів того, що таке порушення відбулося.
Приймаючі до уваги, що відповідно до положень Посадової інструкції керівника фізичного виховання, затвердженої директором Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства", керівник фізичного виховання несе відповідальність за організацію й якісний стан фізичного виховання студентів, якість навчального та спортивно-масової роботи з ними, тому позивач, як керівника фізичного виховання, з урахуванням прийнятих ним мір по забезпеченню придбання спортивного інвентарю, не може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності за непостачання цього інвентарю із м. Сімферополю до технікуму, оскільки виконання цієї роботи не обумовлено його трудовими обов'язками або належним чином оформленим наказом керівництва про покладення на позивача таких обовязків.
Крім того, відповідно до вимог ст. 148 ч.І КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці.
При цьому днем виявлення проступку вважається день, коли особі, якої підлеглий працівник, стало відомо про вчинення проступку.
Як встановлено у судовому засіданні та це не оспорюється представником відповідача і підтверджується показаннями допитаного у якості свідка - директора технікуму ОСОБА_5. 07 листопаду 2006 року керівництву технікуму стало відомо, що позивач не виконав усне розпорядження директору технікуму по перевезенню спортивного майна із м. Сімферополя до технікуму, також керівництву технікуму було відомо, що і 09 листопаду 2006 року позивач не виконав це усне розпорядження директору технікуму, але наказ про застосування дисциплінарного стягнення виданий лише 26 грудня 2006 року, тобто з пропуском місячного строку з урахуванням тимчасової непрацездатності позивача. При цьому із тексту самого наказу № 177 „Л" від 26 грудня 2006 року „Про витягнення до дисциплінарної відповідальності" вбачається, що керівництву технікуму було відомо, що на протязі двох місяців завдання по закупівлі спортивного майна виконано ОСОБА_1 не було, тобто на час видання наказу місячний строк, передбачений для застосування дисциплінарного стягнення, сплив.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що дисциплінарне стягнення у виді догани застосоване до ОСОБА_1 на підставі наказу Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету "Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" № 177 "Л" від 26 грудня 2006 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності" підлягає скасуванню.
Приймаючі до уваги, що відповідно до положень ст. 30 ЦПК України позивачем і відповідачем можуть бути фізичні і юридичні особи, а також держава, а як вбачається із довідки № 6610 з Єдиного державного реєстру підприємств та організації України Відокремлений структурний підрозділ Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" не має права юридичної особи, тому Відокремлений структурний підрозділ Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" не може бути стороною та відповідати по справі. Але з урахуванням того, що головним підприємством Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету „Кримський технікум гідромеліорації та механізації сільського господарства" є Національний аграрний університет, якій залучений до участі у справі у якості співвідповідача, та відповідно до Статуту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 березня 2001 року № 202, є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в Державному казначействі та установах банку, тому є належною стороною у справі.
Безумовно видання наказу про притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності призвело до порушення його трудової репутації з урахуванням тривалого часу праці у даному навчальному закладі, що призвело до його моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагає від нього додаткових зусиль для організації свого життя, тому суд знаходить, що доводи позивача про перенесені ним моральні страждання є обґрунтовані, але розмір моральної шкоди у сумі 100000 гривень є завищеним і не знайшов свого підтвердження представленими судові доказами, разом з тим, з урахуванням тривалості, характеру і глибини моральних страждань, а також вимоги розумності, виваженості та справедливості, суд вважає достатньою компенсацію моральної шкоди позивачу в грошовому виразі у сумі 500 гривень. В інший частині позову щодо вимог про відшкодування моральної шкоди необхідно відмовити.
Вимоги позивача щодо стягнення на його користь понесених ним витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, підлягають задоволенню у сумі 480 гривень, яка підтверджується належним документом.
Судові витрати по справі у виді судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи суд знаходить за можливе віднести на рахунок держави, оскільки у відповідності зі ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито" від 21.01.1993 року позивач звільнений від сплати державного мита, а відповідач має державну форму власності.
На підставі викладеного, ст.ст. 147, 148, 149, 237-1 КЗпП України, керуючись ст.ст. 5, 10, 11, 57, 60, 208, 209, 212-215, 218, 223 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Скасувати ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді догани застосоване підставі наказу Відокремленого структурного підрозділу Національного аграрного університету "Кримський технікум гідромеліорації та меха-
нізації сільського господарства" № 177 "Л" від 26 грудня 2006 року "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності".
Стягнути з Національного аграрного університету на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у розмірі 500 (п'ятсот) гривень, витрати пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката у сумі 480 (чотириста вісімдесят) гривень, а в загалі 980 (дев'ятсот вісімдесят) гривень.
В іншої частині позову - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження через Совєтський районний суд Автономної Республіки Крим і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Рішення набуває чинності після закінчення десятиденного строку, передбаченого для подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, та двадцятиденного строку для подання апеляційної скарзі, який вираховується з дня подачі заяви про апеляційне оскарження.