Справа № 2-1266
2010 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2010 року Стахановський міський суд Луганської області в складі:
головуючий: суддя Гончаров О.М.
при секретарі: Пожидаєва Я.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Стаханові справу за позовною заявою ОСОБА_1 до УПФ України в м.Стаханові про зобов;язання провести підвищення до пенсії
ВСТАНОВИВ:
На обгрунтування своїх вимог позивач зазначив, що у 1987 році він брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З 20 червня 2008 року йому встановлена 2-а група інвалідності по захворюванню пов'язаному з наслідками Чорнобильської катастрофи і на підставі цього він віднесений до категорії 1 осіб, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи. Дані обставини підтверджуються: посвідченням ЧАЕС; Експертним Висновком; довідкою МСЕК; військовим квитком; довідкою Архіву Міністерства Оборони України .
На підставі вище за викладене у позивача виникло право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно ст.49 цього Закону, пенсії особам, віднесеним до категорії 1, встановлюються у вигляді: державній пенсії.
Згідно ст.54 цього ж Закону державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1 може призначатися за бажанням громадянина із заробітку, отриманого за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичної шкоди, визначеної відповідно до Законодавства.
Відповідно до частини 4 цієї норми Закону у всіх випадках розміри пенсій для інвалідів 2-ої групи, яким встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком.
Управління ПФУ в м. Стаханові вказані вимоги Закону виконувати відмовилося. У зв'язку з цим він вимушений був звернутися до суду, за захистом свого права на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою від 20 січня 2009 року Луганський окружний адміністративний суд такі дії відповідача визнав неправомірними і зобов'язав провести перерахунок пенсії відповідно до ст.54 вказаного вище Закону з 01 вересня 2008 року .
Управління ПФУ в м.. Стаханові дане рішення суду виконало після його вступу до Законної сили.
Проте, відповідач продовжує порушувати законне право позивача на отримання пенсії в розмірі, що визначений.
Так, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій деяким категоріям громадян, постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи" від 27 грудня 2005 року №1293, розміри пенсій по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 1987 році призначені відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи" підлягають збільшенню в 2.5 разу.
Управління ПФУ в м. Стаханові при призначенні пенсії ОСОБА_1 з 01 вересня 2008 року , по ст.54 вказаного Закону таке збільшення не провело.
Письмову заяву про проведення такого збільшення відповідач залишив без задоволення, чим порушило законне право позивача на збільшення пенсії відповідно до Ухвали Кабінету Міністрів України №1293 від 27 грудня 2005 року.
Тому позивач просив зобов'язати Управління ПФУ в м.. Стаханові збільшити з 01 вересня 2008 року пенсію, призначену йому відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи", - в 2.5 рази.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 вимоги підтримав, посилаючись на вимоги, викладені в аозові.
Представник відповідача позов не визнав, просив його не задовольняти, надав письмові заперчення.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач у 1987 році він брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. З 20 червня 2008 року йому встановлена 2-а група інвалідності по захворюванню пов'язаному з наслідками Чорнобильської катастрофи і на підставі цього він віднесений до категорії 1 осіб, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 20.01.2009 року за позовом ОСОБА_1 зобов;зано УПФ України в м.Стаханові зробити перерахунок та виплату пенсії на користь позивача в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком , та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров;ю в розмірі 75% мімімальної пенсії за віком, починаючи з 01.09.2008 року, з урахуванням положень ч.3 ст.67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи””. Перерахунок пенсії здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність , визначеного законом на відповідний період.
Суд дійшов висновку, що згідно діючого законодавства України у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв;язок з чорнобильською катастрофою, не може бути низчим: по 1-й групі інвалідності-10 мінімальних пенсій за віком; по 2 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком; по 3 групі інвалідності- 6 мінімальних пенсій за віком; дітям –інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком. Тобто Луганським окружним судом розглянуто усі правові норми, що встановлюють розмір пенсії та визначив , що діючим законодавством відповідної групи повинно бути встановлено 10,8,6 мінімальних пенсій за віком в розмірі прожиткового мінімуму.
Позивач посилається в заяві на Постанову КМУ №1293 від 27.12.2005 року , в якій зазначено про збільшення розміру пенсії, призначеної відповідно до ст.54 ЗУ „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”” у 2,5 рази участникам ліквідації аварії на ЧАЕС у 1987-1990 роках”.
Згідно п.2 даної постанови встановлено: мінімальний розмір пенсії, передбачений ч.4 ст.54 Закону, не може бути низчим для інвалідів з числа участників ліквідації аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причиний зв;язок інвалідності з ЧАЕС. 1 групи-540 грн; 2 групи-500грн; 3 групи-467 грн; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинних зв;язок інвалідності з ЧАЕС, 1 групи-440 грн; 2 групи-400 грн; 3 групи-370 гр
Таким чином позивач просить застосувати п.1 вищевказаної постанови, без врахування вимог п.2 даної постанови, яка встановлює мінімальний розмір пенсії, хоча при зверненні до Луганського окружного адміністративного суду просив встановити мінімальну пенсію за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, встановленою Законом України „Про державний бюджет на відповідний рік” , і Луганським окружним адміністративним судом Постанова КМУ від 27.12.2005 року не застосовувалася.
За таких умов , підстав для задоволенню позову не існує.
На підставі викладеного й керуючись ст. ст. 10,11,60, 209, 212-215 ЦПК України, ст. Постановою КМУ Кабінету Міністрів України "Про збільшення розмірів пенсій деяким категоріям громадян, постраждалим унаслідок Чорнобильської катастрофи" від 27 грудня 2005 року №1293
ВИРІШИВ:
В позові ОСОБА_1 до УПФ України в м.Стаханові про зобов;язання провести підвищення до пенсії відмовити.
Рішення може буті оскаржене в судову палату по цивільних справах Луганського апеляційного суду через Стаханівський міський суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції, протягом 10 днів від дня проголошення рішення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.М.Гончаров