Судове рішення #9518845

                                                                                                            Справа № 2-1363/2010 р.

       

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М      У К Р А Ї Н И

м. Добропілля                                                                                        21 травня 2010 р.

Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:        

                                                       

головуючого судді                 Садчикова Д.В.

при секретарі                       Влащенко І.М.

за участі позивача                 ОСОБА_1

представника відповідача               Жорової Н.А.

               

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1  до  Управління праці та соціального захисту населення  Добропільської міської ради «про стягнення  заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку», -

                В С Т А Н О В И В:

В березні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради про стягнення заборгованості з соціальних виплат суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1848 грн. 20 коп.

Позивачка в обґрунтування позовних вимог вказала, що вона є матір’ю дитини, ІНФОРМАЦІЯ_1, та перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідач, на думку позивача, всупереч вимог статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» недоплатив позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року на загальну суму 1848,20 грн..

Позивачка позовні вимоги в судовому засіданні підтримала. Просила суд ухвалити рішення, яким задовольнити її позовні вимоги.

  Представник відповідача Добропільського УПСЗН, юрист-спеціаліст управління праці та соціального захисту за дорученням Жорова Н.А., позов не визнала та в судовому засіданні пояснила, що виплату такої допомогу здійснювали згідно абз.3 ч.2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Просила суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення   сторiн,  вивчивши  матерiали  справи,  перевiривши доводи позивача,  та заперечення  представника  вiдповiдача, суд  вважає що позов  підлягає   задоволенню  з  наступних пiдстав.

 Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" (закон № 2811).

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до ст. 13 цього закону ( в редакції яка діяла до 1.01.2008 р.)  право на  допомогу  по  догляду  за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована  в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку  з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного   лікування та оздоровлення застрахованим  особам та членам їх сімей визначає Закон України «Про загальнообов’язкове державне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням» (закон № 2240).  

Статтею 1 Закону 2240 визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян  у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.          

Згідно ст. 2 Закону 2240 страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.

Відповідно до ст.ст. 4, 5, 29, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.

Одним із принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.

Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення  нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника), а відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 16 січня 2007 р. № 32 «Питання  виплати застрахованим  особам допомоги  при народженні  дитини  та по догляду за  дитиною до  досягнення нею  трирічного віку» УПСЗН з 2 кварталу 2007 р. зобов’язані виплачувати спірну допомогу  застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям.  

Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року № 489-У допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006, № 489-У зупинена на 2007 рік дія статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням", статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми".

Рішенням Конституційного Суду України N 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року у справі N 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) статті 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" від 19 грудня 2006 року N 489-У.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Отже, з 9 липня 2007 року відновлена дія статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ, за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років та дія ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" за якою розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не повинен бути меншим за розмір прожиткового  мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого законом.

Статтею 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року при здійсненні виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідач повинен був керуватись зазначеними сумами.

З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає:

Прожитковий мінімум встановлений      Фактично сплачена                  Недорахована

для дітей віком до шести років  за            Добропільським УПСЗН        сума  допомоги

2007 р.                                                          щомісячна  допомога

 З 09 липня    463,00/31х 23 дня =343,52                                                  

        31- 8=23 дні    

        343,52 –             - 129,03               = 214,49        

Серпень                     463,00               - 132,64                                     = 330,36

Вересень                    463,00                       - 134,45                                     = 328,55

Жовтень                         470,00                       - 136,13                                     = 333,87

Листопад                   470,00                       - 140,05                                   = 329,95

Грудень                         470,00                       - 144,09                                   = 325,91  

Разом: 1863,13 грн.

У зв’язку з тим, що згідно діючого законодавства суд не може виходити за рамки позовних вимог, вважає за необхідне задовольнити позов в межах заявлених позовних вимог.

Статтею 4 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що  покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Суд  не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

На підставі викладеного, ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51 Конституції України,  ст.43 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності…», ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007  рік»   та керуючись ст.ст.10,11,60,88, 209,212,213,214,215,218  ЦПК України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1  до  Управління праці та соціального захисту населення  Добропільської міської ради «про стягнення  заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» -  задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення в місті Добропілля  Добропільської міської ради розрахунковий рахунок 35416025001528, банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002 на користь ОСОБА_1  недоотриману  допомогу за  період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року  в розмірі 1848  (одна тисяча вісімсот сорок вісім) гривень 20 копійок.

Заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Добропільський міськрайонний суд Донецької області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий: суддя                                   Д.В. Садчиков

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація