Судове рішення #951522
Справа № 2-437/2007р

Справа2-437/2007р.

 

РІШЕННЯ

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

м. Ковель                                                                                                      12 березня    2007   року

Ковельський міськрайонний суд Волинської області під головуванням

судді                                                   МИРОНЮКА М.Г.

за участю секретаря                          ПОСПОЛІТАК Г.О.

позивача                                            ОСОБА_1

відповідача                                        ОСОБА_2

ОСОБА_3.

представник виконавчого комітету

Ковельської міської ради     Горблюк Р.В. розглянувши у відкритому попередньому судовому засідання в м. Ковелі справу за позовом ОСОБА_1до ОСОБА_2, ОСОБА_3, виконавчого  комітету Ковельської міської Ради  про визнання права власності на житловий будинок та господарські споруди , самочинне будівництво   в порядку спадкування,  -

 

Встановив:

 

До суду із позовом про визнання права власності на про визнання права власності на житловий будинок та господарські споруди , самочинне будівництво в порядку спадкування звернулась ОСОБА_1

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що за життя вона з чоловіком ОСОБА_4на праві приватної власності були власниками житлового будинку та інших господарських і побутових будівель та споруд , який розташований в АДРЕСА_1 на підставі договору обміну від 22 серпня 1995 року .

Останні без дозволу виконавчого комітету Ковельської міської ради та належно затвердженої проектної документації на присадибній ділянці по АДРЕСА_1самочинно провели прибудови та внесли зміни у внутрішнє планування житлового будинку та самочинно побудували літню кухню і гараж .

ОСОБА_4помер ІНФОРМАЦІЯ_1року . Після смерті ОСОБА_4. відкрилась спадщина на його частину майна , яке складається з 1/2 частини житлового будинку та інших господарських і побутових будівель та споруд.

ОСОБА_4. дружина померлого та його діти ОСОБА_2та ОСОБА_3являються спадкоємцями першої черги за законом . Заповіт від імені померлого не складався .

ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину , шляхом вступу у володіння та розпорядження спадковим майном , сплачує комунальні послуги , обробляє земельну ділянку , проводить поточний ремонт в будинку .

ОСОБА_2 та ОСОБА_3. , які є дочками спадкодавця в Ковельську державну нотаріальну контору не звернулись з заявами про прийняття спадщини , не вступили у володіння та розпорядження спадковим майном після смерті їх батька , а тому є такими , що не прийняли спадщину і не бажають ставити питання при визнання права власності в порядку спадкування .

Для отримання свідоцтва про право на спадщину позивачі звернулись у Державну нотаріальну контору за одержанням свідоцтва про право на спадщину , але їй було відмовлено у видачі такого свідоцтва, оскільки     у будинковолодінні   мається   самочинна

 

2

забудова, яка належним чином не оформлена .

На даний час технічна документація на житловий    будинок    з господарськими  та побутовими будівлями та спорудами та на самочинні добудови виготовлена .

Самочинно виконане переобладнання будинка та самочинно побудовані літня кухня та гараж не порушують існуючі санітарні і протипожежні вимоги , не порушують будь-яких прав та інтересів інших осіб та погоджені з архітектурою м. Ковеля , а тому позивач просить визнати за нею право власності на самочинне будівництво в порядку спадкування.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримала з підстав викладених у заяві, просить його задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3. не заперечують , щодо заявлених позовних вимог , пояснили , що відмовляються від частки батька ОСОБА_4. на користь матері ОСОБА_1 .

Представник виконавчого комітету Ковельської міської ради Волинської області не заперечує проти   задоволення позову .

Суд, заслухавши пояснення сторін , дослідивши письмові докази по справі приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення.

На підставі договору обміну від 22.08.1995 року зареєстрованого в реєстрі за№ 1-3330 та посвідченого державним нотаріусом Ковельської державної нотаріальної контори ОСОБА_5. ОСОБА_4. здійснив обмін , внаслідок чого отримав незакінчений будинок , готовність якого складала 57 % і земельну ділянку 600 кв.м. , надану для будівництва та обслуговування житлового будинку і на якій знаходиться цей будинок , розташований по АДРЕСА_1.

Згідно паспорта на забудову земельної ділянки та технічного паспорту житлового будинку та інших господарських і побутових будівель та споруд , який розташований в АДРЕСА_1 ОСОБА_4під час експлуатації житлового будинку вніс зміни у внутрішнє планування та проведено добудову , внаслідок чого житлова площа збільшилась на 59,80 кв.м. , а загальна площа збільшилась на - 58,30 кв.м. , після добудови і внесення змін під час експлуатації загальна площа будинку складає - 142 , 80 кв.м. , а житлова площа - 111, 20 кв.м. . Крім того в господарській споруді самочинно проведено добудову гаража розміром 6,25 х 6.00 м. з загальною площею 33,90 кв.м. і літню кухню розміром 5,20 х 6,00 кв.м., загальна площа - 28,00 кв.м. .

Згідно висновку архітектури м. Ковеля від 09.01.2007 р. самочинно внесені зміни у внутрішнє планування житлового будинку відповідають чинним будівельним, санітарним і протипожежним нормам і вимогам. Даний факт підтверджується також довідкою № 786 від 04.12.2006 р. - відділу УМНС м. Ковеля та довідкою № 5510 від 05.12.2006 р. з Ковельської районної санепідемстанції.

Як вбачається з акту від 23.01.2007 р. виданого госпрозрахунковим проектно-виробничим архітектурно-планувальним бюро самочинно проведена прибудова та внесені зміни у внутрішнє планування житлового будинку під час його експлуатації та самочинно побудовані літня кухня і гараж по АДРЕСА_1порушує п. 3.25 * ДБН 360 - 92 * . Враховуючи згоду користувачів сусідніх земельних ділянок гр. ОСОБА_6, що проживає по АДРЕСА_2та гр.. ОСОБА_7, що проживає по АДРЕСА_3розміщення від межі земельної ділянки будівлі гаража , літньої кухні менше 1,0 м. від межі земельних ділянок можливе , при умові влаштування ринв для відведення дощових вод на власну територію .

Згідно висновку архітектури м. Ковеля № 97 від 23.01.2007 р. самочинно проведена прибудова та внесені зміни у внутрішнє планування житлового будинку під час його експлуатації відповідають чинним будівельним, санітарним і протипожежним нормам і вимогам. Даний факт підтверджується також довідкою № 420 від 10.08.2006 р. - Ковельського районного відділу ГУ МНС України у Волинській області та довідкою № 4159 від 14.08.2006 р. з Ковельської районної санепідемстанції.

 

3

Статтею 376 п.5 ЦК України передбачено, що на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Відповідно до ст. 331 ЦК України право власності на нову річ , яка виготовлена ( створена) особою , набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом .

Право власності на новостворене нерухоме майно ( житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва ( створення майна ).

Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності , якщо це право не визнається іншою особою .

Згідно свідоцтва про смерть серії І-ЕГ № НОМЕР_1 ОСОБА_4помер ІНФОРМАЦІЯ_1року , про що в Книзі реєстрації актів про смерть зроблено відповідний актовий запис за № 22 .

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи , яка померла ( спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

На підставі ст. 63 СК України дружина та чоловік мають рівні права на володіння , користування і розпорядження майном , що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними .

Згідно свідоцтва про одруження ІІ-ЯР № НОМЕР_2від 28.12.1957 р. ОСОБА_4в с Білин Ковельського району зареєстрував шлюб 15.11.1957 р. з ОСОБА_8, прізвища після реєстрації шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_2.

Згідно ст. 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах .Як випливає із змісту ст.372 ЦК України частка кожного із співвласників майна , що є у спільній сумісній власності як правило вважаються рівними , якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом .

Як встановлено в судовому засіданні згідно ст. 1261 ЦК України спадкоємцями за законом першої черги є дружина померлого ОСОБА_1 та його діти ОСОБА_1та ОСОБА_3.

З свідоцтва про народження серії І-УР НОМЕР_3від 02.06.1960 р. вбачається що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3р.н. являється дочкою ОСОБА_4та ОСОБА_1, про що зроблено запис в книзі реєстрації актів про народження за №21 від 08.05.1960 року    .

З свідоцтва про народження серії IV-УР НОМЕР_4від 02.02.1962 р. вбачається що    ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4р.н. являється дочкою    ОСОБА_4та ОСОБА_1  , про що зроблено запис в книзі реєстрації актів про народження за № 51 від 30.11.1961 року

Згідно свідоцтв про одруження серії І-ЕГ НОМЕР_5від 21.05.1983 р. ОСОБА_1 уклала шлюб та після укладення шлюбу їй присвоєно прізвище ІНФОРМАЦІЯ_5.

Згідно свідоцтв про одруження серії І-ЕГ № НОМЕР_6від 06.11.1983 р. ОСОБА_3уклала шлюб та після укладення шлюбу їй присвоєно прізвище ІНФОРМАЦІЯ_6.

В судовому засіданні встановлено , що ОСОБА_2 та ОСОБА_3. не бажають ставити питання про прийняття спадщини після смерті батька на користь матері ОСОБА_1 .

Відповідно до ст. 1275 ЦК України якщо від прийняття спадщини відмовився один із спадкоємців за законом з тієї черги , яка має право на спадкування , частка у спадщині, яку він мав право прийняти , переходить до інших спадкоємців за законом тієї ж черги і розподіляється між ними порівну .

Таким чином, суд вважає, що на сьогоднішній день ОСОБА_4має законне право на 1/2 частини будівель спадкового майна ОСОБА_4.., оскільки прийняла спадщину і фактично стала власником спадкового майна, і на даний час користується ним, а тому її слід визнати власником спадкового майна, що складається з житлового будинку та господарських споруд , та самочинно внесених змін у внутрішнє планування та проведеної

 

4

добудови    , а також  самочинно  побудованого гаража та літньої кухні , що знаходяться  на присадибній земельній ділянці по АДРЕСА_1.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 331,372,376 п.5, 392, 1216,1226, 1261 , 1275 ЦК України, ст. 63 СК України та ст. ст. 10,60,88,130,174,212,213,214,215,218 ЦПК України, суд, -

 

ВИРІШИВ:

 

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1право власності на 1/2 частини житлового будинку та господарськими спорудами розташованого по АДРЕСА_1 Волинської області та самочинно проведені зміни у внутрішнє планування житлового будинку та проведення добудови , внаслідок чого житлова площа збільшилась на 59,80 кв.м. , а загальна площа збільшилась на - 58,30 кв.м. , на самочинно побудований гараж розміром 6,25 х 6,00 загальною площею 33,90 кв.м. і літню кухню розміром 5,20 х 6,00 кв.м. , загальною площею 28,00 кв.м. в порядку спадкування після смерті чоловіка   ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1року .

З врахуванням наявної у позивачки 1/2 частини у цьому будинку - на весь житловий будинок з господарськими спорудами .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4ст.295 ЦПК України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація