Судове рішення #9497792

Справа №22-3586/2009

Категорія 32

Головуючий у 1 інстанції Букреєва І.А.

Доповідач Звягінцева О.М.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 квітня 2009 року Апеляційний суд Донецької області в складі:

головуючого Молчанова С.І.

суддів Звягінцевої О.М., Бабенка П.М.

при секретарі Кузмінковій Ю.О.

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до відділення ФСС в м. Єнакієве про відшкодування моральної шкоди за апеляційною скаргою відділення ФСС в м. Єнакієве на рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 24 лютого 2009 року і

ВСТАНОВИВ:

в апеляційній скарзі відділення ФСС в м. Єнакієве оспорює обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено частково зі стягненням на користь позивача у відшкодування моральної шкоди 15000 грн., і ставить питання про його скасування, ухвалення нового рішення про відмову в задоволенні позову, оскільки є відсутнім висновок МСЕК про спричинення позивачеві такої шкоди, а сам позивач не надав суду доказів заподіяння йому моральних страждань внаслідок ушкодження здоров’я на виробництві.

Посилається на порушення судом при розгляді цієї справи норм матеріального та процесуального права.

Крім цього, за припиненням дії статті закону, що регламентує право позивача на відшкодування моральної шкоди, вважає, що у суду не було підстав для задоволення вказаного позову, тим більше, що позивач пропустив строк на звернення з позовом до суду.

В засіданні апеляційного суду представник відділення ФСС в м. Єнакієве за довіреністю ОСОБА_2 підтримала доводи скарги, просила про її задоволення, скасування судового рішення із ухваленням нового про відмову в задоволенні позову.

Судом першої інстанції при розгляді цієї справи встановлено наступні обставини.

19.01.2009 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом до відповідача, і зазначав, що його загальний трудовий стаж складає 30 років 5 місяців, з них - 14 років 11 місяців він працював в підземних умовах на різних вугільних підприємствах.

За висновком МСЕК від 27.11.2003 року у нього вперше з 12.11.2003 р. встановлено 50% втрати працездатності внаслідок професійного захворювання „антракосілікатоз" безстроково, він визнаний інвалідом З групи.

Погіршився стан його здоров’я, він відчуває фізичні та моральні страждання, змушений додавати зусиль для організації свого та своєї родини життя.

Тому просив суд ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача на його користь у відшкодування моральної шкоди 100000 грн.

Рішенням Єнакіївського міського суду Донецької області від 24 лютого 2009 року позов задоволено частково, з відділення ФСС в м. Єнакієве на користь ОСОБА_1 стягнуто у відшкодування моральної шкоди 15000 грн.

Апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обгрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно із роз’ясненням Пленуму Верховного Суду України, що міститься в п. 1 постанови „Про судове рішення" № 11 від 29 грудня 1976 року, рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги цивільного процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а за їх відсутності - на підставі закону, що регулює подібні відносини, або виходячи із загальних засад і змісту законодавства України.

Обгрунтованим вважається рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.

При розгляді цієї справи судом було встановлено, що внаслідок шкідливих умов праці позивачеві було завдано стійку втрату працездатності.

Висновком МСЕК від 27.11.2003 року в нього вперше з 12.11.2003 встановлено 50% втрати працездатності внаслідок професійного захворювання „антракосілікатоз" - безстроково, він визнаний інвалідом З групи (а. с. 13-14).

За вказаних обставин, суд першої інстанції дійшов правильного і обгрунтованого висновку щодо спричинення позивачеві внаслідок професійного захворювання моральних страждань.

При вирішенні питання щодо розміру спричиненої моральної шкоди судом враховано тяжкість та характер спричинених ним моральних страждань, їх тривалість, неможливість відновлення стану здоров’я та змушеність позивача постійно додавати зусиль для організації свого життя.

Конституційним Судом України в п. 4.1 рішення № 1-рп/2004 від 27 січня 2004 року визначено, що ушкодження здоров’я, заподіяні потерпілому під час виконання трудових обов’язків, незалежно від ступеня втрати професійної працездатності спричинюють йому моральні та фізичні страждання.

У випадку втрати потерпілим працездатності він зазнає значно більше моральної шкоди, ніж заподіяна працівникові, який не втратив професійної працездатності.

У той же час, суд при вирішенні цього спору визначив розмір відшкодування шкоди значно меншим, ніж встановлений в ст. 34 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", і є граничним для осіб, у яких не встановлено стійку втрату працездатності.

За таких обставин, немає підстав вважати, що визначаючи розмір відшкодування позивачеві моральної шкоди, суд не врахував межі достатності та справедливості.

Та обставина, що позивачеві виплачено певну суму одноразової допомоги та сплачуються відповідачем щомісячні суми у відшкодування шкоди, спричиненої здоров’ю, не впливають на правильність правових висновків суду, оскільки не мають відношення до відшкодування моральної шкоди, спричиненої йому втратою працездатності.

Крім цього, апеляційний суд вважає, що виключення на час розгляду справи дії спеціальної норми закону, яка визначала порядок відшкодування позивачеві моральної шкоди, всупереч доводам апеляційної скарги, не є підставою для відмови в задоволенні позову і тому не впливає на правильність визначених правових висновків суду, оскільки право позивача на відшкодування моральної шкоди виникло ще до зупинення дії вказаної норми закону і регламентовано ст. 1167 ЦК України, що на час розгляду справи є чинною в повному обсязі.

До того ж згідно з п. 3 ст. 34 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", висновок МСЕК про встановлення наявності чи відсутності спричинення моральної шкоди особам, у яких встановлено стійку втрату працездатності внаслідок шкідливих умов праці, не є обов’язковим, оскільки спричинення моральної шкоди в таких випадках є очевидним.

Тому не можна визнати спроможним і довід апеляційної скарги щодо відсутності по цій справі взагалі доказів спричинення позивачеві моральної шкоди стійким ушкодженням здоров’я на виробництві внаслідок шкідливих умов праці.

Не можна визнати спроможними і доводи скарги щодо пропуску позивачем строку на звернення з позовом до суду, оскільки відповідно до вимог ст. 83 ЦК України ( в редакції 1963року) позовна давність не поширюється на вимогу, що випливає із порушення особистих немайнових прав, крім випадків, встановлених законом.

Не грунтуються на вимогах чинного законодавства доводи скарги щодо притягнення судом неналежного відповідача.

Відповідно до вимог ст. 1167 ЦК України дійсно моральна шкода відшкодовується особою, з вини якої її завдано.

Разом з цим, відповідно до вимог вказаного Закону на час виникнення спірних правовідносин державою було встановлено спеціальний порядок щодо відшкодування шкоди, завданої здоров’ю потерпілого умовами виробництва - через відділення ФСС України.

Оскільки апеляційним судом не встановлено порушень або неправильного застосування судом першої інстанції при розгляді цієї справи норм матеріального чи процесуального права, або невідповідності висновків суду обставинам справи, або неправильної оцінки досліджених по справі доказів, то підстав для задоволення апеляційної скарги і скасування або зміни судового рішення немає.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 307, ст. 308, п. 1 ч. 1 ст. 314 ЦПК України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

апеляційну скаргу відділення ФСС в м. Єнакієве відхилити, рішення Єнакіївського міського суду Донецької області від 24 лютого 2009 року залишити без зміни.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація