Судове рішення #9485455

2а-5806/09

   

   РІШЕННЯ

    І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

8 грудня   2009 р.                                                                                                м. Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в особі:

головуючого судді - Микуляк П.П.

при секретарі  - Король К.І.

за участю представника позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 - ОСОБА_3

відповідачів ОСОБА_4, ОСОБА_5

представника відповідача ТОВ «Консервіс-Трейд»  - Овсепян А.А.

представника відповідача - державного реєстратора Ужгородської РДА Пайдич В.Й.

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду,  адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Консервіс-Трейд», ОСОБА_9, Державного реєстратора Ужгородської районної державної адміністрації,  ОСОБА_4,  ОСОБА_5,  третя особа ОСОБА_10, про визнання загальних зборів учасників недійсними та скасування державної реєстрації нової редакції статуту ТОВ «Консервіс-Трейд»  від 30.06.2009 року, -

                                                                  ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_5 та ОСОБА_4 звернулися до Ужгородського міськрайонного суду зазначеною позовною заявою до відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Консервіс-Трейд», ОСОБА_9, Державного реєстратора Ужгородської районної державної адміністрації,  ОСОБА_4,  ОСОБА_5,  третя особа ОСОБА_10,  яку в процесі розгляду справи уточнили та просять визнати рішення загальних зборів учасників ТОВ «Консервіс-Трейд» від 30 червня 2009 р., оформлене протоколом №2  недійсними, державну реєстрацію нової редакції Статуту ТОВ «Консервіс-Трейд» за №записом 13201050005001165 від 01.07.2009 скасування та зобов’язати  Державного реєстратора Ужгородської РДА внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відомості про скасування державної реєстрації нової редакції Статуту товариства.

Свої вимоги позивачі обґрунтовують тим, що їх дружини, - відповідно ОСОБА_5 та ОСОБА_4, не порадившись з ними, 30 червня 2009 р. на зборах учасників товариства прийняли рішення, в результаті якого вони передають безоплатно новим учасникам - ОСОБА_9 та ОСОБА_11 по 35 % кожна своїх часток у ТОВ «Консервіс-Трейд». Таким чином, спільні кошти сімей не тільки не повертаються як відшкодування при зменшенні часток, а за новою редакцією Статуту, що була зареєстрована 1 липня 2009 р.,  і ОСОБА_5 і ОСОБА_4 повинні ще додатково сплатити до Статутного капіталу підприємства по 6 600 грн., але при цьому їх частки у товаристві не збільшуються, а зменшуються.

Позивачі зазначають, що таке рішення ухвалене на зборах 30.06.2009 року, оформлене протоколом №2, порушує їх права, а також суперечить нормам Закону України «Про господарські товариства» та положенням цивільного законодавства.

В судовому засіданні представник позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 - ОСОБА_3 уточнені позовні вимоги підтримала, просила їх задоволити в повному обсязі  та пояснила, що  ОСОБА_5 та ОСОБА_4 повинні були вказати в рішенні і в протоколі загальних зборів учасників ТОВ «Консервіс-Трейд» від 30 червня 2009 р., яким чином відбувається відчуження їх часток новим учасникам та яким чином і в який термін нові учасники  відшкодовують  їм  кошти, а також визначити розмір майна підприємства, яке ОСОБА_4 та ОСОБА_5 повинні отримати при зменшенні розміру часток.

Представник ТОВ «Консервіс-Трейд»  - директор  товариства Овсепян А.А. в судовому засіданні не заперечував проти позову та наголосив, що рішення зборів учасників товариства від 30.06.09 р. порушує і права ТОВ «Консервіс-Трейд», оскільки воно було прийняте виключно за умови значних додаткових інвестицій нових учасників не тільки до Статутного капіталу, але і до товариства за іншими угодами. Нові учасники –ОСОБА_9 та ОСОБА_11 не тільки не внесли до моменту державної реєстрації у відповідності з законом внески до Статутного фонду, не підписали договорів про інвестиції, але товариство тепер на вимогу ОСОБА_4 та ОСОБА_5 повинно відшкодувати їм частки у Статутному фонді з власних активів.

Відповідачі ОСОБА_5 та ОСОБА_4 в судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнали,  проти їх задоволення не заперечили, при цьому вони зазначили, що нові учасники ТОВ «Консервіс-Трейд»  – ОСОБА_9 та ОСОБА_11 пропонували значні інвестиції для товариства, єдиною їх умовою був вступ до товариства з отриманням в сумі 70%  у Статутному фонді. Після  зборів  вони підписали протокол, який виготовила юрист ОСОБА_9. Цей протокол був початком співпраці і гарантією інвестицій, тому вони не звернули уваги на форму протоколу.

Державний реєстратор Ужгородської райдержадміністрації Пайдич В.Й. в судовому засіданні пояснила, що 1 липня 2009 р. уповноваженою особою директора ТОВ «Консервіс-Трейд»  їй, як державному реєстратору, були подані документи на проведення державної реєстрації змін до установчих документів товариства, а саме зміни складу засновників юридичної особи.

Оскільки для проведення державної реєстрації змін були подані всі документи,  які необхідні документи визначені ст.29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців», підстав для відмови у проведенні реєстрації виявлено не було, 01.07.2009 року нею було проведено державну реєстрацію змін до установчих документів   ТОВ «Консервіс-Трейд» -  нову редакцію Статуту за номером запису 13201050005001165.

Відповідач ОСОБА_9 та третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог – ОСОБА_10 в судове засідання не з’явилися повторно, хоча про час і дату були повідомлені належним чином.

 Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані  докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить до висновку, що уточнена позовна заява  є обґрунтованою та підлягає до задоволення з наступних підстав:

 Як вбачається з матеріалів справи 3 серпня 2007 року державним реєстратором Ужгородської районної державної адміністрації була проведена державна реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю «Консервіс-Трейд» (юридична адреса Ужгородський район, с.Кибляри, будинок №275). Засновниками даного товариства стали ОСОБА_5 та ОСОБА_4 з рівними частинами у статутному фонді, по 50% кожна.

З довідки ТОВ «Консервіс-Трейд» № 61 від 03.11.2009 р. слідує, що  ОСОБА_4 та ОСОБА_5 протягом 2007-2009 років до статутного фонду товариства внесли по 22 000 грн., кожна, що в сумі складає 44 000 грн.

30 червня 2009 року  загальними зборами учасників ТОВ «Консервіс-Трейд» було вирішено внести до складу учасників товариства ОСОБА_9 та ОСОБА_11,  яким передати наступну кількість часток: ОСОБА_4 передано 35%, що становить 15400 грн. статутного капіталу товариства ОСОБА_9; ОСОБА_5 передано 35%, що становить 15400 грн. статутного капіталу товариства -  ОСОБА_11. Таке рішення загальних зборів було оформлено протоколом №2, на підставі якого проведено державну реєстрацію нової редакції Статуту   ТОВ «Консервіс-Трейд».

Судом встановлено, що учасниками ТОВ «Консервіс-Трейд» ОСОБА_4 та ОСОБА_5 протягом 2007-2009 років кошти до Статутного фонду були ними внесені за згодою своїх чоловіків.  Ці кошти – це спільні кошти їх сімей, що належали на праві спільної сумісної власності їм та їх чоловікам – позивачам по справі. Норми СК України та ст.. 368 ЦК України визначають, що майно, набуте подружжям за час шлюбу, є їх спільною сумісною власністю. ОСОБА_4 і ОСОБА_5 на час створення підприємства перебували і перебувають у шлюбі.

Матеріалами справи та учасниками не спростовано того  факту, що кошти, інвестовані  ОСОБА_4 і ОСОБА_5 до товариства, мають інше джерело надходжень, ніж здобуті ними спільно зі своїми чоловіками за час спільного проживання. Тому наслідком цього факту є право розпорядження майном, що перебуває у спільній сумісній власності за згодою всіх співвласників, передбачене ст.. 369 ЦК України . Відповідно, питання щодо передачі своїх часток у товаристві новим учасникам, повернення коштів з товариства, чи додаткових інвестицій спільних коштів сімей у товариство, ОСОБА_4 і ОСОБА_5  повинні були вирішувати за попередньої згоди своїх чоловіків, а не самостійно розпоряджатися спільним майном.

Учасниками процесу не подано жодної цивільно-правової угоди, за якою могло би відбутися відчуження часток новим учасникам – ОСОБА_9 та ОСОБА_11  Продаж, дарування чи міна часток у Статутному фонді між ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_9 і ОСОБА_11  не відбулися. Вихід учасників ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зі сплатою їм вартості часток у Статутному капіталі та з визначенням сум прибутку, що підлягають сплаті  під час виходу учасника, за рішенням зборів не відбувся. 30 червня 2009 р. збори учасників ТОВ «Консервіс-Трейд»  не приймали жодного з таких рішень. А інші види переуступки часток в Статутному капіталі товариств не передбачено ні ЦК України ні Законом України «Про господарські товариства».

Збори 30 червня 2009 р. повинні були врегулювати питання умов передачі часток новим учасникам у Статутному капіталі, сум та термінів їх виплат існуючим учасникам, що утворили підприємство.  В іншому випадку, рішення зборів, що суперечить вимогам ЦК України та  Закону України «Про господарські товариства» є недійсними.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «Консервіс-Трейд» є сільськогосподарським товаровиробником і придбало цілісний майновий комплекс з переробки молока, значне   обладнання  для виробництва овочевої консервації та налагодило випуск цієї продукції. В 2009 р. у товариства виникли проблеми з поверненням кредитів через зміну курсу долара і необхідність залучення інвестицій. Це стало причиною переуступки існуючими учасниками ОСОБА_4 та ОСОБА_5 новим учасникам – ОСОБА_9 та ОСОБА_11 частин своїх часток у Статутному капіталі товариства.

Частиною 2 ст. 144 ЦК України передбачено, що звільнення учасника товариства від обов’язку внесення вкладу до статутного капіталу не допускається. До моменту державної реєстрації його учасники повинні сплатити не менше ніж 50 % суми своїх вкладів. Відповідно, реєстратор повинен здійснювати державну реєстрацію за наявності документа, що підтверджує сплату учасниками 50 % своїх внесків до Статутного фонду. Враховуючи те, що в п. 4.2  нової редакції Статуту прописано обов’язок для всіх учасників внести по 50 % від вартості своїх часток, кожен з них 1 липня 2009 р. повинен був інвестувати кошти у Статутний капітал підприємства. Цього не відбулося, і цей факт є підставою для скасування державної реєстрації нової редакції Статуту ТОВ «Консервіс-Трейд», що була проведена 1 липня 2009 р.

Визнання недійсним рішення зборів від 30.06.09 р., що призвело до державної реєстрації нової редакції Статуту 1 липня 2009  р. є підставою для скасування державної реєстрації нового Статуту.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення зборів учасників ТОВ «Консервіс-Трейд» оформлене протоколом № 2 від 30.06.09 р. слід визнати недійсним, а державну реєстрацію нової редакції Статуту від 1 липня 2009 р. – скасувати. Також є правомірною вимога позивачів щодо зобов’язання Державного реєстратора вчинити дії.

Керуючись ст.ст. 4, 5, 14, 60, 208, 209, 212-215, 218, 294 ЦПК України, суд ,-

         

РІШИВ :

Уточнену позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задоволити.

Визнати проведені 30 червня 2009 року загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «Консервіс-Трейд», а також прийняте загальними зборами рішення, яке оформлене  протоколом №2 від 30.06.2009 р.,  - недійсними.

Державну реєстрацію нової редакції статуту Товариства з обмеженою відповідальністю «Консервіс-Трейд», затвердженого загальними зборами учасників ТОВ «Консервіс-Трейд» протоколом №2 від 30.06.2009 р., проведену 1 липня 2009 року за записом №13201050005001165 - скасувати.

Зобов’язати  державного реєстратора Ужгородської районної державної адміністрації внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців відповідні відомості.

Заяву про апеляційне оскарження рішення суду  може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Суддя                                                                                                      Микуляк П.П.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація