Судове рішення #9484226

                                                             

                                                                   П О С Т А Н О В А                   Справа № 2-а-3254/10

                                                                        Ім'ям України

   28 травня 2010 року                                                                                                             м. Полтава

       Октябрський районний суд м. Полтави, у складі судді Литвиненка І.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у м. Полтаві у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України Октябрського району м. Полтави про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

         Позивач ОСОБА_1 у січні 2010 року звернулася до суду із адміністративним позовом до відповідача - управління Пенсійного Фонду України Октябрського району м. Полтави, у якому прохала визнати відмову відповідача щодо виплати їй щомісячної соціальної допомоги у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком протиправною; зобов’язати відповідача здійснити нарахування їй недонарахованої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком за період часу з 01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року сумі 2464 гривень 20 копійок.  

         В обґрунтування своїх позовних вимог вказала, що на підставі ст. 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має статус "Дитини війни". Згідно із вимогами ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", їй, як особі, що має статус "Дитини війни", з 01 січня 2008 року повинна виплачуватися грошова допомога у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком, однак, у зазначеному розмірі така допомога їй не виплачується. Згідно із зробленими нею розрахунками, недоплачена їй щомісячна державна соціальна допомога до пенсії за період часу з  01 січня 2008 року по 31 грудня 2009 року складає 2464 гривень 20 копійок.

         У судове засідання позивач не з'явилася, разом із позовом надала суду письмову заяву з проханням розглянути справу за її відсутності, свої позовні вимоги підтримала (а.с. 7).

         Представник відповідача також не з’явився у судове засідання, надав суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутності, заперечував проти задоволення позову у повному обсязі, наполягав на застосуванні судом норм п.1 ст. 99, п. 1 ст. 100 КАС України (а.с. 9, 11).

         Враховуючи те, що позивач та представник відповідача у судове засідання не з’явилися, надавши письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності, суд, спираючись на норму ч. 3 ст. 122 КАС України, розглянув справу у порядку письмового провадження.    

         З'ясувавши фактичні обставини у справі та перевіривши їх письмовими доказами, суд приходить до висновку про можливість часткового задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.

         Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус "Дитини війни" та на підставі норми ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", має право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком (а.с. 5). Відповідно до вимог ст. 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

          Фактично позивач надбавку до пенсії на протязі 2006 – 2007 років не отримувала. У 2008 році, у відповідності до вимог Закону України «Про Державний бюджет на України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», отримувала щомісячну державну соціальну допомогу до пенсії у період часу з 01 січня 2008 року до 31 березня 2008 року у розмірі 47 гривень; за період часу з 01 квітня 2008 року по 21 травня 2008 року – 48 гривень 10 копійок; за період часу з 22 травня 2008 року по 30 червня 2008 року, на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», отримувала 48 гривень 10 копійок; за період часу з 01 липня 2008 року по 30 вересня 2008 року отримувала 48 гривень 20 копійок; з 01 жовтня 2008 року по 30 квітня 2010 року - у розмірі 49 гривень 80 копійок (а.с. 10).

                  Відповідно до вимог п.п. 41 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", текст статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладено у наступній редакції: "Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дане підвищення проводиться за їх вибором згідно з одним із Законів". Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008, визнано неконституційним положення п.п. 41 розділу 2 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України". Це рішення Конституційного Суду України у справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначеного Закону, що визнаний неконституційним.

         Враховуючи рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008, та приписи ч. 2 ст. 152 Конституції України, починаючи з 22 травня 2008 року відповідач повинен був нараховувати та сплачувати позивачеві доплату до її пенсії у відповідності до норми ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

         Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік» дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не зупинено. Виходячи з того, що закони мають пріоритет на постановами Кабінету Міністрів України, відповідач з 01 січня 2009 року повинен був нараховувати та сплачувати позивачеві доплати до пенсії у розмірах, передбачених ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" – 30% від мінімальної пенсії за віком. Згідно із ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Вказаний Закон є єдиним законодавчим актом, який визначає розмір мінімальної пенсії за віком, а тому його положення слід застосовувати для розрахунку підвищення розміру пенсій для осіб, які мають статус «Дитини війни» як розрахункову величину.

         Відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного Фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок з нарахування та виплати доплати до пенсії ОСОБА_1 покладено на управління Пенсійного Фонду України Октябрського району м. Полтави, за місцем її мешкання.
         Провівши системний аналіз наведених вище норм чинного законодавства, рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року та норми ч. 2 ст. 152 Конституції України, суд дійшов висновку, що з 22 травня 2008 року управління Пенсійного Фонду України Октябрського району м. Полтави повинно було нараховувати та сплачувати позивачеві доплату до пенсії у відповідності до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" в редакції, яка діяла до 01 січня 2008 року.        

         З огляду на викладене суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача, як у частині зобов’язання відповідача провести донарахування їй щомісячної державної допомоги у вигляді надбавки до пенсії, так і у частині визнання протиправною діяльності управління Пенсійного Фонду України Октябрського району м. Полтави по невиконанню відповідачем, починаючи з 22 травня 2008 року, вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання ним доплати до пенсії.

         Згідно із вимогами ч. 2 ст. 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суми пенсій, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь яким строком, а тому строк на звернення до суду з адміністративним позовом позивачем не пропущено.

         Позовні вимоги щодо стягнення з відповідача коштів у визначеній позивачем сумі задоволенню не підлягають, так як перерахунок пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України в порядку, встановленому чинним законодавством, на підставі документів, наявних у пенсійній справі, з урахуванням вимог ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо індексації пенсійних виплат. З цих підстав суд не може узяти на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії, покладену законодавством на відповідача, а тому не може зобов'язати управління нарахувати позивачу підвищення до пенсії у визначеному ним розмірі та стягнути ці кошти, а лише зобов'язує його здійснити дії щодо перерахунку пенсії з урахуванням вимог законодавства.

         Судові витрати по справі слід розподілити у відповідності до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України.      

         На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 22, 64, 124, 152 Конституції України, ст. ст.ст. 3, 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року та 22 травня 2008 року, ст.ст. 7-14, 71, 94, 159-163, 186 КАС України, -

П О С Т А Н О В И В :

         Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України Октябрського району м. Полтави про визнання дій протиправними та зобов’язання здійснити нарахування недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії як особі, що має статус "Дитини війни" - задовольнити частково.

         Визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного Фонду України Октябрського району м. Полтави з нарахування та сплати ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної доплати до його пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за період часу з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року.

         Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України Октябрського району м. Полтави здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням її на 30 % від мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", та провести відповідні виплати за період часу з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року.

         У задоволенні позовних вимог у іншій частині - відмовити.

         Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 1 гривня 70 копійок.

         Постанову може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду протягом 10 днів зо дня її проголошення, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження з подачею апеляційної скарги, яку може бути подано протягом 20 днів зо дня подачі заяви про апеляційне оскарження через Октябрський районний суд м. Полтави.

         Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подачу заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. Якщо подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційну скаргу не подано у строк, визначений для її подання, постанова або ухвала суду набирає законної сили по закінченню цього строку. У разі подачі апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

                                   

                                                                     

                                                                     

 

Суддя                                                                                               І.Ю. Литвиненко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація