Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #94692110

справа № 278/891/21





Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


10 червня 2021 року м. Житомир

Житомирський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Грубіяна Є.О. за участю секретаря Петровської Ю.Р., розглянув цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів, -


В С Т А Н О В И В :

Направленим позовом заявник просить суд ухвалити рішення про стягнення з відповідача аліментів на її утримання, у зв`язку з продовженням навчання, у розмірі 1/4 з усіх видів заробітку (доходу) відповідача, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня подачі позову і досягнення 23 років.

В обґрунтування заявленої вимоги позивач вказала, що відповідач ухиляється від надання матеріальної допомоги на її утримання у зв`язку з навчанням.

Враховуючи положення ст. 274 ЦПК України, розгляд справи проводився в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами за відсутності заперечення сторін щодо цього.

Судовий розгляд цієї справи здійснено на підставі наявних у суду матеріалів, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось, що відповідає правилам, встановленим реченням другим ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні її фактичні обставини і відповідно ним правовідносини.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 18.01.2018 року відповідач є батьком позивача (а.с. 7).

Рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 30.11.2010 року шлюб, зареєстрований виконкомом Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області, між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 розірвано (а.с. 8).

Позивач навчається на державній формі навчання Житомирського медичного інституту Житомирської обласної ради, що підтверджується довідкою №1133 від 12.10.2020 року (а.с. 10). Термін навчання закінчується 1.07.2023 року.

Відповідач не надає матеріальної допомоги на утримання дочки у зв`язку з продовженням навчання останньої.

Останній є працездатним та офіційно працевлаштований (а.с. 11).

Відповідач подав відзив на позовну заяву, яким частково визнав позов. В обґрунтування відзиву зазначив, що підставами зменшення заявленого позивачем розміру аліментів з 1/4 до 1/6 частки усіх видів заробітку (доходу) відповідача є навчання позивача саме на державній формі навчання, а також передбачена ст. 182 СК України у відповідача наявність непрацездатної матері, з якою він проживає та веде спільне господарство, що підтверджується довідкою про склад сім`ї виконавчого комітету Станишівської сільської ради Житомирського району Житомирської області та пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 .

Відповіді на відзив позивач не подала.

Правовідносини між сторонами у справі врегульовані наступними положеннями норм матеріального права.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 1 - 4 ст. 12 ЦПК України).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 77 ЦПК України).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях (ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України).

Статтею 89 ЦПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ст. 199 СК України, якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів має той з батьків, з ким проживає дочка, син, а також самі дочка, син, які продовжують навчання.

Згідно з ст. 200 СК України, суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів з урахуванням обставин, зазначених у статті 182 СК України.

Згідно ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини, стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів, наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.

Як роз`яснено у п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15 травня 2006 року "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів" обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчання після досягнення повноліття, виникає за сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання; потреба в зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.

Враховуючи вищевикладене, на основі з`ясованих обставин, на які посилалася позивач, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, оцінивши їх належність, допустимість, достовірність, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, а також виходячи з критеріїв розумності та справедливості, враховуючи матеріальне становище позивача, яка продовжує навчання та те, що обов`язок матеріально утримувати дитину є як у матері, так і у батька, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково та стягувати з відповідача аліменти на користь позивача на утримання останньої, яка продовжує навчання, в розмірі 1/6 частки всіх видів його заробітку (доходів) щомісячно, починаючи стягнення з дня пред`явлення позову до суду і до закінчення навчання позивачем, але не більше ніж до досягнення нею 23-х річного віку.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 263-265 ЦПК України, суд, -


У Х В А Л И В :

Позов задовольнити частково.

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 ), яка продовжує навчання, аліменти на її утримання, в розмірі 1/6 частки всіх видів його заробітку (доходів) щомісячно, починаючи стягнення з 26.03.2021 року і до закінчення навчання позивачем, але не більше ніж до досягнення нею 23-х річного віку.

Повне рішення виготовлене 10 червня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.






Суддя Є.О. Грубіян



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація