ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
11.07.06 р. Справа № 19/207
Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Дучал Н.М.
При секретарі Волошиної О.В.
За участю представників сторін:
Від позивача: Савенков О.Л., за довіреністю;
Від відповідача: Шпортько В.В., за довіреністю
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка Донецької області
до відповідача Відкритого акціонерного товариства „Укрцинк” м. Костянтинівка Донецької області
ліквідатор Яковлєв Володимир Михайлович м. Костянтинівка Донецької області
про визнання кредитором Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка Донецької області на суму 1 141 894,75 грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів ВАТ „Укрцинк”
В судовому засіданні 26.06.2006 р. оголошено перерву до 11.07.2006 р. для підготовки тексту процесуального документу до оголошення
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка Донецької області звернулося до господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства „Укрцинк” м. Костянтинівка Донецької області ( ліквідатор Яковлєв Володимир Михайлович м. Костянтинівка Донецької області), про визнання кредитором Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка Донецької області на суму 1 141 894,75 грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів ВАТ „Укрцинк”.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на Закон України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов’язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров’ю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000р.; розрахунок потреби в капіталізації коштів ВАТ „Укрцинк” для розрахунку з потерпілими на виробництві; Інформацію про середню очікувану тривалість чоловіків та жінок у розрізі міських поселень та сільської місцевості Донецької області за 2003-2004рр.; заяву про визнання грошових вимог (лист № 03/01-722 від 22.11.2005р.); лист голови ліквідаційної комісії ВАТ „Укрцинк” (вих. № 41-89 від 19.12.2005р.), документи про право осіб на отримання страхових виплат.
Відповідач, Відкрите акціонерне товариство „Укрцинк”, позовні вимоги не визнає, надав відзив на позовну заяву (вих. № 39/9 від 26.06.2006р.), в якому повідомив, що на засіданні ліквідаційної комісії позовні вимоги в частині капіталізації платежів задоволені не були оскільки ліквідація ВАТ “Укрцинк” здійснюється згідно ст.ст. 110-112 Цивільного кодексу України відповідно рішення Фонду державного майна України, який є єдиним акціонером. Позивач же посилався на необхідність капіталізації платежів у відповідності з Порядком, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2000 р. № 765 “Про реалізацію статей 31 та 43 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом”. Зазначив, що позивачем порушено строки звернення до суду у зв’язку з невизнанням ліквідаційною комісією його вимог відповідно до п.4 ст. 112 Цивільного кодексу України.
У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст.42 Господарського процесуального кодексу України - правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.
Відповідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України - судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Ст.33 Господарського процесуального кодексу України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши в засіданні пояснення представників сторін, Господарським судом
В с т а н о в л е н о
Відповідно до Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Преамбулою Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України” № 1105 передбачено, що він визначає правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.
Згідно ст.ст. 3, 5 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання України” держава гарантує усім застрахованим громадянам забезпечення прав у страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Основними з принципів страхуванням від нещасного випадку є обов'язковість страхування від нещасного випадку осіб, які працюють на умовах трудового договору (контракту) та інших підставах, передбачених законодавством про працю; та своєчасне та повне відшкодування шкоди страховиком.
За відомостями позивача, ним від відповідача отримано 34 особових справи потерпілих на виробництві, яким виплачуються щомісячні страхові виплати гр. Асєєву Леоніду Дмитровичу, Рябко Віктору Іллічу, Фесенко Володимиру Васильовичу, Татарко Івану Терентійовичу, Миснянкіну Вадиму Вікторовичу, Горяїнову Валерію Олександровичу, Савельєву Миколі Миколайовичу, Конарєву Віктору Яковичу, Чернікову Валентину Яковичу, Клітному Віктору Олексійовичу, Руденському Анатолію Дмитровичу, Заікіну Михайлу Федоровичу, Загребельному Леоніду Парфіловичу, Гаврилову Ігору Миколайовичу, Чепак Андрію Григоровичу, Стряпкову Анатолію Сергійовичу, Копанчук Павлу Костянтиновичу, Хохуля Володимиру Сергійовичу, Дмитрюк Вірі Йосифівні, Піклуну Руслану Леонідовичу, Семенець Анатолію Петровичу, Бондаренко Анатолію Олександровичу, Пантелєєву Дмитру Леонідовичу, Майданець Анатолію Васильовичу, Чередніковій Надії Миколаївні, Петренко Анатолію Івановичу, Дар’євій Галині Василівні, Літвінову Михайлу Федоровичу, Сай Миколі Володимировичу, Шварак Моісею Феодосійовичу, Ганжеленко Івану Аврамовичу, Перькову Анатолію Артемовичу, Харчук Івану Олексійовичу, Наталока Анатолію Сергійовичу, що постраждали на виробництві відповідача.
Позивач наполягає, що відповідно до статті 46 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності”, фінансування Фонду соціального страхування від нещасних випадків здійснюється за рахунок у тому числі капіталізованих платежів, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників. Тому, повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві протягом їх життя.
Згідно розрахунку потреби в капіталізації коштів ВАТ “Укрцинк” для розрахунку з потерпілими на виробництві, сума платежів які підлягають капіталізації становить 1 141 894,75 грн.
Позивач просить задовольнити позовні вимоги до Відкритого акціонерного товариства „Укрцинк” м. Костянтинівка Донецької області (ліквідатор Яковлєв Володимир Михайлович м. Костянтинівка Донецької області) про визнання кредитором Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка Донецької області на суму 1 141 894,75 грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів ВАТ „Укрцинк”.
З огляду на матеріали справи та приписи чинного законодавства суд дійшов висновку про необґрунтованість вимог позивача з огляду на наступне.
Відкрите акціонерне товариство „Укрцинк” створено відповідно рішення виконавчого комітету Донецької обласної ради народних депутатів від 24.09.1994р. № 22 “Про створення відкритого акціонерного товариства “Укрцинк” шляхом перетворення державного підприємства „Костянтинівський завод „Укрцинк” у відкрите акціонерне товариство „Укрцинк” відповідно до Указу президента України від 15.06.1993р. № 210/93 „Про корпоратизацію підприємств”.
Наказом Фонду державного майна України від 04.08.2005р. № 2305 на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 08.07.2005р. № 20870/5/1-05 стосовно здійснення необхідних згідно із чинним законодавством заходів щодо ліквідації ВАТ „Укрцинк” відповідно до Цивільного кодексу, Господарського кодексу, Закону України „Про господарські товариства” прийнято рішення про ліквідацію відкритого акціонерного товариства „Укрцинк” (код ЄДРПОУ 194317).
Наказом Фонду державного майна України від 17.10.2005р. № 2766 на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 08.07.2005р. № 20870/5/1-05 стосовно здійснення необхідних згідно із чинним законодавством заходів щодо ліквідації ВАТ „Укрцинк”, наказу Фонду від 04.08.2005р. № 2305 , відповідно до Цивільного кодексу, Господарського кодексу та Закону України „Про господарські товариства” створено ліквідаційну комісію відкритого акціонерного товариства „Укрцинк”.
01.11.2005р. у газеті „Голос Украины” опубліковано оголошення про прийняття Фондом державного майна України (наказ № 2305 від 04.08.2005р.) рішення про ліквідацію ВАТ „Укрцинк” (ЄДРПОУ 00194317, 85102, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Б. Хмельницького, 1). Ліквідаційна комісія призначена наказом ФДМУ від 17.10.2005р. Вимоги кредиторів приймаються протягом 30 днів від дня публікації оголошення.
Листом № 01-3/01-722 від 22.11.2005 р. позивачем на адресу відповідача була надіслана заява про визнання грошових вимог по капіталізації в сумі 1 157 353,95 грн. та внесення їх до реєстру кредиторів.
Листом № 41-89 від 19.12.2005 р. за підписом голови ліквідаційної комісії ВАТ „Укрцинк” позивачу повідомлено, що грошові вимоги позивача не визнано, на підставі того, що ліквідація ВАТ “Укрцинк” здійснюється за ініціативою власника, а ні на підставі рішення суду, тому норми статті 31 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” не розповсюджуються на процедуру ліквідації ВАТ “Укрцинк”.
Статтею 31 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” встановлено черговість задоволення вимог кредиторів.
Відповідно до пункту 5.9. Інструкції “Про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювання України”, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та профзахворювання України №12 від 20.04.2001р. для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю.
Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. N 765 “Про реалізацію статей 31 і 43 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян ( п. 1 Порядку).
Як зазначено вище, ліквідація ВАТ “Укрцинк” здійснюється згідно наказу Фонду державного майна України від 04.08.2005р. № 2305 ( на виконання доручення Кабінету Міністрів України від 08.07.2005р. № 20870/5/1-05) відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України „Про господарські товариства”.
Відповідно до ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується:
1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами;
2) за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
За приписами ч. 2 ст. 111 Цивільного кодексу України, виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, провадиться у порядку черговості, встановленої статтею 112 цього Кодексу, відповідно до проміжного ліквідаційного балансу, починаючи від дня його затвердження, за винятком кредиторів четвертої черги, виплати яким провадяться зі спливом місяця від дня затвердження проміжного ліквідаційного балансу. В разі недостатності у юридичної особи, що ліквідується, грошових коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія здійснює продаж майна юридичної особи.
Вимоги кредиторів, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо кредитор у місячний строк після одержання повідомлення про повну або часткову відмову у визнанні його вимог не звертався до суду з позовом; вимоги, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, а також вимоги, які не задоволені через відсутність майна юридичної особи, що ліквідується, вважаються погашеними (ч.4 ст. 112 Цивільного кодексу України).
Лист (вих. № 41-89 від 19.12.2005р.) голови ліквідаційної комісії ВАТ „Укрцинк” , яким позивачу відмовлено у визнанні грошових вимог по капіталізації платежів та внесенні цих сум до реєстру кредиторів, отримано позивачем 22.12.2005р., про що свідчить вхідний номер 1131 від 22.12.2005р. та резолюція керівництва Відділення на даному листі.
З позовом до суду про визнання даних грошових вимог позивач звернувся 01.06.2006р., про що свідчать вихідний номер та дата листа ( № 01-05/377 від 01.06.2006 р.).
Отже, Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка порушений строк звернення до суду, встановлений ч.4 ст. 112 Цивільного кодексу України.
До того ж, позивачем не наведено в повному обсязі доказів, які б підтверджували наявність у відповідача зобов’язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю і здоров’я перелічених громадян, в зазначеній сумі, що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про визнання кредитором Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка Донецької області на суму 1 141 894,75 грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів ВАТ „Укрцинк” не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 77, 82, 84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, Господарський суд
В И Р І Ш И В :
Відмовити Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка у задоволенні позову до Відкритого акціонерного товариства „Укрцинк” м. Костянтинівка Донецької області (ліквідатор Яковлєв Володимир Михайлович м. Костянтинівка Донецької області) про визнання кредитором Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Костянтинівка Донецької області на суму 1 141 894,75 грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів ВАТ „Укрцинк”.
Текст рішення оголошений в судовому засіданні 11.07.2006 р.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
Суддя Дучал Н.М.
Ч.В.В.
Надруковано 3 екземпляри:
1 – позивачу;
1 – відповідачу;
1– у справу