Справа №2а-1698/10
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 квітня 2010 року
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої- судді Бондар В.В.,
при секретарі Волощуку П.Ю.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про зобов»язання вчинення дій, стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
В лютому 2010року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5., ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 звернулися до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому про визнання дій відповідача неправомірними, зобов"язання вчинення дій. В обгрунтування своїх вимог позивачі вказали, що вони є особами, що згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни" мають статус дітей війни, мають право на отримання щомісячної доплати в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Однак відповідач виплачує допомогу в розмірі, меншому, ніж передбачено ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", Верховна Рада України своїми Законами "Про Державний бюджет України на 2007рік" та "Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" призупинила дію ст. 6 розділу 2 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Однак Конституційний Суд України своїми рішеннями від 9 липня 2007року та від 22 травня 2008року визнав неконституційними ці зупинення, відповідач відповідних перерахунків пенсії позивачам не здійснив, тому позивачі просять зобов"язати відповідача - управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому здійснювати щомісячну виплату підвищень до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», стягнути на користь кожного з позивачів 5254грн.20коп.
В судове засідання позивачі не з»явилися, подали суду заяву, просять справу розглянути в їх відсутність, позовні вимоги підтримують.
Представник відповідача -управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому проти Миханчук Л. проти позову заперечила, вказуючи на відсутність підстав для його задоволення, відповідач просить відмовити в позові, оскільки фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України "Про соціальний захист дітей війни" здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, розпорядником яких є Міністерство фінансів України та Державне казначейство України. Ст.111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007рік" було визначено, що в 2007році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") в розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни, тобто було зупинено дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни". Відповідач вказує, що з 1 січня 2008року механізм реалізації положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", врегульовано шляхом внесення змін до закону України "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", згідно з якими дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, тобто в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в зв"язку з чим позивачу здійснювались відповідні доплати. Згідно Рішення Конституційного Суду України №10-рп від 22 травня 2008року п.4 розд.2 Закону були визнані неконституційними, однак Кабінет Міністрів України в межах наданих йому повноважень видав Постанову №530 від 28.05.2008року "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", п.8 якої передбачено, що підвищення проводиться в наступних розмірах - з 22 травня 2008року -48,1грн., з1 липня 2008року- 48,2грн., з 1 жовтня 2008року-49,8грн. Враховуючи викладене, а також тих обставин, що Державним бюджетом на відповідні роки не передбачались видатки на підвищення пенсій дітям війни в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідач просить відмовити в позові. Крім того, відповідач вказує, що позивачами пропущений строк звернення до суду з адміністративним позовом, тому в частині вимог позивача за 2006-2008рік просить відмовити за пропуском строку звернення до суду.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945року) Другої світової війни було менше 18 років. Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5., ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 є громадянами України, станом на 2 вересня 1945року їм було менше 18 років, позивачі отримують пенсію через управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому. Вказані обставини стверджуються даними паспорту позивача, пенсійним посвідченням, довідкою відповідача.
Ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків пенсії за віком.
Ст. 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006рік» було передбачено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим ст. 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», запроваджуються з 1 січня 2006року, а ст.6 - в 2006році поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної ради з питань бюджету. Вказана норма закону не визнана неконституційною.
Рішенням Конституційного Суду України №6-рп від 9 липня 2007року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другою статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7,9,12,13,14, 23,29,30,39, 41,43,44,45,46, статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007рік" (справа про соціальні гарантії громадян) положення статті 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якою було передбачено, що в 2007році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" виплачувалась особам, які є інвалідами війни(крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), в розмірі 50 відсотків від розміру набавки, встановленої для учасників війни, -визнані неконституційними.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та передбачено, що дітям війни(крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним з законів.
Рішенням Конституційного Суду України в справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1 пунктів 61,62,63,66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України" №10-рп від 22 травня 2008року зазначена норма Закону України "Про Державний бюджет України на 2008рік" втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 22 травня 2008року. Ст. 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009рік" Кабінету Міністрів України надано право в 2009році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розмірів мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах в межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами. Зважаючи на ті обставини, що вищезазначена норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм яких розмір мінімальної заробітної плати, її чинність не поширюється на спірні правовідносини, так як розмір виплат згідно ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" залежить від розміру мінімальної пенсії за віком. На час розгляду справи в 2010році відповідні законодавчі обмеження не встановлювались.
Вимогами ст.7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно ст.2 закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" від 23 лютого 2006року, рішення Європейського суду з прав людини є обов"язковим для виконання Україною відповідно до ст. 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950року, відповідно до практики Європейського суду (справа Кечко проти України від 18 листопада 2005року), реалізація особистих прав, що пов"язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин актах національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто відсутність бюджетних асигнувань не є підставою невиконання зобов"язань.
Положення Закону, визнані Конституційним Судом України неконституційними, втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення. За таких обставин норми ст. 6 Закону "Про соціальний захист дітей війни» щодо розміру виплати щомісячної доплати необхідно застосовувати з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року, та з 22 травня 2008року по 29 квітня 2010року.
Суд враховує похилий вік позивачів, стан їхнього здоров»я, та вважає причини пропуску позивачем строків звернення до суду з адміністративним позовом поважними, а порушені права позивачів такими, що підлягають захисту.
Зважаючи на вищевикладене, суд вважає доведеними вимоги позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5. ОСОБА_6, ОСОБА_7,
ОСОБА_8 щодо зобов"язання управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому нарахувати та виплатити позивачам надбавки до пенсій як дітям війни, починаючи з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року та з 22 травня 2008року по 28 квітня 2010року, в решті позову слід відмовити за відсутності підстав для його задоволення.
ОСОБА_4 в позові до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про зобов»язання вчинення дій слід відмовити з наступних підстав. Згідно вимог ч.2 ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ветеранам війни, які мають право на підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замісять пенсії відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно одним з законів. Згідно довідки відповідача, пенсійної справи позивача ОСОБА_4, позивачу ОСОБА_4 виплачується надбавка згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», тому підстави для зобов»язання відповідача проводити виплати позивачу ОСОБА_4 виплати відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» відсутні.
Керуючись ст.ст. 8,46,55,162 Конституції України, ст.ст.1, 6,7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", ст.. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006рік» від 20 грудня 2005року №3235-ІУ, ст.111 Закону України "Про Державний бюджет на 2007рік" від 19 грудня 2006року №489-У, розділом ІІ Закону України "Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007року №107-УІ, ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009рік" від 26 грудня 2008року №835-УІ, Рішенням Конституційного Суду України №6-рп від 9 липня 2007року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другою статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7,9,12,13,14, 23,29,30,39, 41,43,44,45,46, статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007рік" (справа про соціальні гарантії громадян, Рішенням Конституційного Суду України в справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1 пунктів 61,62,63,66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України" №10-рп від 22 травня 2008року
ст.2 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст. ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про зобов»язання вчинення дій, стягнення коштів задоволити частково.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_2 надбавку до пенсії як дитині війни, починаючи з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року, з 22травня 2008року по 28 квітня 2010року, з врахуванням 30 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_3 надбавку до пенсії як дитині війни, починаючи з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року, з 22травня 2008року по 28 квітня 2010року, з врахуванням 30 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_5 надбавку до пенсії як дитині війни, починаючи з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року, з 22травня 2008року по 28 квітня 2010року, з врахуванням 30 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_6 надбавку до пенсії як дитині війни, починаючи з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року, з 22травня 2008року по 28 квітня 2010року, з врахуванням 30 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_7 надбавку до пенсії як дитині війни, починаючи з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року, з 22травня 2008року по 28 квітня 2010року, з врахуванням 30 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в м.Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_8 надбавку до пенсії як дитині війни, починаючи з 9 липня 2007року по 31 грудня 2007року, з 22травня 2008року по 28 квітня 2010року, з врахуванням 30 % від мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
В решті позову відмовити.
ОСОБА_4 в позові до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про зобов»язання вчинення дій, стягнення коштів відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя