Справа № 2-547/2010р.
РІШЕННЯ
Іменем України
14 травня 2010 року м. Очаків
Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:
головуючого – судді Головко Л.І.
при секретарі Гречці С.Є.,
за участю позивачки,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області (далі – Іванівська сільрада) про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю та скасування його державної реєстрації, -
В С Т А Н О В И В :
25 лютого 2010 року ОСОБА_1 звернулася до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області із позовною заявою до Іванівської сільради, в якій просила визнати недійсним державний акт на право приватної власності на землю, виданий 15 червня 1993 року на підставі рішення Іванівської сільради № 17 від 25 лютого 1993 року, та скасувати його державну реєстрацію.
Свої вимоги позивачка обґрунтовувала тим, що на підставі рішення Іванівської сільради № 17 від 25 лютого 1993 року на її ім'я був виданий державний акт на право приватної власності на земельну ділянку розміром 0,23 га, що розташована на території Іванівської сільради, для ведення особистого підсобного господарства та будівництва жилого будинку. Вважала, що оскільки земельна ділянка, що була їй виділена у власність, мала два призначення – ведення особистого підсобного господарства та будівництво жилого будинку, право власності на цю ділянку повинно бути посвідчено двома окремими державними актами. Через неправильне оформлення зазначеного державного акту з вини відповідача вона позбавлена можливості розпоряджатися як самою земельною ділянкою, так і побудованим на ній будинком, зокрема, продати їх.
Посилаючись на зазначене обґрунтування, позивачка просила суд визнати зазначений державний акт на право власності на земельну ділянку недійсним та скасувати його державну реєстрацію.
В судовому засіданні позивачка підтримала свій позов повністю.
Представники відповідача та третьої особи – відділу Держкомзему у Очаківському районі Миколаївської області – в судове засідання не з'явилися, про причини неявки своїх представників ці особи суду не повідомили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові докази, що є у справі, суд дійшов наступного.
З дослідженої у судовому засіданні копії державного акту на право приватної власності на землю від 15 червня 1993 року вбачається, що цим актом посвідчується право приватної власності ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,23 га, що розташована на території Іванівської сільради, і виділена їй рішенням № 17 Іванівської сільради від 25 лютого 1993 року для ведення особистого підсобного господарства та будів
Відповідно до ст. 67 Земельного кодексу України, що діяв на час видачі зазначеного державного акту (далі – ЗК України), громадянам у сільській місцевості за рішенням сільської ради може бути виділена у приватну власність земельна ділянка для будівництва жилих будинків та їх обслуговування у розмірі не більшому, ніж 0,25 га.
Відповідно до ст. 56 ЗК України, для ведення особистого підсобного господарства громадянам рішенням сільської ради в межах населених пунктів передаються у власність у розмірі не більшому 0,6 га.
Зі змісту цих статей ЗК України випливає, що громадянам може бути виділено у приватну власність земельні ділянки, як для ведення особистого підсобного господарства, так і для будівництва жилих будинків та їх обслуговування.
Виділення у власність земельної ділянки задля задоволення обох з зазначених потреб ЗК України не передбачалося, і, відповідно, граничні розміри такої ділянки ним не встановлювалися.
Зі спірного державного акту не вбачаються межі земельної ділянки, виділеної позивачці у власність для будівництва жилого будинку, та межі земельної ділянки, виділеної їй у власність для ведення особистого підсобного господарства, що перешкоджає можливості: по-перше, перевірити використання цих ділянок за їх цільовим призначенням, що є обов'язком власника, передбаченим п. 1 ст. 40 ЗК України та п.”а” ч.1 ст. 91 ЗК України, що діє у теперішній час; по-друге, розпорядитися позивачці ділянкою, виділеною для будівництва жилого будинку, відповідно до ч. 1 ст. 30 ЗК України, або п. “а” ч. 1 ст. 90 Земельного кодексу України, що діє у теперішній час, а іншу земельну ділянку залишити у своїй власності; по третє, – іншим чином реалізувати своє право власності на ці ділянки.
Виходячи з викладеного, суд вважає вимогу позивачки про визнання спірного державного акту недійсним та скасування його державної реєстрації такою, що підлягає задоволенню.
Крім цього, у порядку, передбаченому ч. 1 ст. 88 Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК), підлягає стягненню з відповідача на користь позивачки 45 грн. 50 коп. в рахунок відшкодування судових витрат, що вона понесла їх у зв'язку із зверненням до суду із цим позовом, з яких 08 грн. 50 коп. складає судовий збір, і 37 грн. – витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи. Сплата позивачкою зазначених вище сум підтверджується відповідними квитанціями.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 10, 60, ч. 1 ст. 88, 209, 212-215 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В :
Цивільний позов ОСОБА_1 до Іванівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області про визнання недійсним державного акту на право приватної власності на землю та скасування його державної реєстрації – задовольнити повністю.
Визнати недійсним державний акт на право приватної власності на землю, виданий 15 червня 1993 року Іванівською сільською радою Очаківського району Миколаївської області на підставі рішення цієї ж ради № 17 від 25 лютого 1993 року на посвідчення права ОСОБА_1 на земельну ділянку площею 0,23 га, що розташована на території Іванівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області, та скасувати його державну реєстрацію.
Стягнути з Іванівської сільської ради Очаківського району Миколаївської області на користь ОСОБА_1 в рахунок відшкодування судових витрат, що їх понесла позивачка, – 45 (сорок п'ять) гривень 50 копійок.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подання протягом десяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги, або шляхом подання протягом десяти днів з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження, з наступним поданням протягом двадцяти днів з дня подання цієї заяви апеляційної скарги.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про його оскарження, у разі подання цієї заяви – після закінчення строку на подання апеляційної скарги на рішення, а у разі подання останньої – відразу після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий: