Судове рішення #9455251

                                                                                                        Справа №2а-1644/10

ПОСТАНОВА   

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ   

19 травня 2010 року                                                                                   

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:  

головуючого - судді  Фанди В.П.,  

при секретарі Швець З.В.,  

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Хмельницькому справу за адміністративним позовом         ОСОБА_1

                          до управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому

      про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії

  

встановив:  

    Позивач звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Хмельницькому про визнання дій управління неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії. На обґрунтування своїх вимог зазначила, що після призначення їй пенсії за віком, вона продовжувала працювати і відповідачем було проведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік. Вважає, що такі дії відповідача є неправомірними, оскільки для розрахунку пенсії повинен братись показник заробітної плати за 2008 рік з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення пенсії.  

   Позивачка в судове засідання не з”явилася, надала письмову заяву про слухання у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.  

    Представник відповідача в судове засідання не з”явився, однак був повідомлений про слухання справи. Суд рахує за можливе проводити слухання справи у  його відсутність.  

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступних підстав.  

      Встановалено, що позивачка  з 2004 року одержує пенсію за віком. З 01.12.2006 року вона продовжила свою трудову діяльність  у ТОВ “Елтрон УК Імпорт-Експорт ЛТД”, що підтверджується ксерокопією пенсійного посвідчення, трудової книжки. 31.10.2007р.була звільнена з даного товариства за власним бажанням.

     Відповідачем на звернення позивача проведено перерахунок призначеної пенсії з   врахуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за календарний 2007 рік.

     Однак такий перерахунок проведено у супереч вимог діючого законодавства на підставі спільного листа Мінпраці та соціальної політики України, Пенсійного Фонду України від 11.02.09 року  «Щодо застосування показників зарплати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні. З якої сплачено страхові внески при призначенні пенсій та їх перерахунку в 2009 році з урахуванням стажу та заробітку набутого після призначення пенсії».

Відповідно до ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІУ (у редакції, яка діяла з часу набрання ним чинності - 1 січня 2004 року і до 1 січня 2008 року) у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням  страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

В силу ст. 40 ч. 1 Закону № 1058-ІУ для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Абзац 4 частини 2 вказаної статті передбачав, що при обчисленні , (перерахунку) пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням (перерахунком) пенсії (Зс).

Підпунктами 9 і 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст.ст. 40, 42 Закону № 1058-ІУ.

У статті 40: абзац 4 частини 2 викладено у такій редакції: «Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів».

У статті 42: частину 4 викладено у такій редакції: «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії  відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.».

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни визнані такими, що не відповідають Конституції України.

У відповідності до ст. 152 ч. 2 Конституції України положення підпунктів 9 і 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

З того часу відновили дію положення статей 40 і 42 Закону № 1058-ІУ у попередній редакції.

Отже, особам, які у 2009 році набули право на перерахунок пенсії у відповідності до вимог ст. 42 ч. 4 Закону № 1058-ІУ, такий перерахунок має бути здійснений із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені у частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік.

Положення постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», які визначають порядок перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам, суперечать вимогам Закону № 1058-ІУ, який має вищу юридичну силу, а тому не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Доводи УПФ щодо правильності перерахунку пенсії ОСОБА_1. із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік не ґрунтуються на законі.

Роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики України і Пенсійного: фонду України, які викладені у спільному листі від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, про застосування цього показника не узгоджуються з вимогами Закону № 1058-ІУ і не випливають із будь-якого іншого нормативно-правового акту.

   З врахуванням викладеного необхідно зобов’язати управління Пенсійного фонду України провести такий перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2009 р.

     

      Керуючись ст.ст.160-163 КАС України, ст.ст.40,42 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне забезпечення”, Постановою Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 р. “Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”, суд  

постановив:  

   Позов задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому щодо перерахунку пенсії за віком, яка призначена  ОСОБА_1.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому на підставі заяви  ОСОБА_1 від 01 січня 2010 року здійснити перерахунок пенсії останньої відповідно до вимог частини 4 статті 42 ЗаконуУкраїни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із заробітної оплати, з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині  першій статті 40  цього Закону,  із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2008 рік.

       Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом 10 днів з дня повного виготовлення її до Хмельницького міськрайонного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів   після внесення заяви про апеляційне оскарження постанови суду через Хмельницький міськрайонний суд до  апеляційного суду Хмельницької області.

                Суддя

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація