Судове рішення #9444215

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2009 року м. Одеса

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області в складі:

головуючого Артеменка І.А.,

суддів Градовського Ю.М.,

Суворова В.О.,

при секретарі Велич О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою акціонерного комерційного банку соціального розвитку „Укрсоцбанк" в особі Одеської обласної філії АКБ „Укрсоцбанк" на рішення Приморського районного суду м. Одеси від 29 квітня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до акціонерного комерційного банку соціального розвитку „Укрсоцбанк", відкритого акціонерного товариства „Національна акціонерна страхова компанія Оранта" про відшкодування матеріальної і моральної шкоди та про стягнення щомісячних платежів, - -

встановила:

У червні 2008 року ОСОБА_2 звернулась до суду із позовом до акціонерного комерційного банку соціального розвитку „Укрсоцбанк", відкритого акціонерного товариства „Національна акціонерна страхова компанія Оранта" про відшкодування матеріальної і моральної шкоди та про стягнення щомісячних платежів, посилаючись на те, що 28 травня 2006 року водій Одеської обласної філії АКБ „Укрсоцбанк", керуючи службовим автомобілем НОМЕР_1, скоїв наїзд на неї в результаті чого вона отримала тілесні пошкодження середньої тяжкості. Внаслідок ДТП їй була завдана майнова шкода у сумі 14023, 00 грн., з яких: 8207, 0 грн. - понесені нею витрати, пов’язані з придбанням медичних препаратів; 3717, 00 грн. - понесені нею витрати, пов’язані з оплатою путівки на санаторне лікування у клінічному санаторії „Лермонтовський"; 119, 00 - понесені нею витрати пов’язані з придбанням квитків по проїзду до санаторію та у зворотному напрямку; 1200, 00 грн. - вартість втрачених нею під час ДТП золотих прикрас - ланцюжка та кулону; 780, 00 - вартість речей позивачки, які були сильно пошкоджені і не підлягають подальшій експлуатації (брюки, сумка, блузка, босоніжки, піджак). Крім того, позивачка просила суд стягнути з відповідача на її користь у відшкодування моральної шкоди 60000 гривень.

Рішенням Приморського районного суду м. Одеси від 29 квітня 2009 року позов ОСОБА_2 задоволено частково. Стягнуто з відкритого акціонерного товариства HACK; „Оранта" на користь ОСОБА_2 матеріальну шкоду в сумі 11924 гривні, моральну шкоду у сумі 2550 гривень. Стягнуто з АКБ соціального розвитку „Укрсоцбанк" на користь ОСОБА_2 моральну шкоду у розмірі 22450 гривень. Стягнуто солідарно з АКБ соціального

Головуючий у першій інстанції Ільченко Н.А.

Справа № 22ц-3569/09

Доповідач Артеменко І.А. Категорія ЦП: 31

розвитку „Укрсоцбанк" і ВАТ HACK „Оранта" на користь ОСОБА_2 судові витрати в сумі 2501 грн. 50 коп.. В решті позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі Акціонерний комерційний банк соціального розвитку „Укрсоцбанк" в особі Одеської обласної філії АКБ „Укрсоцбанк" просить рішення суду скасувати, справу направити на новий розгляд, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватись перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу відхилити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу та залишає рішення суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Не може бути скасоване правильне по суті та справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що вироком Приморського районного суду м. Одеси від 29 вересня 2008 року визнано винними ОСОБА_3 у скоєні ДТП - водія Одеської обласної філії АКБ „Укрсоцбанк". В результаті вказаної дорожньо - транспортної пригоди позивачці були спричинені ушкодження здоров’я у вигляді тілесних ушкоджень середньої тяжкості.

Вирішуючи спір по суті, судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, апеляційним судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що з вини водія відповідача сталася дорожньо - транспортна пригода в результаті якої позивачці були завдані тілесні ушкодження середньої важкості.

Відповідно до ч. 1 ст. 1172 ЦК України юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових обов’язків.

Згідно ч. 2 ст. 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Частиною 1 ст. 1195 ЦК України передбачено, що фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я фізичній особі, зобов’язана відшкодувати потерпілому додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно - курортного лікування, придбання ліків, протезування, стороннього догляду тощо.

З матеріалів справи вбачається, що в результаті даного ДТП позивачка понесла витрати на суму 11924, 00 гривні, з яких: 8207, 00 грн. - понесені нею витрати, пов’язані з придбанням лікарських засобів за призначенням лікарів; 3717, 00 грн. - понесені нею витрати, пов’язані з оплатою путівки на санаторне лікування у клінічному санаторії „ Лермонтовський".

Суд першої інстанції правильно відмовив позивачці у стягненні з відповідача вартості втрачених нею під час ДТП золотих прикрас та вартість пошкоджених речей (брюки, сумка, блузка, босоніжки, піджак), які були на ній у момент ДТП, оскільки в матеріалах справи відсутні доказів, які б підтверджували вказаний факт. Крім того, суд першої інстанції обгрунтовано відмовив у стягненні витрат на проїзд залізничним транспортом за маршрутом Вінниця - Одеса до санаторію та у зворотному напрямку, тому що позивачка мешкає у Одесі де й знаходиться санаторій „Лермонтовський".

За правилами ч. 2 ст. 1167 ЦК України, моральна шкода відшкодовується незалежно від вини фізичної або юридичної особи, яка її завдала, якщо шкоди завдано каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю фізичної особи внаслідок дії джерела підвищеної небезпеки.

На думку колегії суддів судом першої інстанції також вірно стягнуто з моральну шкоду, завдану позивачці, та з огляду на ступінь важкості завданих ушкоджень здоров’ю правильно визначено її розмір.

Позовні вимоги позивачки щодо стягнення довічно щомісячних платежів у розмірі встановленої законодавством мінімальної заробітної плати суду не доведені та не грунтуються на матеріалах справи.

Також з матеріалів справи вбачається, що цивільно - правова відповідальність АКБ соціального розвитку „Укрсоцбанк", як власника транспортного засобу марки „Volkswagen Transporter" державний реєстраційний номер НОМЕР_2, була застрахована ВАТ HACK „Оранта" на умовах Полісу № ВА/2508687, який діяв з 28.06.2005 року по 27.06.2006 року та був оформлений на підставі укладеного між відповідачами Договору № 1000/03 - ЦВО обов’язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 21.06.2005 року та Додатку № 1 цього договору.

На виконання пункту п. 7.1.6. Договору № 1000/03 - ЦВО обов’язкового страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 21.06.2005 року, згідно якого страхувальник зобов’язаний не пізніше трьох робочих днів повідомити страховика про настання страхового випадку, 28.05.2006 року, о 09 годині 59 хвилин, інженер - механік Одеської обласної філії АКБ „Укрсоцбанк" ОСОБА_6 повідомив в диспетчерський пункт ТОВ „Гарант - АСІСТАНС" про страхову подію, що сталася 28.05.2006 року о 08 годині 30 хвилин у м. Одесі за участю застрахованого транспортного засобу марки „Volkswagen Transporter" державний реєстраційний номер НОМЕР_2, що повністю підтверджується листом ТОВ „Гарант -АСІСТАНС" від 24.02.2009 року № 0121102/09.

Умови та порядок здійснення страхового відшкодування визначається Законом України „Про обов’язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

За правилами п. 22.1 ст. 22 ЗУ „Про обов’язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", при настанні страхового випадку страховик відповідно до лімітів відповідальності страховика відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, яка була заподіяна у результаті дорожньо - транспортної пригоди життю, здоров’ю, майну третьої особи.

Ліміт відповідальності страховика за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю на одного потерпілого за Полісом № ВА/2508687 становить 51000 гривень. При відшкодуванні шкоди, заподіяної життю, здоров’ю потерпілих франшиза не застосовується.

У відповідності до ст. ст. 23, 24 ЗУ „Про обов’язкове страхування цивільно -правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", шкодою, заподіяною здоров’ю потерпілого у результаті ДТП, є шкода, яка пов’язана з лікуванням потерпілого у тому числі, шкода, яка пов’язана з реабілітацією потерпілого у відповідному закладі охорони здоров’я та купівлею лікарських препаратів.

Пунктом 22.3 ст. 22 ЗУ „Про обов’язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" визначено, що потерпілому відшкодовується страховиком також моральна шкода, передбачена пунктами 1, 2 частини 2 статті 23 ЦК України, у встановленому судом розмірі, але не більше ніж 5 % ліміту, визначеного у п. 9.3 ст. 9 цього Закону.

Згідно ст. 1194 ЦК України особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов’язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Оскільки ліміт відповідальності страховика за шкоду заподіяну життю та здоров’ю потерпілих за полісом № ВА/2508687 становить 51000 гривень, тому 5 % від цієї суми складають 2550 гривень.

За правилами ст. 35 ЗУ „Про обов’язкове страхування цивільно - правової відповідальності власників наземних транспортних засобів" для отримання страхового відшкодування особа, яка має право на відшкодування, подає страховику відповідну заяву.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка таку заяву до ВАТ HACK „Оранта" не подавала, що пов’язано з тим, що ОСОБА_2 не знала і не могла знати про те, що цивільно - правова відповідальність АКБ соціального розвитку „Укрсоцбанк" як власника транспортного засобу марки „Volkswagen Transporter", державний реєстраційний номер НОМЕР_2, була застрахована.

Тому суд першої інстанції, обгрунтовано, стягнув з ВАТ HACK „Оранта" на користь позивачки ОСОБА_2 матеріальну шкоду у розмірі 11924, 00 гривень та моральну шкоду у сумі 2550, 00 гривень, а також вірно стягнув з АКБ соціального розвитку „Укрсиббанк" на користь ОСОБА_2 моральну шкоду у сумі 22450, 00 гривень.

Викладені у апеляційній скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті, оскільки додані до апеляційної скарги докази не спростовують висновку суду першої інстанції.

При таких обставинах, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені фактичні обставини по справі, рішення суду відповідає вимогам ст. ст. 213, 215 ЦПК України, а тому не вбачає підстав для його скасування.

Керуючись ст. ст. 303, 307 ч. 1 п. 1, 308, 313, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Одеської області, -

ухвалила:

Апеляційну скаргу акціонерного комерційного банку соціального розвитку „Укрсоцбанк" в особі Одеської обласної філії АКБ „Укрсоцбанк" відхилити.

Рішення Приморського районного суду м. Одеси від 29 квітня 2009 року залишити без змін.

Ухвала колегії суддів набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала колегії суддів може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двох місяців з дня проголошення до Верховного Суду України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація