Справа №22-1507 2009р. Рішення ухвалено під головуванням
Категорія: 37 Порохового Г.І.
Доповідач: Мартьянова Л.І.
УХВ А Л А
Апеляційного суду Вінницької області
від 22 червня 2009року
ІМЕНЕМ УКРА ЇНИ
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючого: Нагорняка В.А.
Суддів: Мартьянової Л.І., Супруна В.В.
При секретарі: Пшеничній Л.В.
За участю адвоката: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Липовецького районного суду від 12 травня 2009 року за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності на частину майна в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_5 звернувся до суду з позом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визнання права власності на частину майна в порядку спадкування за законом, посилаючись на те, що 19 березня 2001 року померла його мати ОСОБА_6
Крім позивача у матері було ще два сини: ОСОБА_2 та ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Позивач вважає, що всі спадкоємці прийняли спадщину, оскільки на момент смерті матері брати проживали в спадковому будинку, що знаходиться АДРЕСА_1, які фактично вступили в управління майном.
Протягом шести місяців після смерті матері позивач вважає, що також прийняв спадщину, так як вчинив дії, які свідчать про прийняття спадщини, а саме: забрав деякі речі, які належали матері, однак не встиг своєчасно звернутись до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки захворів на туберкульоз легенів і 14 серпня 2001 року був госпіталізований в диспансер.
Позивач зазначає, що всі три сини після смерті ОСОБА_6 є спадкоємцями першої черги за законом, прийняли спадщину, а тому мають право спільно на майно померлої по 1/3 його частині кожен, а тому просив визнати за ним право власності на 1/3 частину будинковолодіння, що знаходиться АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом.
Рішенням Липовецького районного суду від 12 травня 2009 року позов задоволено: визнано за ОСОБА_5 право власності на 1/3 частину будинковолодіння АДРЕСА_1 по спадщині за законом.
Апеляційна скарга не підлягає до задоволення з наступних підстав.
При вирішенні спору суд правильно дійшов висновку і задоволив позовні вимоги ОСОБА_5, керуючись нормами ЦК УРСР від 1963 року.
Відповідно до п.п. 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України від 16.01.2003 року цей кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності, тобто після 1.01.2004 року. Цей кодекс також застосовується за умови, якщо спадщина відкрилась до набрання чинності цим кодексом і не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання ним чинності.
Згідно матеріалів справи, спадщина відкрилась 19.03.2001 року, до набуття чинності новим ЦК України.
Встановлено і це не заперечується відповідачем ОСОБА_2, що протягом шести місяців після смерті матері позивачем була прийнята спадщина шляхом оперативного управління майном.
Хоча ОСОБА_2 не бачив, коли спадкове майно забирав позивач, однак він не заперечує, що ці речі знаходились в будинку матері, а після її смерті були в брата.
Разом з тим відповідач не звертався у відповідні органи, що якесь майно було вкрадено з будинку, а тому суд цілком підставно вважав, що позивач прийняв і вступив у володіння спадковим майном.
Вирішуючи спір, суд встановив, що на час відкриття спадщини був живий ще брат сторін ОСОБА_3, який проживав у спадковому будинку до смерті матері і продовжував жити після її смерті і, таким чином також фактично прийняв спадщину і помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідач ОСОБА_2 в шести місячний термін звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадкового будинку, в якому, крім цього і проживав, а тому суд правильно визначив долю спадкового майна позивача в розмірі 1/3 частини.
Таким чином, усі три сини померлої ОСОБА_6 після її смерті, як спадкоємці першої черги за законом прийняли спадщину в рівних частинах.
Рішення суду є законним та обгрунтованим і таким, що відповідає матеріалам справи, а тому підстав для його скасування немає.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновок суду і до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст. 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Липовецького районного суду від 12 травня 2009 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з дня її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.