АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 11-339 2010 року Категорія: ст.281 КПК України
Головуючий у першій інстанції Захарченко Д.В.
Доповідач апеляційного суду Значок І.С.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів судової палати у кримінальних справах
апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючого Царюка В.В.
суддів Войтовського С.А., Значок І.С.
за участю прокурора Данчука В.М.
захисника ОСОБА_3
“08” червня 2010 року розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві кримінальну справу за апеляцією прокурора, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, на постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 12 квітня 2010 року, якою кримінальну справу у відношенні обвинуваченого за ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст.358 КК України
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Миколаєва,
- направлено на додаткове розслідування.
Органом досудового слідства ОСОБА_4 обвинувачується в тому, що в період з 10.03.2005р. по 14.08.2007р., будучи направленим керівництвом ДП НВКГ «Зоря-Машпроект» у відрядження для доставки людей та приборів у міста ОСОБА_5, Суми, Черкаси, Луцьк, Харків на автомобілі НОМЕР_1, шляхом пред’явлення в бухгалтерію підприємства підроблених звітів та квитанцій про проживання в готелях «Козацький», «Десна», «Кут», «Кооператор» в м.Києві, готелі «Світязь» в м.Луцьку, готелях «Україна» і «Хімік» в м. Суми, готелі «Ніка» в м. Черкаси, в готелі «Мир» в м. Харкові, привласнив видані йому під звіт грошові кошти на загальну суму 19 365 грн.96коп.
Повертаючи справу на додаткове розслідування зі стадії судового слідства з мотивів неповноти досудового слідства, суд послався на те, що наявні в матеріалах справи пояснення свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, викликають сумнів як щодо змісту пояснень так і щодо обставин самого їх допиту слідчим, а допитати їх у судовому засіданні виявилось неможливим у зв’язку із неналежним встановленням анкетних даних вказаних свідків в ході досудового слідства.
На думку суду, перевірка пояснень підсудного, який визнав свою вину частково, без допиту свідків в ході судового слідства, є неможливим, тому кримінальна справа підлягає поверненню на додаткове розслідування, в ході якого необхідно встановити особи свідків по справі та обставини їх допиту в ході досудового слідства.
В апеляції прокурор, який брав участь у розгляді справи судом першої інстанції, просить скасувати постанову суду, а справу направити на новий судовий розгляд. Вважає рішення суду таким, що суперечить вимогам ст.281 КПК України, оскільки, ту неповноту і неправильність досудового слідства, на яку вказав суд, можна усунути в суді шляхом допиту слідчого, у провадженні якого була справа, а також застосувати інші заходи з метою перевірки фактів фальсифікації матеріалів справи.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, прокурора на підтримку його апеляції, думку захисників про законність та обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляції, колегія суддів вважає, що апеляція підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.281 КПК України повернення справи на додаткове розслідування з мотивів неповноти або неправильності досудового слідства може мати місце лише тоді, коли ця неповнота або неправильність може бути усунута в судовому засіданні.
Відповідно до положень ст.315-1 КПК України та п.9 Постанови Пленуму Верховного суду України №2 від 11.02.2005р., якщо, суд має змогу усунути виявлені недоліки досудового слідства під час судового розгляду справи шляхом більш ретельного допиту підсудного, потерпілого, свідків, виклику й допиту нових свідків, проведення додаткових чи повторних експертиз, витребування документів, давання судових доручень у порядку, передбаченому в ст. 315-1 КПК України, вчинення інших процесуальних дій, а також шляхом поновлення порушених під час розслідування справи процесуальних прав учасників процесу, направлення справи на додаткове розслідування є неприпустимим.
Як вбачається з постанови суду, мотивуючи необхідність повернення справи на додаткове розслідування, суд послався на необхідність перевірки показань підсудного, отриманих саме в судовому засіданні, та неможливість допиту свідків у судовому засіданні.
Та разом з тим, як вбачається з протоколу судового засідання, суд оголосив, та належним чином дослідив пояснення цих свідків, даних ними в ході досудового слідства.
Отже, у суду не було перешкод для оцінки досліджених доказів у сукупності з іншими матеріалами справи. А у разі наявності сумнівів щодо обставин допиту свідків, суд мав змогу перевірити ці обставини шляхом давання судових доручень у порядку, передбаченому в ст. 315-1 КПК України, призначення службової перевірки дій посадових осіб органу досудового слідства, вчинення інших процесуальних дій.
Та разом з тим, суд не використав наявну у нього можливість усунути виявлену неповноту досудового слідства.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду не відповідає вимогам ст.281 КПК України, а тому підлягає скасуванню.
Керуючись ст.365, 366 КПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляцію прокурора задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Миколаєва від 12 квітня 2010 року, якою кримінальну справу у відношенні обвинуваченого за ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст.358 КК України ОСОБА_4, направлено на додаткове розслідування, скасувати, а справу направити на новий судовий розгляд у той же суд у іншому складі суду.
Головуючий:
Судді: