Справа №22ц-2017/2010
Категорія – цивільна Головуючий у першій інстанції – Коверзнев В.О.
Доповідач – Заболотний В.М.
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 червня 2010 року місто Чернігів
А п е л я ц і й н и й с у д Чернігівської області в складі :
головуючого - судді Литвиненко І.В.
суддів - Заболотного В.М., Шарапової О.Л.
при секретарі - Штупун О.М.
з участю – позивача ОСОБА_2 та його представника ОСОБА_3,
представника відповідача ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Комунального підприємства (далі – КП) „Чернігівське тролейбусне управління” Чернігівської міської ради на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 березня 2010 року по справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_5 до ОСОБА_6, КП „Чернігівське тролейбусне управління”, Закритого акціонерного товариства (далі – ЗАТ) „Страхова компанія ?редо-Класик” про відшкодування шкоди, завданої злочином,
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2009 року ОСОБА_2, ОСОБА_5 звернулись до суду з даним позовом, вказуючи на те, що внаслідок ДТП, що сталась 06.11.2008 року в м. Чернігові з вини ОСОБА_6, належним їм автомобіль отримав механічні пошкодження, а вони та їх малолітній син тілесних ушкоджень, в результаті чого їй заподіяно матеріальної та моральної шкоди. Страхова компанія лише частково відшкодувала завдані матеріальні збитки. А тому позивачі просили стягнути на свою користь з відповідачів 12 482 грн. 71 коп. матеріальної шкоди та 30 000 грн. моральної шкоди.
Ухвалою суду від 19.11.2009 року до участі в справі в якості співвідповідача залучено ЗАТ „СК „Кредо-Класик” та в якості третьої особи на стороні позивача – ЗАТ „СК „Український страховий альянс”.
Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 18.03.2010 року позовні вимоги задоволено частково. Стягнуто з ЗАТ „СК „Кредо-Класик” на користь ОСОБА_2 4159 грн. 05 коп. матеріальної шкоди, на користь ОСОБА_5 – 4159 грн. 05 коп. матеріальної шкоди та 2500 грн. моральної шкоди. Стягнуто з КП „Чернігівське тролейбусне управління” на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_5 по 2500 грн. кожному у відшкодування моральної шкоди. Стягнуто з ЗАТ „СК „Кредо-Класик” на користь держави 86 грн. 01 коп. судового збору, 120 грн. витрат на ІТЗ. Стягнуто з КП „Чернігівське тролейбусне управління” на користь держави 5 грн. 66 коп. судового збору.
В апеляційній скарзі КП „Чернігівське тролейбусне управління” просить зазначене рішення суду скасувати в частині стягнення з нього 7 801 грн. 67 коп. матеріальної шкоди та 5000 грн. моральної шкоди, посилаючись на неповне з’ясування судом обставин, що мають значення для справи. Апелянт вважає, що позивачами не було вчинено жодних дій для стягнення різниці між розміром збитків, визначених експертизою, та фактично отриманих ними коштів із страховика, яким було застраховано цивільно-правову відповідальність. Також апелянт не погоджується з розміром морального відшкодування, стягнутого з нього на користь позивачів, вважаючи його необґрунтовано завищеним.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, перевіривши доводи скарги та матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
По справі встановлено, що 06.11.2008 року сталась дорожньо-транспортна пригода, в результаті якої автомобіль позивачів отримав механічні ушкодження, а позивачці та її малолітньому сину, які перебували в момент ДТП в автомобілі в якості пасажирів, завдано тілесних ушкоджень, чим завдано їм матеріальної та моральної шкоди. Винним у вчиненні ДТП визнано ОСОБА_6, який керував транспортним засобом, що належить КП „Чернігівське тролейбусне управління” і перебував з останнім у трудових відносинах (а.с.31-32, 38, 54-55, 80).
За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_2 та ОСОБА_5 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, що була їм завдана.
Доводи апеляційної скарги про те, що судом безпідставно стягнуто на користь позивачів різницю між виплатою, яку здійснила страхова компанія у розмірі 16 616 грн. 91 коп., та дійсним розміром завданого матеріального збитку в сумі 24 418 грн. 58 коп., не можуть бути взяті судом до уваги, оскільки таке відшкодування передбачене умовами договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів від 30.01.2008 р. та положеннями ст.ст. 9, 22, 29 Закону України „Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.
Проте, визначивши 5000 грн., як розмір морального відшкодування обом позивачам за рахунок КП „Чернігівське тролейбусне управління”, суд вийшов за межі розумності та виваженості, оскільки в даному випадку зазначена сума є завищеною. Враховуючи наслідки ДТП, моральні страждання позивачів, апеляційний суд вважає, що розмір відшкодування моральної шкоди слід зменшити до 500 грн. на користь ОСОБА_2 та до 1000 грн. на користь ОСОБА_5 Вказані розміри відповідають принципу розумності та справедливості, і на думку апеляційного суду, є адекватними тим стражданням і переживанням, яких зазнали позивачі в результаті ДТП.
Таким чином, рішення суду першої інстанції підлягає зміні в частині стягнення з КП „Чернігівське тролейбусне управління” на користь ОСОБА_2 та ОСОБА_5 розміру моральної шкоди.
На підставі наведеного та керуючись, ст.ст. 23, 1167 ЦК України, ст.ст. 303, 307, п.3 ч.1 ст.309, 313-314, 316-317, 319 ЦПК України, апеляційний суд,
В И Р І Ш И В :
Апеляційну скаргу Комунального підприємства „Чернігівське тролейбусне управління” Чернігівської міської ради - задовольнити частково .
Рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 18 березня 2010 року - змінити , зменшивши суму моральної шкоди, стягнутої з КП „Чернігівське тролейбусне управління” на користь ОСОБА_2 до 500грн. і на користь ОСОБА_5 до 1000грн.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуючий: Судді: