Судове рішення #9442285

Справа №  22ц-27/10р.                               Головуюча  у  1  інстанції Разумовська О.Г.

 Категорія  44                                              Доповідач апеляційного суду    Довжук Т.С.

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

         04 лютого 2010 року   колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:

         головуючого        –         Козаченка В.І.,

         суддів:  Мурлигіної О.Я.,  Довжук Т.С.,

         при секретарі судового засідання  Дудник Ю.П.,

         за участю  позивачки                ОСОБА_2,

         представника позивачки                 ОСОБА_3,

         представника третьої особи              Мозоль С.В.,                                          

розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу

за апеляційною скаргою ОСОБА_2

на рішення  Заводського районного суду м. Миколаєва  від  30 вересня  2009 року за позовом

ОСОБА_2

до

 ОСОБА_5, яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього  ОСОБА_6,

третя особа: служба у справах дітей Адміністрації Заводського району м. Миколаєва,

про позбавлення права користування жилим приміщенням,

ВСТАНОВИЛА:

         16 березня 2009 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_5, яка діє в своїх інтересах та в інтересах малолітнього ОСОБА_6 про визнання їх такими, що втратили право користування жилим приміщенням  в квартирі АДРЕСА_1.

         Позивачка вказувала, що їй на праві  власності належить вказана однокімнатна квартира, в який  з 29 вересня 2006 року зареєстрована відповідачка, яка є онучкою її покійного чоловіка та її малолітній син.  З січня 2006 року ОСОБА_5 з малолітнім сином ОСОБА_6 в квартирі  не проживають, не виконують обов’язків по утриманню жилого приміщення та оплаті комунальних послуг, їх речей в будинку немає, постійно проживають в іншому населеному пункті, а саме: АДРЕСА_2, а тому втратили право користування жилим приміщенням в належній їй на праві власності квартирі. На прохання знятися з реєстраційного обліку відповідачка не реагує.

         Посилаючись на вказане,  позивачка просила позов задовольнити.      

         Рішенням  Заводського районного суду м. Миколаєва   від 30 вересня  2009 року в задоволенні позову відмовлено.

         В апеляційній скарзі ОСОБА_2 просить рішення суду скасувати та постановити нове рішення про задоволення позову.  На думку апелянта, рішення суду  ухвалено з порушенням норм матеріального і процесуального права та є незаконним.

         Заслухавши доповідь судді, пояснення позивачки, її представника та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга в межах її доводів  підлягає задоволенню  з наступних підстав.

         Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідачка не втратила зв’язку з квартирою, а тому відсутні підстави, передбачені ст.ст. 71, 72 ЖК України, для визнання відповідачки та її сина утратившими право користування жилим приміщенням  в квартирі АДРЕСА_1.

         Між тим, з такими висновками суду погодитися не можна, оскільки вони не відповідають обставинам справи, що відповідно до п. 3 ст. 309 ЦПК України є підставою для скасування оскаржуваного рішення і ухвалення нового рішення.

         У позовній заяві позивачка фактично зазначає підставою позову  відсутність відповідачки у спірній квартирі, яка була членом її сім’ї, без поважних причин понад рік.        

         Як вбачається з матеріалів справи, позивачка є власником спірної квартири (а.с. 9) та за її згодою відповідачка з малолітнім сином 29 серпня 2006 року  були зареєстровані в цій квартирі, як члени сім’ї  позивачки (а.с. 12).

         Актом  сусідів позивачки  від 24 лютого 2009 року підтверджується, що ОСОБА_5 разом з малолітнім сином  в спірній квартирі не проживає з  2006 року, а довідкою Надбузької сільської ради Миколаївського району Миколаївської області від 26 лютого 2009 року підтверджується проживання відповідачки без реєстрації за  адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 14,  21).

         Згідно ч. 4 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків або одного з них, з ким вона проживає.

         Матеріалами справи підтверджується, що відповідачка разом з  сином  ОСОБА_6 та співмешканцем  постійно проживає в АДРЕСА_1 (а.с. 21).   Ця квартира належить на праві спільної часткової власності  по 1/3   частині  відповідачці,   її матері – ОСОБА_7 та позивачці (а.с. 19).    

         Відповідно до положень ст. 48 Закону "Про власність" від 07 лютого 1991 року власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, а згідно ч. 2 ст. 405 ЦК України  член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім’ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

         Суд не звернув увагу на зазначені норми матеріального права та на те, що позивачка обґрунтовувала свої  позовні вимоги  вказаними вище обставинами, хоча і посилалась як на підставу позову  на ст. 107 ЖК України.  Між тим, саме по собі посилання позивачки на певну норму закону яка суперечить обставинам, якими вона обґрунтовувала свої вимоги, є підставою для застосування  судом належної норми закону незалежно від згоди на це позивачки.

         Крім того, в матеріалах справі відсутні будь-які докази  підтверджуючі поважність  причин непроживання в спірній квартирі понад рік та існування домовленості з позивачкою  відносно  встановлення  інших підстав  на втрату права користування житлом.

         Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що рішення суду  підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позову з підстав ст. 405 ЦК України.        

         Керуючись ст.ст. 303, 309, 313, 316  ЦПК України, колегія суддів

ВИРІШИЛА:

         Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

         Рішення  Заводського районного суду м. Миколаєва  від  30 вересня  2009 року скасувати та ухвалити нове рішення .

         Позов  ОСОБА_2 задовольнити.  

         Визнати ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 та її малолітнього сина ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 такими, що втратили право користування жилим приміщенням в квартирі  АДРЕСА_1.              

         Рішення набирає  законної сили з моменту  проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців.

         Головуючий      

          Судді

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація