Справа № 22ц-2380/09 Суддя першої інстанції: Тустановський А.О.
категорія 27 Суддя-доповідач апеляційного суду: Лівінський І.В.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
05 листопада 2009 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Миколаївської області в складі:
головуючої Данилової О.О.,
суддів: Лівінського І.В.,
Шаманської Н.О.,
при секретарі судового засідання Дудник Ю.П. ,
за участі відповідача ОСОБА_3,
розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Миколаєві цивільну справу
за апеляційною скаргою
ОСОБА_3
на рішення Веселинівського районного суду Миколаївської області від 13 липня 2009 року
за позовом
ОСОБА_4 до ОСОБА_3 про стягнення боргу,
в с т а н о в и л а :
В червні 2009 року ОСОБА_4 звернулась з позовом до ОСОБА_3 про стягнення процентів за договором позики.
Позивачка зазначала, що в 15 травня 2005 року вона позичила ОСОБА_3 2000 грн. зі сплатою 10% на місяць, а той зобов’язався повернути суму позики та проценти від неї до 15 серпня 2005 року. Однак відповідач своїх зобов’язань своєчасно не виконав, 7 липня 2006 року повернув лише суму позики, а процентів в сумі 2000 грн. не сплатив.
Посилаючись на викладене, позивачка просила суд стягнути з відповідача 2000 грн. процентів від суми позики.
Рішенням Веселинівського районного суду Миколаївської області від 13 липня 2009 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3, посилаючись на порушення судом норм процесуального та матеріального права, просив рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в задоволені позову.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які приймали участь у справі, дослідивши докази по справі в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції , колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив із обґрунтованості вимоги позивачки про стягнення з відповідача процентів від суми позики, оскільки їх сплата передбачена укладеним сторонами договором позики, а добровільно взятих на себе зобов’язань за договором відповідач не виконав.
Однак погодитися з такими висновками суду не можна.
Так, ч. 1 ст. 1048 ЦК передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Відповідно до положень Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі - Закон) надання коштів (грошових) у позику є фінансовою послугою (п.6 ст.4 закону); фінансова послуга надається з метою отримання прибутку, різновидом якого є проценти (п.5 ч.1 ст.1 закону). Фінансові послуги надаються фінансовими установами, а також фізичними особами – суб’єктами підприємницької діяльності, якщо це прямо передбачено законом.
Отже, в інших випадках надання грошових коштів на умовах позики зі сплатою процентів не допускається.
Із матеріалів справи вбачається, що 15 травня 2005 року ОСОБА_3 отримав від ОСОБА_4 у позику 2000 грн. зі сплатою 10% на місяць, які зобов’язався повернути 15 серпня 2005 року. Однак відповідач своїх зобов’язань своєчасно не виконав, а повернув лише суму позики . Згодом ОСОБА_4 поставила питання про стягнення з відповідача процентів від суми позики.
Враховуючи викладене, а також те, що позивачка не є суб’єктом підприємницької діяльності, колегія суддів вважає, що надання нею грошей ОСОБА_3 на умовах позики зі сплатою процентів суперечить чинному законодавству України, а тому її вимоги про стягнення несплачених процентів задоволенню не підлягають.
Разом з тим, суд на вказані вимоги матеріального права належної уваги не звернув, хоча це має суттєве значення для вирішення спору.
Таким чином, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню на підставі п. 4 ч. 1 ст. 309 ЦПК України, з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись статтями 303, 307, 309, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів
в и р і ш и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.
Рішення Веселинівського районного суду Миколаївської області від 13 липня 2009 року скасувати та ухвалити нове рішення.
В задоволенні позову ОСОБА_4 до ОСОБА_3 відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, але протягом двох місяців може бути оскаржене в касаційному порядку до Верховного Суду України.
Головуюча: Судді: