Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #94316091



ХЕРСОНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


Єдиний унікальний номер справи: 766/12940/20






ПОСТАНОВА

       ІМЕНЕМ УКРАЇНИ




25 травня 2021 року                                                                         м. Херсон


справа № 766/12940/20

провадження № 22-ц/819/774/21

Херсонський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:



головуючого ( судді-доповідача)Чорної Т.Г.,

суддів:Пузанової Л.В.,

Склярської І.В.

секретарАвтонагова Ю.В.




розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Альфа-Банк» на ухвалу Херсонського міського суду Херсонської області від 28 серпня 2020 року у складі судді Майдан С.І. за заявою ОСОБА_1 про забезпечення позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Альфа – Банк», третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні позивача:  ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Волкодав Валентина Геронтієвна про визнання іпотечного договору припиненим та скасування запису про державну реєстрацію,


ВСТАНОВИВ:


У серпні 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Акціонерного товариства «Альфа – Банк», третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні позивача: ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні відповідача: приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Волкодав Валентина Геронтієвна про визнання іпотечного договору припиненим,

25 серпня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про забезпечення позову.

Заява мотивована тим, що предметом спору є майнові права на двокімнатну квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 22269412). Оскільки невжиття заходів забезпечення позову може призвести до неможливості або утруднення виконання рішення у випадку відчуження нерухомого майна, яке є предметом позову, тому просила суд заборонити Акціонерному товариству «Альфа-Банк», державному реєстратору, іншим особам, уповноваженим здійснювати реєстраційні дії, вчинення дій, пов`язаних з відчуженням нерухомого майна, а саме: двокімнатної квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 22269412).

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 28 серпня 2020 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено.

Заборонено Акціонерному товариству «Альфа-Банк», державному реєстратору, іншим особам, уповноваженим здійснювати реєстраційні дії, вчинення дій, пов`язаних з відчуженням нерухомого майна – двокімнатної квартири, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 22269412).

В апеляційній скарзі Акціонерне товариство «Альфа-Банк» посилаючись на порушення судом норм процесуального права, які регулюють підстави, умови та порядок забезпечення позову, просить скасувати заходи забезпечення позовом вжиті судом 28 серпня 2020 року.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність оскарженої ухвали суду, в межах визначених ст.367 ЦПК України, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.

Згідно з частинами першою та другою статті 149 ЦПК України суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 150 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

Отже, умовою застосування забезпечення позову, як сукупності процесуальних дій, є обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може утруднити або унеможливити виконання рішення по суті позовних вимог. Такі заходи гарантують виконання рішення суду в разі задоволення позовних вимог.

Частиною першою статті 150 ЦПК України передбачено, що позов забезпечується:1) накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачеві і знаходяться у нього чи в інших осіб; 2) забороною вчиняти певні дії; 3) встановленням обов`язку вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві чи виконувати щодо нього інші зобов`язання; 5) зупиненням продажу арештованого майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно і про зняття з нього арешту; 6) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа, який оскаржується боржником у судовому порядку; 7) передачею речі, яка є предметом спору, на зберігання іншим особам, які не мають інтересу в результаті вирішення спору; 8) зупиненням митного оформлення товарів чи предметів; 9) арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги;10) іншими заходами, необхідними для забезпечення ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав та інтересів, якщо такий захист або поновлення не забезпечуються заходами, зазначеними у пунктах 1-9 цієї частини.

Відповідно до частини третьої статті 150 ЦПК України заходи забезпечення позову, крім арешту морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги, мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами.

Співмірність передбачає співвідношення судом негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, з майновими наслідками заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Отже, застосовуючи заходи забезпечення позову, суд повинен перевірити відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду справи після відкриття провадження у ній, якщо невжиття заходів забезпечення може утруднити чи зробити неможливим виконання рішення суду.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб`єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов`язаних із ним інших осіб в інтересах забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника). Зазначені обмеження встановлює суд в ухвалі, вони діють до заміни судом виду забезпечення позову або скасування заходів забезпечення позову.

Забезпечення позову є тимчасовим обмеженням і його значення полягає в тому, що ним захищаються законні інтереси позивача на той випадок, коли відповідач буде діяти недобросовісно або коли невжиття заходів забезпечення позову може потягти за собою неможливість виконання судового рішення. Крім цього, інститут забезпечення позову захищає в рівній мірі інтереси як позивача, так і відповідача.

Заходи забезпечення позову застосовуються для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду і повинні застосовуватися лише у разі необхідності, оскільки безпідставне звернення до даних дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб, чи учасників процесу.

Розглядаючи заяву про забезпечення позову, суд (суддя) має з урахуванням доказів, наданих позивачем на підтвердження своїх вимог, пересвідчитися, зокрема, в тому, що між сторонами дійсно виник спір та існує реальна загроза невиконання чи утруднення виконання можливого рішення суду про задоволення позову; з`ясувати обсяг позовних вимог, дані про особу відповідача, а також відповідність виду забезпечення позову, який просить застосувати особа, котра звернулася з такою заявою, позовним вимогам.

Вирішуючи питання про забезпечення позову, суд має брати до уваги інтереси не тільки позивача, а й інших осіб, права яких можуть бути порушені у зв`язку із застосуванням відповідних заходів.

Задовольняючи заяву про забезпечення позову, суд першої інстанції, з яким погоджується і апеляційний суд, виходив з того, що даний вид забезпечення позову знаходиться у прямому зв?язку із предметом позовної заяви і не вжиття відповідних заходів з урахуванням розумності, обгрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову, забезпечення збалансованості інтересів сторін, призведе до порушення майнових прав позивача.

Встановивши, що обраний позивачем спосіб забезпечення позову є співмірними із заявленими позовними вимогами та будуть достатнім інструментом забезпечення ефективності судового захисту її порушеного права, та враховуючи те, що невжиття заходів забезпечення позову може вплинути на права та інтереси позивача, утруднити або зробити неможливим виконання рішення суду в майбутньому, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про необхідність забезпечення позову.

Наведенні скаржником доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав вважати, що судом допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які привели до неправильного вирішення питання.

Висновки суду першої інстанції відповідають обставинам справи та вимогам чинного законодавства. З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що ухвала суду постановлена з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для її скасування з мотивів викладених в апеляційній скарзі не вбачається.  

Керуючись ст.ст. 367,374,375 ЦПК України, колегія суддів,


ПОСТАНОВИВ:


Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Альфа-Банк» залишити без задоволення, а ухвалу Херсонського міського суду Херсонської області від 28 серпня 2020 року без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до Верховного Суду у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.


Головуючий                                                                                          Т.Г.Чорна


Судді:                                                                                                        Л.В.Пузанова


                                                                                                                      І.В.Склярська


Повний текст постанови складено 27 травня 2021 року


Суддя                                                                         Т.Г. Чорна







  • Номер: 22-ц/819/774/21
  • Опис: заяву Петренко Ксенії Олександрівни, подану від імені та в інтересах Передерей Галини Анатоліївни, про забезпечення позову Петренко Ксенії Олександрівни, поданого від імені та в інтересах Передерей Галини Анатоліївни, до Акціонерного товариства «Альфа – Банк», третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні позивача – Передерей Сергій Костянтинович, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору на стороні відповідача – приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу Волкодав Валентина Геронтієвна про визнання іпотечного договору припиненим,
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 766/12940/20
  • Суд: Херсонський апеляційний суд
  • Суддя: Чорна Т.Г.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 11.03.2021
  • Дата етапу: 11.03.2021
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація