Справа № 2-а-517\2010рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 травня 2010 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області
в складі: головуючого-судді Зелінського В.Г
при секретарі Котляровій Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Ізюмському районі в Харківській області про призначення державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю в розмірах встановлених законом ,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання його дій щодо відмови у здійсненні перерахунку, нарахуванні та виплати державної пенсії та додаткової пенсії згідно норм ст.50 та ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Закон № 796) незаконними та зобов»язати Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії з 22.05.2008 року у відповідності зі ст.50 та 54 Закону № 796 виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Просить стягнути з відповідача моральну шкоду в сумі 500 гривень.
В обґрунтування позову зазначив, що він є інвалідом Ш групи безстроково з 11.03.2004 року з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, щодо якого встановлено зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, знаходиться на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області.
Вказує, що відповідно до ст.50 та ст.54 Закону № 796 він має право отримувати державну пенсію не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. ОСОБА_1 28.09.2009 року звернувся до відповідача з проханням здійснити перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії. Однак, відповідач листом № 358\В-14 від 02.10.2009 року відмовив, не виплачує йому пенсію у зазначених розмірах, тому позивач звернувся до суду за поновленням порушеного права.
Позивач надав до суду клопотання про розгляд справи без його присутності, відповідач у судове засідання не з»явився, надав клопотання про розгляд справу без його присутності ,про час розгляду справи повідомлений, надав заперечення проти позову.
В запереченні відповідач вказує, що нарахування пенсії позивачу проведено згідно з порядком встановленим Кабінетом Міністрів України.
Дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1, відповідно до ст.14 Закону № 796,належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, як інвалід Ш групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, щодо якого встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, що підтверджено
довідкою МСЕ № 003584 від 11.03.2004 року.(а.с.8), та посвідченням НОМЕР_1 від 02.03.1993 року та вкладки до нього № НОМЕР_2 від 19.03.2004 року. (а.с.8).
Згідно ст.49 Закону № 796 позивач має право на пенсію у вигляді:
а/. державної пенсії;
б. додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Позивач звертався до Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про перерахунок державної та додаткової пенсії.
Відповідно до ч.4 ст.54 Закону № 796, яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до першої категорії та у зв»язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по Ш групі інвалідності – 6 мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст.50 Закону № 796 особам, віднесеним до 1 категорії, зокрема інвалідам Ш групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком. Виплата додаткової пенсії відповідно до ст.53 зазначеного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком згідно ст.28 Закону України від 9 липня 2003 року №1058-1У «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
При розрахунку державної та додаткової пенсій, передбачених ст.50 та ст. 54 Закону № 796 застосуванню при їх обчисленні підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв»язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи затверджено постановою КМ України від 30 травня 1997 року № 523.Ця постанова є чинною і її положення стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсії відповідають положенням ст.50 та ст.54 Закону № 796.
Підпунктом 2 пункту 1 постанови № 654 від 16 липня 2008 року та п.п. 1 п.4 постанови № 530 від 28 травня 2008 року, всупереч положень ст.50 та 54 Закону № 796, КМ України встановив розміри сум, з яких провадиться розрахунок державної та додаткової пенсії при тому що ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Стаття 9 КАС України встановлює, що органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи і службові особи зобов»язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України .Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов»язковість яких надана ВР України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов»язковість якого надана ВР України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Крім того, за приписами ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, вирішуючи даний спір суд приходить до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених ст.50 та 54 Закону № 796, застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Таким чином, доводи Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про призначення державної та додаткової пенсії позивачу на нормах, які встановлені постановами КМ України не можуть прийматися до уваги оскільки вказані правовідносини регулюються Законами України і Законом № 796 чітко вказані розміри таких пенсій.
Положення ч.3 ст.28 Закону «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування « на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат пов»язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого крім передбаченого ч.1 цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Таким чином, для позивача, як інваліда Ш групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1категорії,нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватись у відповідності зі ст.50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визнання дії Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області щодо ОСОБА_1 у не здійсненні перерахунку, нарахуванні та виплати державної пенсії та додаткової пенсії згідно норм ст.50 та 54 Закону України «Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи незаконними та про зобов»язання Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести перерахунок державної пенсії та додаткової пенсії ОСОБА_1 з
22.05.2008 року у відповідності зі ст.50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої у ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підлягають задоволенню.
Керуючисьст.ст.2-15,17-18,69-71,79,86,94,99,104-107,110-111,122-143,151-154,158,162,163,167 КАС України ,суд
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області щодо ОСОБА_1 у не здійсненні перерахунку, нарахуванні та виплаті державної пенсії та додаткової пенсії згідно норм ст.50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « незаконними.
Зобов»язати Управління пенсійного фонду України в Ізюмському районі Харківської області провести перерахунок та виплатити державну пенсію та додаткову пенсію ОСОБА_1 з 22 травня 2008 року у відповідності зі статтями 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановлений у ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування «з урахуванням визначеного законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Ізюмський міськрайонний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня оголошення постанови суду заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя: