РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-2392\2010р.
21 травня 2010 року Краснодонський міськрайонний суд Луганської області у складі: головуючого судді Баличевої М.Б., при секретарі Пелещук А.Р., у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Краснодон, розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Верхньогарасимівської сільської ради про введення у право спадкування та визнання права власності, -
в с т а н о в и в:
Позивач з дозволу своєї матері ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в обґрунтування якого вказав, що його батькові ОСОБА_3 на підставі договору дарування належав житловий будинок, що розташован за адресою: АДРЕСА_1. Під час користування житловим будинком ОСОБА_3 перебудував самочинно без відповідного дозволу житловий будинок з прибудовами «А, а-а''», сараєм «Г», літньою кухнею з прибудовою «Б,б», гаражем «В», вбиральнею «Д» та належним чином право власності на самочинно будівництво не оформив. Хоча відповідно до акту обстеження самочинно будівництво зведено без порушення санітарних, будівельних та протипожежних норм та може бути прийнято до експлуатації. ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_3 помер. Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді житлового будинку. Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 є позивач по справі, його мати – ОСОБА_2, треті особи - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 Окрім позивача, на спадщину ніхто не претендує, ОСОБА_2 та ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 від своїх часток у спадщині відмовились на його користь. Через самочинно будівництво позивач спадщину прийняти не може, в зв»язку з чим звернувся до суду з позовом про введення його у право спадкування за законом та визнання за ним права власності на самочинно перебудований житловий будинок разом з усіма господарськими будівлями та спорудами, у тому числі самочинно зведеними.
Позивач в судове засідання не з”явився, надав суду письмову заяву, в якій на позовних вимогах наполягає та просить розглянути справу за його відсутність.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, надав суду письмову заяву, у якій вказав, що з позовом згоден та просить розглянути справу за його відсутністю.
Представник Краснодонського бюро технічної інвентаризації також у судове засідання не з”явився, надав письмову заяву, в якій проти задоволення вимог позивача не заперечує, просить розглянути справу на розсуд суду та без його участі.
Треті особи - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4 в судове засідання не з»явились, надали письмові заяви, в яких проти задоволення вимог позивача не заперечують, відмовляються від своїх часток у спадщині на його користь, просили розглянути справу за їх відсутність.
ОСОБА_2 в судове засідання не з»явилась, надала письмову заяву, в якій не заперечує проти задоволення позову, не проти, щоб спадщину прийняв її син, оскільки відповідно до ст.. 32 ЦК України неповнолітня особа вчиняє правочини за згодою батьків або піклувальників, окрім тих, що може вчиняти самостійно.
Суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши надані докази, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.2 ст. 29 ЦПК України «неповнолітні особи віком від чотирнадцяти до вісімнадцяти років, а також особи, цивільна дієздатність яких обмежена, можуть особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов»язки в суді у справах, що виникають з відносин, у яких вони беруть участь особисто, якщо інше не встановлено законом…».
Ст.. 32 ЦК України передбачено, що неповнолітня особа вчиняє правочини за згодою батьків або піклувальників, окрім тих, що може вчиняти самостійно.
Відповідно до копії свідоцтва про укладення шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбу з 12.06.1992 р.
Згідно копій свідоцтв про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3 мають дітей- ОСОБА_1, ОСОБА_4
Їх батькові ОСОБА_3, що є сином ОСОБА_5 та ОСОБА_6, що підтверджується копією свідоцтва про народження, долученого до матеріалів справи, на підставі договору дарування належав житловий будинок, що розташован за адресою: АДРЕСА_1.
Під час користування житловим будинком ОСОБА_3 було самочинно перебудовано житловий будинок з прибудовами «А, а-а''», сараєм «Г», літньою кухнею з прибудовою «Б,б», гаражем «В», вбиральнею «Д»,однак, належним чином право власності не оформлено.
Відповідно до ст. 376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно.
Згідно акту обстеження від 15.02.2010 р. самочинно будівництво здійснено без порушення будівельних, протипожежних, санітарних норм та може експлуатуватись. В зв»язку з чим на самочинно зведені будівлі складено паспорт.
ІНФОРМАЦІЯ_1 р. ОСОБА_3 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть.
Після його смерті відкрилась спадщина на вищезгаданий житловий будинок разом з усіма господарськими будівлями та спорудами, у тому числі самочинно зведеними.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом чи за законом. Згідно ст.1261 ЦК України, спадкоємцями першої черги за законом є діти спадкодавця, чоловік (дружина), що його пережив, а також батьки.
Відповідно довідки нотаріальної контори від 25.05.2010 р. після смерті ОСОБА_3 звернулись з заявами від 14.01.2010 р. про прийняття спадщини - ОСОБА_1 та ОСОБА_5, ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_4 - про відмову від прийняття спадщини. В судовому засіданні вони підтвердили свій намір про відмову від своїх часток спадщини на користь позивача письмовими заявами.
Згідно зі ст.. 1273 ЦК України «спадкоємець за законом чи заповітом може відмовитись від прийняття спадщини …….». Таким чином, зі встановлених в судовому засіданні обставин, можна зробити висновок, що треті особи по справі та мати позивача ОСОБА_2 відмовляються від спадщини на користь позивача.
Отже, позивач є єдиним спадкоємцем після смерті батька, який бажає прийняти спадщину, на неї ніхто не претендує та він бажає її прийняти.
В зв»язку з чим звертався з заявою до нотаріальної контори у передбачений законом строк, однак, належним чином прийняти спадщину не може, через зведене самочинно будівництво.
Таким чином, на підставі наведеного та дослідивши письмові матеріали справи, встановивши, що права позивача, як спадкоємця за законом, ніким не оспорюються, ніхто, крім нього на спадщину не претендує й він бажає її прийняти, будівництво відповідає усім передбаченим нормам та може бути прийнято в експлуатацію, прийшов до висновку про задоволення позову у повному обсязі, а саме- ввести позивача у право спадкування за законом та визнати за ним право власності на самочинно перебудований житловий будинок разом з усіма господарськими будівлями та спорудами, у тому числі самочинно зведеними.
Керуючись ст.ст.5-11,29,209, 212-215, 292 ЦПК України, на підставі ст.ст..32, 376, 1217, 1261, 1273 ЦК України, суд –
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до Верхньогарасимівської сільської ради про введення у право спадкування та визнання права власності - задовольнити у повному обсязі.
Ввести ОСОБА_1 у право спадкування за законом на спадкове майно після смерті ОСОБА_3, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 р., що складається з самочинно перебудованого житлового будинку разом з усіма господарськими будівлями та спорудами, у тому числі самочинно зведеними, що розташован за адресою: АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на самочинно перебудований житловий будинок разом з усіма господарськими будівлями та спорудами, у тому числі самочинно зведеними, що розташован за адресою: АДРЕСА_1.
На рішення може бути подана заява до апеляційного суду Луганської області про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення, та подана апеляційна скарга протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, через Краснодонський міськрайонний суд.
Головуючий: