Справа № 2а-163/10/0114
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2010 року Нижньогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого – судді Чернецької В.В.
при секретарі - Круглик К.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с. Нижньогірський справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської РДА, Нижньогірської центральної районної лікарні, Нижньогірської районної державної адміністрації, про оскарження дій органів владних повноважень та стягнення компенсації за комунальні послуги,
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення витрат на опалення житла. Свої вимоги позивач мотивувала тим, що вона з 01.10.1990 року працює заступником головного лікаря в Нижньогірській центральній районній лікарні та проживає сільській місцевості, у будинку з пічним опаленням, тому на підставі ст.77 Основ Законодавства України „Про охорону здоров’я” просить стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської райдержадміністрації, компенсацію за комунальні послуги за 2006-2007 роки за освітлення – 159,24 грн., за тверде паливо – 1220 грн., а усього 1379,24 грн.
Позивач в судове засідання не з’явилася, надала заяву, в якій просить суд розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, крім того, просить поновити їй строк на звернення до суду, оскільки їй не було відомо про зміни в законодавстві.
Представник відповідача – УПСЗН Нижньогірської РДА у судове засідання не з’явився, надав суду заяву в якій просить розглянути справу за його відсутності, а також надав суду письмові заперечення проти адміністративного позову. Свої заперечення мотивує тим, що відповідно до п.2 Постанови КМУ від 31 березня 2003 р. N 426 „Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу” пільги на безкоштовне користування житлом з опаленням та освітленням надаються працівникам при умові, якщо розмір наданих пільг в грошовому еквіваленті разом з середньомісячним доходом пільговика за останні 6 місяців не повинен перевищувати величину доходу, яка дає право на соціальну податкову пільгу. В списках Центральної районної лікарні за 2007-2008 роки, наданих в Управління праці та соціального захисту населення, позивача не було, тому Управління не виплачувало дану компенсацію. Разом з тим, у письмових запереченнях на позов представник відповідача наполягає на застосуванні судом першої інстанції наслідків пропущеного строку на звернення до суду.
Представник відповідача - Нижньогірська районна державна адміністрація у судове засідання не з’явився з невідомої причини, про час та місце розгляду справи був повідомлений належно.
Представник відповідача – Нижньогірської центральної районної лікарні у судове засідання не з’явився, надав заяву, в якій просить суд розглянути справу за його відсутністю, позовні вимоги не визнає.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності позивача та представників відповідачів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно до п. „ї” ч.1 ст. 77 Основ законодавства України "Про охорону здоров’я” медичні працівники мають право на безкоштовне користування квартирою з опаленням і освітленням, які проживають в сільській місцевості, у межах встановлених норм.
Згідно копії трудової книжки позивач працює в лікарні заступником головного лікаря. Згідно довідки Нижньогірської селищної ради АР Крим позивач проживає в сільській місцевості в будинку з пічним опаленням.
Відповідно до п.2 2 Постанови КМУ „Про затвердження Порядку надання пільг, компенсацій і гарантій працівникам бюджетних установ, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу” медичні працівники мають право на безкоштовне користування житлом з опаленням та освітленням. Порядок надання пільг даним особам, затверджений Постановою КМУ „Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати”.
У відповідності з п. ”а” ч.1 даної Постанови медичні працівники, які проживають у сільській місцевості і селищах міського типу, відповідно до законодавства держава забезпечує безоплатне освітлення житла (квартири) у розмірі 30 кВт.год на місяць.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 1060-ХІІ доповнена реченням такого змісту: „Пільги на безплатне користування житлом з опаленням та освітленням, передбачені абзацом першим цього пункту, надаються працівникам за умови, якщо розмір наданих пільг у грошовому еквіваленті разом із середньомісячним сукупним доходом працівника за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу, у порядку, визначеному КМУ”
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 N10-рп/2008 зміни, внесені Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №107-VI від 28.12.2007 визнані неконституційними.
Пунктом 17 Інструкції № 10-07 встановлено, що безоплатні квартири з опаленням та освітленням надаються робітникам та проживаючим з ними членам сім’ї виконавчими комітетами сільських(селищних) Рад народних депутатів чи адміністрацією установ та організацій в натурі.
Відповідно до пункту 34 вищезазначеної Інструкції, паливо має бути безоплатно завезене до квартир робітників одночасно з завозом його до установ, але не пізніше 1 вересня.
Згідно з пунктом 35 Інструкції № 10-07 кошти, необхідні для сплати за квартири з опаленням та освітленням, передбачаються відповідно до кошторису відповідної установи та організації відповідно до статті 3 витрат „канцелярські та господарські витрати”
Пунктом 36 зазначеної Інструкції встановлено, що у випадку, коли безоплатна квартира з опаленням та освітленням робітникам фактично не була надана, їм виплачується грошова компенсація виходячи з норм та цін, діючих в даній місцевості.
Інструкція № 10-07 втратила чинність згідно з Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства культури та туризму України № 341/651/619/769 від 13.09.2006 року.
Відповідно до Постанови Ради Міністрів АР Крим від 20.03.2007 року „Про затвердження норм забезпечення твердим, рідким пічним побутовим паливом та зрідженим газом пільгових категорій громадян в 2007 році”, норма забезпечення твердим паливом для пільгової категорії громадян на одне домоволодіння становила 1 тонну на рік, вартістю 600 гривень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 р. № 1187 було внесено зміни до абзацу другого п. 2 «Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету», затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України в 04.03.2002року № 256, які в частині фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету здійснює Управління праці та соціального захисту населення, по спискам, які надані Нижньогірською ЦРЛ. Однак позивачу було відмовлено у надані пільг, оскільки розмір наданих пільг в грошовому еквіваленті разом з середньомісячним доходом перевищує величину доходу, яка дає право на соціальну податкову пільгу.
Системний аналіз вищезазначеного законодавства, дозволяє суду зробити висновок, що визначені в законодавстві пільги не мають грошового еквіваленту, крім компенсації за тверде паливо.
Щодо інших витрат позивача по оплаті квартплати, освітлення, газового та центрального опалення, то законодавством розроблений механізм по реалізації цих послуг шляхом компенсації відповідних витрат організаціями, які ці послуги надають і грошова компенсація цих послуг саме позивачу не передбачена.
Крім того, згідно зі статтями 99,100 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод, інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Для захисту прав, свобод і інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які якщо не встановлено інше, обчислюються з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод і інтересів. Якщо законом встановлена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то обчислення строку звернення до суду починається з дня, коли позивач дізнався про рішення суб’єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень. Пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволені адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна зі сторін. Якщо суд визнає причину пропущення строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленим цим Кодексом.
Оскільки позивач звернувся до суду 03.03.2008 року, позовні вимоги мають бути задоволені частково в межах річного строку на звернення до суду, за період з березня 2008 року.
Доказів поважності причини пропуску строку звернення до суду за захистом прав позивач не надав.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, з відповідача – УПСЗН слід стягнути заборгованість за тверде паливо.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської РДА на користь держави судові витрати в сумі 7 (сім) грн 24 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судові витрати в сумі 6 (шість) грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 77 п. „ї” Основ законодавства України „Про охорону здоров’я”, Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1996 р. № 879 «Про встановлення норм користування житлово-комунальними послугами громадянами, які мають пільги щодо їх оплати», Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002р. № 256, ст. ст. 158, 159, 160, 161, 163 КАС України , суд,
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської РДА, Нижньогірської центральної районної лікарні, Нижньогірської районної державної адміністрації, про оскарження дій органів владних повноважень та стягнення компенсації за комунальні послуги задовольнити частково.
Стягнути з Управління праці і соціального захисту населення Нижньогірської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 витрати по оплаті житлово – комунальних послуг за 2007 рік у сумі 600 (шістсот ) грн.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Нижньогірської РДА на користь держави судові витрати в сумі 7 (сім) грн 24 коп..
Стягнути з ОСОБА_3 на користь держави судові витрати в сумі 6 (шість) грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Апеляційного суду АР Крим через Нижньогірський районний суд АР Крим шляхом подачі у десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Головуючий: