Судове рішення #9424989

                                Справа № 2-А-434-10                             U                                                                    

                            ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я

                                 ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

3 червня     2010 року.

                                                           Шосткинський міськрайсуд, Сумської області

у складі головуючого — судді БОНДАРЕНКО Л.С.

при секретарі —                         ЩЕРБАНЬ С.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шостка цивільну справу за  позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Шостка (далі УПФ) про визнання дій (бездіяльності) неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-  

                                                     В С Т А Н О В И В :                                      

ОСОБА_2 звернулася до суду із вказаним позовом та просить визнати дії УПФ в м. Шостка щодо застосування у 2009 році при перерахунку їй пенсії за віком показника середньої заробітної плати за 2007 рік - неправомірними і зобов”язати відповідача провести з 01.02.2009 року перерахунок та відповідні виплати їй пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік .

 Вимоги обґрунтовує тим, що вона є пенсіонером за віком і продовжувала працювати. Відповідно до ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”  ( далі Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року) перерахунок пенсії  повинен проводитись  із середньої заробітної плати  працівників зайнятих  в галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за показником середньої заробітної плати за 2008 рік.

 Однак, після її звернення в лютому 2009 року до УПФ в м. Шостка, відповідачем  при перерахунку пенсії в порушення вимог  ст.. ст.. 40, 42 Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року, застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 р., в результаті чого суттєво зменшено розмір її пенсії, що і змусило звернутись з позовом до суду.

Позивачка ОСОБА_2 в судове засідання не з»явилась, надала заяву, в якій просить слухати справу у її відсутності.

                    Представник відповідача в судове засідання не з»явився надав заяву про слухання справи у його відсутності та заперечення проти позову,  позов не визнав і просить відмовити у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Частиною четвертою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (зі змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України") було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 вказаного Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року  в частині визначення зазначеного вище показника середньої заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, однак рішення щодо відновлення дії зазначених норм в попередній редакції не приймалось.  

До законодавчого врегулювання питання визначення застосування при перерахунку пенсії показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2008 рік, перерахунки пенсій у 2009 році провадиться відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).

Виходячи з зазначеного, представник відповідача вважає свої дії з перерахунку пенсії позивачці  цілком обгрунтованими, оскільки вони діяли відповідно до вимог  підпункту 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530

«Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», а рішення щодо відновлення дії ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в попередній редакції – ніким не приймалось.

Суд  дослідивши матеріали справи та докази дійшов до наступного.

Судом встановлено і ніким не спростовується, що  позивачка є пенсіонеркою, яка в подальшому продовжувала працювати і отримала право на перерахунок та підвищення її пенсії з 1 лютого 2009 року.

13.02.2009 року, позивачка звернулася до УПФ в м. Шостка з заявою про

перерахунок їй пенсії з урахуванням додаткового набутого страхового стажу та заробітної плати і їй було здійснено перерахунок пенсії виходячи  із середньої заробітної плати в Україні за 2007 рік .

10.11.2009 року, ОСОБА_2. звернулася до УПФ в м. Шостка з письмовим клопотанням про здійснення їй перерахунку пенсії відповідно до розміру середньої заробітної плати визначеному у 2008 році , як це передбачено  статтею 40 Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року, однак отримала відмову (а. с. 5-7).

    Згідно ч. 4 ст. 42 Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року  - у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після її призначення.

    Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за період страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто   із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

    Змінами, внесеними Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" до ст. ст.. 40, 42  вище зазначеного Закону № 1058-1У від 09.07.2003 року,  було передбачено, що перерахунок пенсій  здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

            Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року вказані зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині визначення зазначеного вище показника середньої заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними.

Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень  статей зазначеного закону, що визнані неконституційними і є обов’язковим до виконання на території України та не може бути оскарженим.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Таким чином, доводи відповідача в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку проведення перерахунку розміру пенсії не може бути підставою для його нездійснення або відмови в задоволенні позову.

    Виходячи з наведеного позивачка має право на перерахунок їй пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено статтею 40 Закону № 1058-1У  і це право їй гарантується  Конституцією України, безпосередньо відповідно до частини другої статті 46 Конституції України.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадови особи зобов’язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, виходячи з приорітетності законів над підзаконними актами, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачці, відповідачем повинні були застосуватися ст. ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов,язкове  державне пенсійне страхування» ( № 1058-1У від 09.07.2003 року) , а не зазначена Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 N 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» яка істотно звужує  обсяг встановлених законом прав.

Виходячи з наведеного суд дійшов до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 цілком обґрунтовані і такі, що підлягають задоволенню.

            На підставі викладеного, керуючись  ст. ст. 10,60,212-215,224-227 ЦПК  України

 Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст.ст. 1, 3, 19, 21, 46, 64, 152 Конституції України,  ст. ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1У від 09.07.2003 року , суд -    

                                               ВИРІШИВ:

    Позов ОСОБА_2 —  задовільнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м. Шостка Сумської області в частині відмови здійснити з 01.02.2009 року перерахунок та відповідні виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”   № 1058-1У від 09.07.2003 року, в розмірі показника середньої заробітної плати в Україні за 2008 рік.

Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Шостка Сумської області здійснити з 01.02.2009 року перерахунок та провести відповідні виплати пенсії ОСОБА_2 відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”   № 1058-1У від 09.07.2003 року, в розмірі показника середньої заробітної плати в Україні за 2008 рік.

         Рішення може бути оскаржене і Апеляційний суд Сумської області через Шосткинський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги ,з подачею її копії до апеляційної інстанції.        

    Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.

             Якщо подано заяву про апеляційне оскарження ,але апеляційна скарга не подана у 20-ти денний строк-рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

СУДДЯ                                                         Л.С.БОНДАРЕНКО

   

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація