АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2009 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати з цивільних справ апеляційного суду Одеської області у складі:
головуючого судді: Погорєлової С.О.
суддів Сидоренко І.П., Сєвєрової Є.С.
при секретарі Холод В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу представника компаній апеляційну скаргу представника компаній Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc., Triton Energy UK Co. – Непомнящей Тетяни Олександрівни на ухвалу Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 29 вересня 2009 року про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до компаній Triton Energy UK Co., Triton Petrol limited S.A., Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc. про стягнення заборгованості при звільненні у вигляді вартості частки майна, -
встановила:
ОСОБА_2 звернувся до Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області з позовом до компаній Triton Energy UK Co, Triton Petrol limited S.A., Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc. про стягнення заборгованості при звільненні, яка складає частку вартості майна компаній Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc., на суму 127500 доларів США, що еквівалентно 998,274 гривень.(а.с.3-4)
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 29 вересня 2009 року було відкрито провадження по справі. (а.с.26)
Не погоджуючись з зазначеною ухвалою, представником компаній Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc., Triton Energy UK Co. була подана апеляційна скарга в який ставиться питання про її скасування з відмовою ОСОБА_2 у відкритті провадження по справі. В обґрунтування скарги апелянти посилаються на порушення судом першої інстанції норм процесуальної права, оскільки зазначена справа не підсудна судам держави Україна.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши наведені у скарзі доводи, колегія дійшла висновку, що апеляційна скарга представника компаній Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc., Triton Energy UK Co. підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відкриваючи провадження у справі, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області виходив з того, що позовна заява ОСОБА_2 повинна розглядатися в порядку цивільного судочинства і підсудна Ізмаїльському міськрайонному суду Одеської області, підстави для повернення позовної заяви або відмови у його відкритті відсутні.
Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись неможна.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 звернувся до іноземних компаній Triton Energy UK Co., Triton Petrol limited S.A., Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc. з позовом про стягнення заборгованості при звільненні, яка складає частку вартості майна компаній Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc., на суму 127500 доларів США, що еквівалентно 998,274 гривень.
Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється відповідно до _________________________
Головуючий по першій інстанції – Присакар О.Я. Справа№22ц-5697/09 Доповідач – Погорєлова С.О. Категорія – У7
Конституції України, цього Кодексу та Закону України "Про міжнародне приватне право".
Відповідно до ст. 414 ЦПК України, підсудність судам України цивільних справ у спорах, в яких беруть участь іноземці, а також у спорах, в яких хоча б одна із сторін, які беруть участь у спорі, проживає за кордоном, визначається законами України.
Закон України "Про міжнародне приватне право" містить спеціальні розділи XI «Провадження у справах за участю іноземних осіб» та ХІІ «Підсудність та виконання іноземних судових рішень», які мають пряме відношення при здійсненні цивільного судочинства.
Статі 75, 76 і 77 зазначеного Закону визначають компетенцію національних судів України щодо вирішення цивільних справ з іноземним елементом.
Пункт 2 ч.1 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право» закріплює стандартне для багатьох правових систем правило визначення міжнародної підсудності. Так, суди України можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадках, зокрема якщо на території України відповідач у справі має місце проживання або місцезнаходження, або рухоме чи нерухоме майно, на яке можна накласти стягнення, або знаходиться філія або представництво іноземної юридичної особи – відповідача.
Враховуючи, що іноземні компанії Lan Energy Trading Corp. та Ingul Shipping Inc., до яких заявлені вимоги, не мають на території України рухомого чи нерухомого майна, філій, представництв, а також не відповідають іншим критеріям на основі яких визначаються межі та сфера компетенції національних судів (ст.ст. 76,77 Закону України «Про міжнародне приватне право»), колегія суддів вважає, що Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області не є компетентним щодо їх розгляду.
Відомості що судно «ОС 1» є власністю компанії Lan Energy Trading Corp., а судно «Ingul» - компанії Ingul Shipping Inc. не відповідають дійсності, оскільки як вбачається з матеріалів справи, судно «Ingul», відповідно до свідоцтва про право власності від 20.08.2009 року, є власністю компанії Games By Symphony S.A. (а.с.105), судно «ОС 1», відповідно до свідоцтва про право власності від 25.08.2009 р. - компанії Hamper Continental Corp. (а.с.107).
Іноземна компанія Triton Energy UK Co., яка зазначена у якості співвідповідача, також не має ні представництва, ні рухомого чи нерухомого майна на території України. Звертає на себе увагу, що ОСОБА_2 формально зазначено у якості співвідповідача іноземна компанія Triton Petrol limited S.A., яка має представництво та нерухоме майно на території України без пред’явлення до неї жодної позовної вимоги, що не може бути підставою для штучної зміни загальних правил підсудності.
Відповідно до ч.1 ст. 75 Закону України «Про міжнародне приватне право», підсудність судам України справ з іноземним елементом визначається на момент відкриття провадження у справі, незважаючи на те, що в ході провадження у справі підстави для такої підсудності відпали або змінилися, крім випадків, передбачених у статті 76 цього Закону.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 зазначеного Закону, іноземний елемент це ознака, яка характеризує приватноправові відносини, що регулюються цим Законом, та виявляється в одній або кількох з таких форм: хоча б один учасник правовідносин є іноземцем, особою без громадянства або іноземною юридичною особою; об'єкт правовідносин знаходиться на території іноземної держави; юридичний факт, який впливає на виникнення, зміну або припинення правовідносин, мав чи має місце на території іноземної держави.
На зазначене суд першої інстанції уваги не звернув, його висновок про те, що позовна заява ОСОБА_2 відповідає вимогам ст. 119 ЦПК України та підсудна Ізмаїльському міськрайонному суду Одеської області є помилковим, а формальне зазначення іноземних компаній до яких не заявлені вимоги не можуть бути підставою для зміни правил підсудності.
За таких обставин, судова колегія вважає, що ухвала Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 29 вересня 2009 року не може вважатись законною та обґрунтованою, у зв’язку з чим підлягає скасуванню.
Враховуючи, що питання про відкриття провадження у справі відноситься до виключної компетенції суду першої інстанції, питання про відкриття провадженню у справі за позовом ОСОБА_2 повинно бути передано до Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області суду для вирішення по суті.
Керуючись ч.2 п. 4 ст. 307, ч.1 п.3 ст.312 ст.ст. 314-315,317,319 ЦПК України, колегія суддів, -
ухвалила :
Апеляційну скаргу представника компаній Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc., Triton Energy UK Co. – задовольнити частково.
Ухвалу Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 29 вересня 2009 року про відкриття провадження по справі за позовом ОСОБА_2 до компаній Triton Energy UK Co., Triton Petrol limited S.A., Lan Energy Trading Corp., Ingul Shipping Inc. про стягнення заборгованості при звільненні у вигляді вартості частки власності - скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і оскарженню не підлягає.
Головуючий: Погорєлова С.О.
Судді: Сидоренко І.П.
Сєвєрова Є.С.