Судове рішення #9408338

Справа № 2-А-356/2010р.

Категорія № 2.19.4        

П О С Т А Н О В А

Іменем України

18 травня 2010 року                                                                                                         м. Житомир    

 

Богунський районний суд міста Житомира

 в складі:        суддя            – Грибан І.О.

          секретар с/з – Шпаковська Ю.І.      

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними, зобов’язання здійснити перерахунок пенсії та додаткової пенсії, виплату щорічної допомоги на оздоровлення, -          

ВСТАНОВИВ:

             Позивач звернувся до суду з даним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалід 2 групи, відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист  громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі – Закон) має право на пенсію по інвалідності у розмірі не меншому ніж 8 мінімальних пенсій за віком та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров’ю, що відповідно до вимог ст. 50 Закону має складати 75% від мінімальної пенсії за віком. Враховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, то зі зміною (в разі збільшення) цього прожиткового мінімуму йому в обов’язковому порядку має бути автоматично здійснено перерахунок як основної так і додаткової пенсії. Позивач звернувся до відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира за відповідним перерахунком пенсії. Відповідач своїм листом в проведенні перерахунку відмовив, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008р. № 530.  

            Також вказував, що має право на  виплату щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат , як це  встановленого  ст..48 Закону та одноразову компенсацію за втрату здоров’я в розмірі 45 мінімальних заробітних плат. Управління праці та соціального захисту населення ці виплати здійснювало  в обмежених розмірах. Зокрема  компенсацію втрати здоров’я на момент установлення інвалідності  в березні 2007р.– в сумі 284,40 грн., а  щорічну допомогу на оздоровлення на протязі 2007-2009років – по 120 грн.

    Просив, виходячи з пріоритетності закону над підзаконними актами та рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008р., визнати протиправними дії відповідачів щодо відмови в проведенні перерахунку основної та додаткової пенсій за шкоду, заподіяну здоров’ю, відповідно до ст.ст. 48, 50 та 54 Закону, зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира здійснити з 01.01.2009р. перерахунок основної та додаткової пенсій та зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира виплатити одноразову компенсацію виходячи з розміру 45 мінімальних заробітних плат,а щорічну допомогу на оздоровлення з 2007р. в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат.

          В судовому засіданні представник позивача позов свого довірителя підтримала в повному обсязі з тих самих підстав.

    Представник Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира в судовому засіданні заявлені вимоги не визнала повністю, подала письмові заперечення на позов, в яких також зазначала на  застосування наслідків пропущення позивачем річного строку звернення до суду за захистом своїх прав.

    Представник Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира в судове засідання не з’явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив.

          Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані по справі докази, суд приходить до наступного висновку.

          Правовідносини між сторонами виникли в сфері публічно-правових щодо виконання відповідачем, як органом владних повноважень, функцій по реалізації державою відповідно до вимог ст. 46 Конституції України, соціального та пенсійного забезпечення населення, що в даному випадку регулюються Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон).

          Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-ої категорії, інвалідом 2-ої групи. Відповідно до ст..48 Закону має право на щорічну  допомогу на оздоровлення в розмірі 5-ти мінімальних заробітних плат, та згідно ч. 1 ст. 50 Закону , як особа, віднесена до 1-ої категорії,  інвалід 2 групи, має право на щомісячну додаткову пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. Згідно з частиною 4 ст. 54 Закону позивач має право на призначення йому пенсії в розмірі, не нижчому 8 мінімальних пенсій за віком. Враховуючи, що розмір мінімальної пенсії за віком вираховується виходячи з прожиткового мінімуму для особи, яка втратила працездатність, то зі зміною (в разі збільшення) цього прожиткового мінімуму їй в обов’язковому порядку має бути автоматично здійснено перерахунок як основної так і додаткової пенсії.  

          Виплати позивачу грошової допомоги на оздоровлення здійснювалися відповідно в травні 2007р. квітні 2008р. в розмірах визначеному Законами України «Про державний бюджет України …» на відповідний рік та в березні 2009р. Одноразова компенсація як інваліду 2 групи – в березні 2007р. ( а.с.16).

          Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

          Законом України «Про державний бюджет України на 2008р.» було внесено зміни, в тому числі щодо ч. 1 ст. 50 та ч. 4 ст. 54 Закону, щодо визначення розміру пенсій для інвалідів 2-ої групи, щодо яких встановлено зв’язок з Чорнобильською катастрофою. Відповідачі здійснювали нарахування основної та додаткової пенсії позивачу в межах діючого законодавства.

          Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. вказані положення бюджетного закону визнано неконституційними.

          Відповідно до вимог ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення Конституційним Судом України.

          Виплати щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2008рр. та одноразової компенсації в березні 2007р.  здійснювалися управлінням соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира в межах своїх повноважень і у відповідності до діючих на момент виплати закону про бюджет на відповідний рік , оскільки на час виплати ці закони  не були визнаний неконституційними ( Рішення Конституційного Суду України від 09.07.07р. та  від 22.05.08року.). Вимоги  щодо  визнання неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Богунської ради в цій частині до задоволення не підлягають. Позовні вимоги щодо  стягнення невиплачених коштів на оздоровлення  підлягають до задоволення частково лише щодо перерахунку та виплати  щорічної разової допомоги на оздоровлення за 2009рік.

            Що стосується вимог про перерахунок основної та додаткової пенсії, то  з 22.05.2008р. позивач мав право на їх  перерахунок .

Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.   Позивач звернувся до суду лише 28.01.2010року.

           Керуючись ст.ст.11,52,69,71,158,160,163 КАС України , Законом України «Про статус та соціальний захист  громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,  суд –

ПОСТАНОВИВ:

            Позовні вимоги задовольнити.

            Визнати неправомірними  дії управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира щодо відмови в здійсненні перерахунку розміру допомоги на оздоровлення, виплаченої ОСОБА_2  в березні 2009року.

            Зобов’язати управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира провести перерахунок та виплату допомоги на оздоровлення за 2009рік ОСОБА_2  виходячи з розміру 5-ти мінімальних заробітних плат на березень 2009року.

             Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України і Богунському районі м. Житомира щодо нездійснення  перерахунку основної та додаткової пенсії за шкоду здоров’ю як  інваліду 2 групи    учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС   ОСОБА_2 .

            Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Богунському районі м. Житомира здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2  пенсії інваліду 2 групи    учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС  та додаткової пенсії за шкоду здоров’ю відповідно до вимог ч.1 ст.50, ч.4 ст.54 Закону “Про статус та соціальний захист  громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням встановленого законодавством прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, починаючи з 28.01.2009року по 28.01.10р. (день звернення в суд).

            В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

            Постанова  може бути оскаржена до апеляційного суду Житомирської області  протягом десяти днів, починаючи з дня виготовлення повної постанови, шляхом подання через Богунський районний суд м. Житомира заяви про апеляційне оскарження  або апеляційної скарги.

            Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву або апеляційну скаргу не буде подано.

Суддя :  

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація