КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/3065/14-ц р.
Провадження № 2/488/1432/14
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
18.12.2014 року м.Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва в складі:
головуючого по праві - судді Безпрозванного В.В.,
при секретарі судового засідання -Копійки Т.О.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу за договором позики та стягнення моральної шкоди,
ВСТАНОВИВ:
13 червня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом, в якому просила стягнути з відповідачів на її користь борг за договором позики у сумі 10000 грн., 850 грн. відсотків за несвоєчасну сплату боргу та сплачений судовий збір у розмірі 243,60 грн., а всього 11093,60 грн.
Крім того, позивач просила стягнути завдану їй моральну шкоду у розмірі 10000 грн.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказувала, що 20 липня 2011 року вона надала ОСОБА_2 у борг 10000 грн., які останній зобов`язався повернути протягом місяця, про що склав розписку.
Вказані кошти необхідні були ОСОБА_3 для сплати за свого сина ОСОБА_2 спричиненої ним матеріальної шкоди постраждалій за скоєним злочином, передбаченим ч.2 ст. 186 КК України,
В добровільному порядку відповідачі не повертають кошти, в зв`язку із цим ОСОБА_1 звернулася до суду за захистом свого порушеного права.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримала, просила задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, про час та дату розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили, тому суд на підставі ст. 224 ЦПК України, за письмовою згодою позивача, ухвалює рішення при заочному розгляді справи.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення позивача, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 20 липня 2011 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було укладено договір позики, на підтвердження якого відповідач надав позивачу розписку про одержання від ОСОБА_1 у борг 10000 грн. зі строком повернення до 20 серпня 2011 року.
У відповідності до ст. ст. ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. За ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Частина 1 ст.1049 ЦК України зобов`язує позичальника повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Таким чином, ОСОБА_2 отримав від ОСОБА_1 грошові кошти в розмірі 10000 грн., своєчасно їх та нараховані відсотки за користування не повернув, а продовжив ними користуватися, договір не розірвав, що призвело до порушення прав позивача.
Оскільки на день розгляду справи відповідач ОСОБА_2 зазначені грошові кошти протиправно не повернув, у відповідності до статті 625 ЦК України також повинен сплатити відсотки в розмірі 850 грн. ((1000 грн. : 100x3): 12 = 25 грн./міс. х 34 (місяці) = 850 грн).
Згідно до ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Моральна шкода відшкодовується- незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.
На підставі викладеного, враховуючи договірні відносини, що виникли між сторонами, суд приходить до висновку про стягнення з ОСОБА_2 на користь позивача 2000 грн. моральної шкоди, яких, на думку суду буде достатньо для компенсування завданої моральної шкоди.
Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позову, суд засновує свою позицію на тому, що ОСОБА_3 є неналежним відповідачем у справі, оскільки не є суб`єктом спірних матеріально- правових відносин та не має обов`язків, які з них випливають перед ОСОБА_1 , а відтак відмовляє позивачу в частині вимог щодо ОСОБА_3 .
Відповідно до ст.88 ЦПК України суд стягує з ОСОБА_2 на користь позивача судовий збір у розмірі 243,60 грн.
Керуючись ст.ст.208, 209, 212-215, 218, 224-226 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про стягнення боргу за договором позики та стягнення моральної шкоди - частково задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 борг за договором грошового займу в розмірі 10000 грн., З % річних за весь час прострочення сплати суми боргу в розмірі 850 грн; грошову компенсацію моральної шкоди в розмірі 2000 грн., сплачений судовий збір у розмірі 243, 60 грн., а всього .стягнути 13093, 60 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про стягнення боргу за договором грошового займу, а також до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про стягнення моральної шкоди - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Миколаївської області через Корабельний районний суд м. Миколаєва. Особи, які. брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скарг протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.В.Безпрозванний