КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/1321/14-ц
Провадження № 2/488/921/14 р.
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.05.2014 року м.Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого по справі - судді Безпрозванного В.В.,
при секретарі судового засідання - Харитоновій І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
11 березня 2014 року позивач звернулася до суду із позовною заявою, в якій просила встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини у вигляді житлового будинку по АДРЕСА_1 , відкритої після смерті племінника ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 ; встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі своїм племінником ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживав ю пров. Широкому, 9 в м. Миколаєві з 1995 року по 18 січня 1997 року; визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті племінника - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В обґрунтування позову позивач вказувала, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла її рідна сестра ОСОБА_3 , яка була власником житлового будинку АДРЕСА_1 .
Зазначений житловий будинок ОСОБА_4 за своє життя заповіла своєму синові (племіннику позивача) ОСОБА_2 , однак останній не звертався до нотаріальної контори з приводу оформлення своїх спадкових прав на будинок, оскільки постійно мешкав в ньому і був прописаний, утримував його та ніс усі необхідні оплати за житлово-комунальні послуги, в зв`язку із чим вступив в фактичне управління та володіння майном, а тому фактично прийняв спадщину.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після його смерті відкрилася спадщина на цілий житловий будинок по АДРЕСА_1 . Заповіту за життя він не залишив. Єдиним спадкоємцем є позивач по справі.
З 1995 року і по день смерті ОСОБА_2 18.01.1997 року позивач постійно проживала у спадковому житловому будинку по АДРЕСА_1 , користувалася, та розпоряджалася ним та продовжила в ньому мешкати після смерті спадкодавця.
Однак, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 , оскільки відсутні докази того, що ОСОБА_2 перейшли спадкові праві на вказаний житловий будинок.
Крім того, не встановлений факт сумісного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем, оскільки позивач зареєстрована по АДРЕСА_2 .
Вказані обставини унеможливлюють оформлення позивачем своїх спадкових прав, в зв`язку із чим остання звернулася до суду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явилася, надала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала, просила задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справу у її відсутність. Проти позовних вимог не заперечувала.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла сестра позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується наявними в матеріалах справи відповідними свідоцтвами (а.с. 8,9, 10).
За час свого життя ОСОБА_4 склала заповіт від 21 квітня 1993 року, посвідчений П`ятою Миколаївською державною нотаріальною конторою, згідно якого ОСОБА_4 заповіла належний житловий будинок по АДРЕСА_1 своєму синові (племіннику позивача) ОСОБА_2 .
Право власності ОСОБА_4 на вказаний житловий будинок підтверджений договором про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві приватної власності з кількістю кімнат від однієї до п`яти включно від 02.04.1958 року (а.с.13).
Рішенням виконкому Заводської райради м. Миколаєва №566 від 10.12.2965 р. був затверджений акт приймання в експлуатацію житлового будинку за вказаною адресою. В подальшому, 08.01.1966 року зазначений договір від 04.04.1958 року був зареєстрований у Миколаївському бюро технічної інвентаризації, про що був зроблений відповідний запис у реєстровій книзі за №10888 (а.с. 14-15, 16)
Згідно актового запису № 65 Корабельного районного відділу РАЦС ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 12).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є його тітка ОСОБА_5 , яка є позивачем у справі.
Згідно постанови державного нотаріуса Першої Миколаївської державної нотаріальної контори Миколаївської області Ткаченко Ю.Г. від 27 .березня 2014 року ОСОБА_5 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 , оскільки спадкоємиця пропустила встановлений шестимісячний строк для прийняття спадщини та не надала доказів того, що вона прийняла спадщину після смерті племінника.
Відповідно до ч.2 ст.256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не встановлено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до роз`яснень, наданих у п.23 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від Я0 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо постійне проживання особи спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Факт проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 підтверджується наявними в матеріалах справи актом про сумісне проживання, довідкою та постановою Корабельного PB ММУ від 02 квітня та 03 квітня 2014 року (а.с.36,37).
Крім того, вказану обставину підтвердили в своїх письмових поясненнях ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Статтею 548 ЦК У PCP (в редакції 1963 року) встановлено, що для набуття спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини, яким згідно ст. 525 цього Кодексу є день смерті спадкодавця.
За змістом частин першої та другої статті 549 ЦК УРСР 1963 року спадкоємець визнається таким, що прийняв спадщину, як у разі подання ним у шестимісячний строк відповідної заяви до державної нотаріальної контори, так і в разі фактичного його вступу в управління або володіння спадковим майном.
У відповідності до ст.549 ЦК УРСР ОСОБА_1 фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, оскільки на момент смерті спадкодавця проживала з ним однією сім`єю, проводила поточні ремонти, спадкового будинку, оплачувала комунальні платежі.
Частина 3 ст.1268 ЦК України вказує, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Наведене узгоджується із нормами згаданої ст.549 ЦК УРСР (1963 року).
Відповідно до СТ.СТ.1216, 1218 Цивільного Кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від померлої фізичної особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути. зокрема, визнання права власності в порядку спадкування за законом.
З урахуванням наведеного, суд вважає за можливе задовольнити вимоги позивача, встановивши певні факти та визнавши за останньою право власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , на житловий будинок АДРЕСА_1 .
Керуючись ст.ст. 209, 212-215, 218 ЦПК України суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Миколаївської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за законом — задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом зі своїм племінником ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що проживав по АДРЕСА_1 , з 1995 року по ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 спадщини у вигляді житлового будинку по АДРЕСА_1 після смерті племінника ОСОБА_2 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті племінника - ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Миколаївської області через Корабельний районний суд м. Миколаєва. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: В. В. Безпрозванннй