Р І Ш Е ННЯ справа 2-2272\07
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 червня 2007 року Октябрський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого-судді Редько Г.В.
при секретарі Фесенко В.А.
з участю позивача ОСОБА_1
з участю адвоката ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третіх осіб ЖБК «Будівельник», виконавчому комітету Октябрської районної ради у м. Полтаві про вселення в квартиру, усунення перешкод у її користуванні та про розподіл квартири,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 5 березня 2007 року звернулася до суду із позовом до ОСОБА_2, третіх осіб ЖБК «Будівельник», виконавчому комітету Октябрської районної ради у м. Полтаві про вселення в квартиру, усунення перешкод у її користуванні та про розподіл квартири, посилаючись на те, що відповідно до договору дарування від 16 вересня 2006 року їй на праві приватної власності належить 1\2 частина 3-х кімнатної квартири АДРЕСА_1. Вказана квартира складається з 61,1 кв. м. загальної площі , 42, 7 кв. м. житлової площі, в цілому вона складається з: кімнати № 5 пл. 10,2 кв. м., кімнати № 7 пл. 17,9 кв. м., кімнати № 8 пл. 14,6 кв. м., кухні № 4 пл. 5, 5кв.м., вбиральні № 2 пл. 1,0 кв. м., ванни № 3 пл. 2,0 кв. м., коридору № 1 пл. 1.8 кв. м., шафи № 6 пл. 0,5 кв. м. та балкону пл. 0,6 кв. м. В вищевказаній квартирі проживає відповідач ОСОБА_2, якому належить інша 1\2 частина квартири і він там зареєстрований. Відповідач перешкоджає їй користуватися своєю власністю. Вказана квартира складається із 1 ізольованої кімнати та 2-х кімнат, прохідних. Відповідно до ч. 1,2 ст. 100 ЖК України, переобладнання, перепланування жилого будинку і жилого приміщення провадяться з метою підвищення їх благоустрою і перетворення комунальних квартир в окремі квартири на сім'ю. Переобладнання і перепланування жилого приміщення допускаються за згодою наймача, членів сім'ї, які проживають разом з ним та наймодавця і з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів. У разі відмови наймодавця, наймача або членів його сім'ї у згоді на переобладнання чи перепланування жилого приміщення спір може бути вирішено в судовому порядку, якщо на переобладнання чи перепланування є дозвіл виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів. Відповідач заперечує провести переобладнання та перепланування квартири, хоча відповідно до проекту перепланування квартири можливо провести без втручання в несучі елементи конструкції будівлі. Планувальною схемою передбачається відгородження частини прохідної кімнати для облаштування гардеробної та відокремлення однієї із кімнат. Передбачається також облаштування дверного прорізу між двома кімнатами. При цьому загальна площа квартири залишається без змін. В даному випадку жила плоша складає 36 кв. м. Вказаний проект погоджений з управлінням з питань містобудування та архітектури м. Полтави, з виконавчим комітетом Октябрської районної ради, ЖБК «Будівельник». Проси іь вселити її у квартиру АДРЕСА_1, зобов'язати ОСОБА_2 яе перешкоджати їй користуватися квартирою та провести в ній перепланування згідно проекту. Виділити у квартирі їй у користування після перепланування житлову кімнату № І пл. 14,6 кв. м., гардеробну № 9 пл. 6, 4 кв. м. Виділити після перепланування у даній квартирі відповідачу житлову кімнату № 2 пл. 11,2 кв.м., житлову кімнату №3 пл. 10,2 кв.м., балкон пл.0.6 кв.м, залишити у загальному користуванні кухню, вбиральню, ванну, коридор та шафу.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 свій позов повністю підтримала, підтвердила всі обставини викладені в позовній заяві. Просила задовольнити її вимоги в повному обсязі, судові витрати покласти на неї.
Треті особи направили письмові листи , з проханням справу розглянути без участі 7х представників, з рішенням суду будуть згодні.
Відповідач ОСОБА_2 в судові засідання не з"явився 5.04.2007 року, 19.04.2007 року, 17.05.2007 року, 8.06.2007 року, про час, місце судового засідання повідомлявся належним чином,
2
про що є підтвердження у вигляді оголошення в газеті, причину неявки відповідач суду не повідомив. Згідно до ст.224 ЦПК України у разі неявки відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, суд ухвалює заочне рішення на підставі наявних у справі доказів. Позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, заслухавши пояснення позивача, врахувавши письмові заяви третіх осіб, дослідивши матеріали справи, вважає, позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Відповідно до договору дарування від 16 вересня 2006 року позивач ОСОБА_1 набула право приватної власності на 1\2 частину 3-х кімнатної квартири АДРЕСА_1. Вказана квартира має 61,1 кв. м. загальної площі , 42,7 кв. м. житлової площі, складається в цілому з кімнати № 5 пл. 10.2 кв. м., кімнати № 7 пл. 17,9 кв. м., кімнати № 8 пл. 14,6 кв. м., кухні № 4 пл. 5, 5кв.м., вбиральні № 2 пл. 1,0 кв. м., ванни № 3 пл. 2,0 кв. м., коридору № 1 пл.8.8 кв. м., шафи № 6 пл. 0,5 кв. м. ,балкону пл. 0,6 кв. м., що підтверджується технічним паспортом на вищевказану квартиру. Інша 1\2 частина квартири ОСОБА_1 належить відповідачу ОСОБА_2. Відповідно до технічного паспорту на вищевказану спірну квартиру , вона складається із 1 ізольованої кімнати та 2-х кімнат, прохідних. Відповідно до ч. 1 ст. 100 ЖК України, переобладнання і перепланування жилого будинку і жилого приміщення провадяться з метою підвищення їх благоустрою і перетворення комунальних квартир в окремі квартири на сім'ю. Переобладнання і перепланування жилого приміщення допускаються за згодою наймача, членів сім'ї, які проживають разом з ним, та наймодавця і з дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів.
Відповідно до ч.2 ст.100 ЖК України у разі відмови наймодавця, наймача або членів його сім'ї у згоді на переобладнання чи перепланування жилого приміщення спір може бути вирішено в судовому порядку, якщо на переобладнання чи перепланування є дозвіл виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів. Відповідно до проекту перепланування квартири ОСОБА_1 , виданого державним проектним інститутом містобудування, можливо провести перепланування вищевказаної квартири, без втручання в несучі елементи конструкції будівлі. Планувальною схемою передбачається відгородження частини прохідної кімнати для облаштування гардеробної та відокремлення однієї із кімнат. Передбачається також облаштування дверного прорізу між двома кімнатами. При цьому загальна площа квартири залишається без змін. В даному випадку жила площа буде складати 36 кв. м. Вказаний проект погоджений з управлінням з питань містобудування та архітектури м. Полтави, що підтверджується листом з Управління з питань містобудування та архітектури . Відповідно до листів з виконавчого комітету Октябрської районної ради , ЖБК «Будівельник», у них не має заперечень щодо перепланування вищевказаної квартири.
Відповідно до статті 155 ЖК України жилі будинку ( квартири) , що є у приватній власності громадян, не може бути в них вилучено, власника не може бути позбавлено права користуватися жилим будинком( квартирою), крім випадків, установлених законом.
Крім того, відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.04.1985 року № 2 « Про деякі питання , що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України» при розгляді спорів, що не урегульовані житловим законодавством, суд застосовує норми цивільного законодавства.
Тому суд керується ст.ст.316,319, 321 ЦК України і виходить, з того, що право власності є право особи на майно, яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Право власності є непорушним. Ніхто не може протиправно позбавлений його права чи обмежений у його здійсненні. Власник відповідно до ст.391 ЦК України має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
з
Відповідно до ст.48 Закону України « Про власність» власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків.
Відповідач своєю діяльністю, яке виразилися у перешкоді користуватися позивачем своєю власністю, порушує і обмежує право власності позивача.
Відповідно до ст.369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній частковій власності володіють і користуються ним спільно, якщо інше не вставлено домовленістю між ними. Позивач та відповідач згоди на користування квартирою не досягли, тому суд вважає за доцільне встановити порядок користування спільною квартирою позивача ОСОБА_1 та відповідача ОСОБА_2 після перепланування у такому порядку : ОСОБА_1 кімнату № 1 пл. 14,6 кв. м., гардеробну № 9 пл. 6, 4 кв. м., ОСОБА_2 житлову кімнату № 2 пл. 11,2 кв.м., житлову кімнату №3 пл. 10,2 кв.м., балкон пл.0,6 кв.м. , залишити у загальному користуванні кухню, вбиральню, ванну, коридор та шафу. Даний порядок користування не порушує вимог ст. 48 ЖК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.48,100,155 ЖК України, ст.ст. 316,319,321,369, 391 ЦК України , ст.ст.ст.ст. 214,215 ,216,224 ЦПК України, Законом України «Про власність», Постановою Пленуму Верховного Суду України від 12 квітня 1985 року № 2 «Про деякі питання , що виникли в практиці застосування судами Житлового кодексу України» із змінами та доповненнями суд ,-
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Вселити ОСОБА_1 у квартиру АДРЕСА_1.
Зобов'язати ОСОБА_2 не перешкоджати ОСОБА_1 користуватися квартирою ОСОБА_1.
Зобов»язати ОСОБА_2 не перешкоджати у проведенні перепланування згідно проекту, затвердженого управлінням з питань містобудування та архітектури у квартирі АДРЕСА_1.
Виділити у квартирі АДРЕСА_1 у користування після перепланування ОСОБА_1 житлову кімнату № 1 пл. 14,6 кв. м., гардеробну № 9 пл. 6, 4 кв. м.
Виділити після перепланування у квартирі АДРЕСА_1 ОСОБА_2 житлову кімнату № 2 пл.11,2 кв.м., житлову кімнату №3 пл.10,2 кв.м., балкон пл.0,6 кв.м., залишити у загальному користування кухню, вбиральню, ванну, коридор та шафу.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 10 днів з дня отримання копії рішення.
Заява про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, апеляційна скарга може бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Октябрського районного суду
м.Полтави Редько Г.В.