Справа № 2-267 /07 р Справа № 2-а-164/06 р.
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2007 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді: Алфьорової Т.М. при секретарі: Гудзенко О.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенського району м. Харкова, Головне Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної Державної адміністрації, третя особа Державне казначейство про визнання неправомірними дії Управління соціального захисту населення Фрунзенського району та стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги.
ВСТАНОВИВ:
ПозивачОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою про визнання неправомірними дії Управління соціального захисту населення Фрунзенського району та стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги учасникам бойових дій, вказує на те, що він як військовослужбовець строкової служби Збройних Сил колишнього СРСР, виконував свої обов'язок військової служби в республіці Афганістан у 1982-1984 р. Згідно зі ст.6 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має правовий статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням АБ № 411127.
Відповідно до ст.12 вказаного закону йому щорічно до 5 травня повинна надаватись разова грошова допомога у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, але ці вимоги закону відповідачем не виконуються. Призначена йому грошова допомога у період часу з 2003-2006 р виплачувалися не в повному обсязі. Всього за період з 2003 по 2006 рік він отримав 710 грн., а треба 4108,75 грн. Сума недоотриманої разової щорічної допомоги складає 3398,75 грн., тому просить стягнути цю суму з відповідача.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Фрунзенського району м. Харкова позов не визнав і пояснив, що управління діє на підставі Положення про управління, затвердженого рішенням VII сесії Фрунзенської районної ради у м. Харкові V скликання від 10.08.06 року і відповідно до покладених на нього завдань здійснює функції по обліку нарахувань та фінансування пільг ветеранам війни за рахунок субвенції, передбачених державним бюджетом. Згідно з вимогами ст.30 Бюджетного кодексу України видатки державного бюджету України визначаються законом про державний бюджет України на конкретні цілі на відповідний рік.
Управління здійснює підготовку списків громадян пільгових категорій для виплати одноразової грошової допомоги до дня Перемоги у розмірі визначеному законом про державний бюджет на відповідний рік. Позивач ОСОБА_1 був включений до вказаного списку і відомості, які були передані на виплату до Харківського обласного центру по нарахуванню і виплаті допомоги та контролю за призначення пенсій, який здійснює виплати і вона не баче підстав для визнання їх дій незаконними.
Представник Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної Державної адміністрації проти позову заперечував, вказує на те, що дійсно позивачу передбачена щорічно матеріальна допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсії за віком згідно Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і ця допомога здійснюється за рахунок коштів державного бюджету. Головним розпорядником бюджетних коштів є вони і здійснюють цю виплату до ЗО вересня відповідно року.
Мінімальна пенсія за віком, на яку посилається позивач здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України. п.З ст.28 Закону України » Про загальнообов'язкове Державне пенсійне страхування» визначено, що мінімальна пенсія за віком, встановлений абзацом першим частини першої ст.28 застосовується виключно для визначення розмірів пенсі ,призначених цим Законом.
Виплата щорічної разової допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету , тому для щорічної допомоги приймається до уваги мінімальна пенсія , встановлена постановою КM України « Про підвищення розмірів пенсії та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету « у розмірі 19,91 грн. В Законах України про Державний бюджет на кожен рік держава знаходила кошті для того, тобі розмір мінімальної пенсії (19,9 грн.), яка приймається до уваги при нарахуванні щорічної допомоги був підвищеним.
Згідно п.5 ст. 51 БК України - розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановленими затвердженими кошторисами. Будь які платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності бюджетного призначення.
Представник Державного казначейство України в Харківської області пояснив в
судовому засіданні, що вони здійснюють платежі за дорученням розпорядників коштів
у разі відповідності напрямів витрачання бюджетних коштів бюджетному асигнуванню.
Якщо буде рішення суду, а також бюджетні асигнування тоді вони зможуть здійснювати
платежі.
Вислухав сторони і перевіривши матеріалі справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступним підстав.
Як встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 має правовий статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням сері НОМЕР_1 як передбачено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Згідно п.12 цього закону передбачено виплата учасникам бойових дій щорічно до 5 травня разова грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Ст.17 Закону встановлює, що виплату вказаної допомоги здійсняють органи праці та соціального захисту населення. В м. Харкові це здійснює Харківський обласної центр по нарахуванню і виплати допомоги та контролю за призначення і виплатою пенсії Головного управління праці і соціального захисту населення в Харківської області за рахунок коштів державного бюджету і за списками, яки надає Управління праці і соціального захисту населення виконкому Фрунзенської районної ради м. Харкова.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2004 року № 177 виділення коштів для виплати щорічної разової грошової допомоги забезпечують Міністерство фінансів та держказначейство України в розмірах встановлених законом про Державний бюджет на відповідний рік.
Позивач в судовому засідання не заперечував проти того, що у вказані році він отримав щорічну допомогу в розмірах встановлених Законом України про бюджет.
Позивач та представники позивача в судовому засіданні посилались на рішення Конституційного Суду України за 2002 р. та 2004 рік, згідно яких були визнані неконституційними положення Державного бюджету на відповідний рік, які зменшують розмір щорічної допомоги.
Згідно рішення Конституційного суду України від 1.12.2004 р № 20-рп/ 20 у справі за конституційним поданням 54 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України ст.ст. 44,47,78,80 Закону України « Про державний бюджет України за 2004 рік» визнане таким, що не відповідають Конституції України положення ст.44 Закону України « Про державний бюджет на 2004 рік « яким встановлено, що у 2004 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється у таких розмірах: інвалідам 1 групи -196 грн., інвалідам війни 11 групи -160 грн., інвалідам війни 111 групи - 130 грн. ,учасниками бойових дій 120 грн.
Згідно зі ст. 152 ч.2 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнанні неконституційними, втрачають чинність з дня ухилення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Виплата одноразової щорічної допомоги учасникам бойових дій за 2004 рік згідно Закону України « Про державний бюджет України на 2004 рік « відбулося у травні 2004 року, тобто до винесення вищевказаного рішення Конституційного Суду України., тому суд вважає необхідним в цей частини відмовити.
Суд не находить підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині стягнення недоплаченої грошової допомоги учасникам бойових дій за 2003 рік. оскільки положення Закону України « Про державний бюджет на 2003 рік » не конституційними не визнані, а рішення конституційного Суду України № 20-рп/2004 року зворотної дії в часі не має і на зазначений закон не поширюється.
Згідно прийнятих Законів України « про Державний бюджет України на 2006 рік» ст. 30 та « Про Державний бюджет України на 2005 рік ст.34 було передбачена виплата щорічної допомоги у розмірі 250 грн. і вони відповідачем виконані. Ці нормі Закону України не були визнані не конституційними. Крім цього згідно п.18 ст.77 Закону України « Про державний бюджет України на 2006 рік « дія частини 5 статті 13 Закону України « про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» на 2006 рік зупинена.
Позивач не надав суду доказів того, що щорічну грошову допомогу до 9 травня повинне йому сплачувати Управління праці та соціального захисту населення виконкому Фрунзенської районної ради м. Харкова. Крім цього з боку цього відповідача порушень не встановлено, так як списки до Головного Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної Державної адміністрації були надані своєчасно, а тому суд відмовляє в позові до вказаного відповідача.
У зв'язку з тим, що позивачу за вказані роки було виплачено щорічна грошова допомога у встановлених Законами України про держбюджет України на 2003- 2006 році» розмірах ,суд відмовляє в задоволенні позову і до Головного управління праці і соціального захисту населення в Харківської області.
Оскільки позивачОСОБА_1 про порушення своїх прав дізнався у 2006 р., суд рахує пропуск ним строку на звернення до суду допущено з поважних причин, тому йому слід поновити строк на звернення до суду.
Керуючись ст.ст. 9, 10, 11, 99, 100,160-162 КАС України, Законом України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ,Законом України « про державний бюджет на 2006 рік»», Законом України « Про Державний бюджет на 2003 рік « ,Законом України « Про Державний бюджет на 2005 рік » ,суд
ПОСТАНОВИВ:
Поновити ОСОБА_1 строк на звернення до суду.
В задоволенні позові ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Фрунзенського району м. Харкова, Головне Управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної Державної адміністрації ,третя особа Державне казначейство про визнання неправомірними дії Управління соціального захисту населення Фрунзенського району та стягнення недоплаченої разової щорічної грошової допомоги відмовити.
Постанова може бути оскаржена повністю або частково до адміністративного суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подання заяви про апеляційне оскарження через Фрунзенський районний суд м. Харкова з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції або шляхом подачі апеляційної скарги у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про
апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано, якщо
після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана - після
закінчення строку на подачу апеляційної скарги, у разі подання апеляційної скарги судове
рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного
розгляду справи.