- Захисник: Гарда Аркадій Олександрович
- потерпілий: Ляшенко Олег Володимирович
- потерпілий: Петровський Андрій Валерійович
- обвинувачений: Набаранчук Сергій Сергійович
- потерпілий: Сімороз Юрій Миколайович
- Прокурор: Козаченко Іван Олександрович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Єдиний унікальний номер справи №357/11746/20 Головуючий в суді I інстанції Колісніченко Н.В.
Ппровадження № 11-кп/824/2011/2021 Доповідач Гриненко О.І. КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 квітня 2021 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
Головуючого - судді Гриненка О.І.,
суддів - Жук О.В., Ковальської В.В.
за участю:
секретаря судових засідань - Безух І.Ю.
прокурора - Рудько О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Києві кримінальне провадження за апеляційною скаргою прокурора Білоцерківської місцевої прокуратури Київської області на ухвалу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12 лютого 2021 року щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Біла Церква Київської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,
- за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 345 КК України,
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12 лютого 2021 року обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12020110030002896 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст. 345 КК України, повернуто прокурору як такий, що не відповідає вимогам КПК України, в тому числі ст. 291 КПК України.
Обгрунтовуючи своє рішення про повернення обвинувального акту прокурору, суд першої інстанції вказав на невідповіднсть обвинувального акту вимогам ст. 291 КПК України через відсутність чіткого викладу фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, формулювання обвинувачення є не конретним, не зрозумілим, обставини викладені без логічного взаємозв`язку та суперечать одна одній.
Зокрема, суд першої інстанції зазначає, що основною обставиною вчинення злочину, яка є підставою для кваліфікації дій особи саме за ч.2 ст. 345 КК України є виконання працівниками правоохоронного органу своїх службових обов`язків. При цьому особа, яка заподіює тілесні ушкодження повинна це усвідомлювати, однак у формулюванні обвинувачення вказана обставина не викладена в обсязі, достатньому для її розуміння учасниками кримінального провадження.
Також суд вказує, що з обвинувачення не зрозуміло яким чином працівники поліції прибули до місця, де стояв автомобіль «Мазда СХ-7», у якому знаходились ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , чи по формі вони були одягнені, а крім того з обвинувачення вбачається, що працівники поліції підійшли до автомобіля у зв`язку з наявністю у них інформації, що ОСОБА_2 готується до вчинення злочину, однак подальше спілкування відбувалося виключно з обвинуваченим ОСОБА_1 . Вказані обставини на думку суду є саме тими чинниками, які не дають змогу зрозуміти чи усвідомлював ОСОБА_1 , що дії поліцейських пов`язані з виконанням ними своїх службових обов`язків. Крім того судом вказано, що окрім констатації факту того, що ОСОБА_1 вчинив інкриміновані йому дії з метою уникнення кримінальної відповідальності шляхом знищення речових доказів, а саме небезпечного наркотичного засобу, який мав при собі, обвинувальний акт не містить жодних даних щодо характеристик вказаного наркотичного засобу, з огляду на які слідчий відніс його до категорії небезпечних. Також в обвинуваченні не зазначено, що відбулося з наркотичним засобом після того як « ОСОБА_1 досяг своєї мети».
Не погоджуючись з рішенням суду, прокурор подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12.02.2021 про повернення прокурору обвинувального акта у кримінальному провадженні №1202011030002896 щодо ОСОБА_1 за ч.2 ст. 345 КК України скасувати у зв`язку з істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону та призначити новий розгляд у суді першої інстанції.
В обгрунтування апеляційної скарги прокурор вказує, що обвинувальний акт щодо ОСОБА_1 містить усі відомості, які передбачені нормою ст. 291 КПК України, до обвинувального акту додано усі передбачені кримінальним процесуальним законом додатки. Крім того, апелянт вказує, що в обвинувальному акті чітко викладено, що підійшовши до автомобіля, старший оперуповноважений відділу кримінальної поліції Білоцерківського ВП ГУНП в Київській області капітан поліції ОСОБА_3 представився, показав службове посвідчення та почав розмову з ОСОБА_1 , а тому посилання суду на те, що формулювання обвинувачення є не конкретним, не зрозумілим та без логічного взаємозв`язку у зв`язку з тим, що ОСОБА_1 не усвідомлював, що заподіює тілесні ушкодження працівникам правоохоронного органу є безпідставними. Також прокурор вказує, що посилання суду на те, що обвинувальний актне містить жодних даних щодо характеристик наркотичного засобу, який мав при собі ОСОБА_1 , є необгрунтованими та не є підставою для повернення обвинувального акта.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Гарда А.О. подав заперечення, в яких просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги прокурора, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши доповідь судді, доводи прокурора, яка підтримала подану апеляційну скаргу, перевіривши матеріали кримінального провадження та обговоривши доводи, викладені в апеляційній скарзі, колегія суддів приходить до висновку про те, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам цього Кодексу.
Згідно із ч. 4 ст. 110 КПК України, обвинувальний акт є процесуальним рішенням, яким прокурор висуває обвинувачення у вчиненні кримінального правопорушення і яким завершується досудове розслідування. Обвинувальний акт повинен відповідати вимогам, передбаченим у ст. 291 цього Кодексу.
Статтею 291 КПК України встановлено вимоги щодо змісту та форми обвинувального акта. Зокрема, обвинувальний акт має містити такі відомості: найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім?я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім?я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство); прізвище, ім?я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора; виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення; обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання; розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням; розмір витрат на залучення експерта; дату та місце його складення та затвердження.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що обвинувальний акт, складений щодо ОСОБА_1 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 345 КК Україн, не відповідає вимогам ст. 291 КПК України.
Як видно з матеріалів кримінального провадження, обвинувальний акт щодо ОСОБА_1 повністю відповідає вимогам ст.291 КПК України. Зокрема, в ньому зазначено найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер, анкетні відомості обвинуваченого, анкетні відомості потерпілих, прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора. Обвинувальний акт, складений відносно ОСОБА_1 , містить виклад фактичних обставин кримінальних правопорушень, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення частини статті кримінального закону, а також формулювання обвинувачення. Обвинувальний акт щодо ОСОБА_1 підписаний слідчим та прокурором, який його затвердив, в ньому зазначено дату та місце його складення та затвердження. До обвинувального акта долучені реєстр матеріалів досудового розслідування та відомості про направлення копії обвинувального акта обвинуваченому.
Висновки суду першої інстанції щодо неконкретності сформульованого в обвинувальному акті обвинувачення ОСОБА_1 за ч.2 ст. 345 КК України, не відповідають фактичним обставинам справи. Зі змісту обвинувального акту щодо ОСОБА_1 вбачається, що викладене в ньому формулювання обвинувачення містить в собі вказівку на місце, час та мотив вчиненого ОСОБА_1 інкримінованого злочину, а також спосіб у який він був вчинений.
Водночас, формулювання обвинувачення, пред`явленого ОСОБА_1 за своїм змістом не може бути предметом дослідження та аналізу на стадії підготовчого провадження, а лише при судовому розгляді, за результатами якого суд формулює обвинувачення, визнане судом доведеним, або приймає рішення про недоведеність обвинувачення повністю або частково чи виправдовує обвинуваченого з підстав, визначених законом.
Не можуть бути підставою для повернення обвинувального акту прокурору посилання місцевого суду на відсутність в обвинувальному акті жодних даних щодо характеристик наркотичного засобу, який було знищено ОСОБА_1 , з огляду на які слідчий відніс його до категорії небезпечних, оскільки оцінка зазначеним обставинам має бути надана судом при ухваленні судового рішення за результатами судового розгляду кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість доводів апеляційної скарги, у зв`язку з чим апеляційна скарга прокурора підлягає задоволенню, а ухвала Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12 лютого 2021 року про повернення прокурору обвинувального акта, складеного щодо ОСОБА_1 - скасуванню з призначенням нового розгляду зі стадії підготовчого судового засідання.
Керуючись ст. ст. 405, 407, 419 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу прокурора Білоцерківської місцевої прокуратури Київської області задовольнити, а ухвалу Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 12 лютого 2021 року, якою обвинувальний акт у кримінальному провадженні №12020110030002896 за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 345 КК України, повернуто прокурору - скасувати.
Призначити новий розгляд обвинувального акта у суді першої інстанції.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
_______________ _______________ ______________
Гриненко О.І. Жук О.В. Ковальська В.В.
- Номер: 1-кп/357/1848/20
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 357/11746/20
- Суд: Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Гриненко Олександр Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.11.2020
- Дата етапу: 26.11.2020
- Номер: 1-кп/357/1217/21
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 357/11746/20
- Суд: Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Гриненко Олександр Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.06.2021
- Дата етапу: 09.07.2021
- Номер: 1-кп/357/636/21
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 357/11746/20
- Суд: Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Гриненко Олександр Іванович
- Результати справи: скасовано
- Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.11.2020
- Дата етапу: 21.04.2021
- Номер: 1-кп/357/599/22
- Опис:
- Тип справи: на кримінальне провадження
- Номер справи: 357/11746/20
- Суд: Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
- Суддя: Гриненко Олександр Іванович
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.06.2021
- Дата етапу: 02.01.2023