№ 2-2087/10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 травня 2010 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Нейло В.В.,
при секретарі Петруня І.М
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівці Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»,-
ВСТАНОВИВ:
20 квітня 2010 року до Костянтинівського міськрайонного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівці Донецької області, в якому позивач зазначив, що він згідно ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» № 2195 від 18 листопада 2004 року має статус дитини війни і відповідно до ст. 6 зазначеного Закону з 1 січня 2006 року йому повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, але не зважаючи на приписи Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачувалась не у повному розмірі. Вважає, що положення Законів України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» , «Про Державний бюджет України на 2008 рік»в частині зупинення дії статті 6 «Про соціальний захист дітей війни» є неконституційними і тому не можуть застосовуватись. У зв*язку з тим, що Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівці не виплачувало йому щомісячне підвищення до пенсії як дитині війни, просив стягнути з відповідача на його користь державну соціальну допомогу-підвищення до пенсії як дитині війни у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 2666,33 грн.
В судове засідання позивач не з*явився, надав заяву з проханням слухання справи провести у його відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, звернувся до суду із клопотанням про розгляд справи за його відсутності, надав заперечення проти позову, з якого вбачається, що УПФУ в м. Костянтинівці Донецької області заперечує проти задоволення позовних вимог, просить відмовити в задоволенні позову, оскільки в 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію статті 6 зазначеного закону було призупинено і на законодавчому рівні не було вирішено питання стосовно джерела фінансування виплати дітям війни підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. В 2008 році УПФУ при виплаті позивачеві підвищення до пенсії керувалося постановою Кабінету Міністрів України № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», відповідно до п. 8 якої, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у твердих розмірах.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 має правовий статус «дитина війни», що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.6-7).
Як вбачається із довідки відповідача по справі (а.с.8) в 2009 році ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни виплачувалось в наступних розмірах: з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року – в розмірі - 49грн 80коп щомісячно.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни ”.
Статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів України надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Названа норма передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Отже, нарахування та виплата у 2009 році дітям війни підвищення до пенсії або щомісячного грошового довічного утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, повинні здійснюватися відповідно до норм Закону України «Про соціальний захист дітей війни» .
Відповідно до Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 р. № 835 ( з відповідними змінами) прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць складає : з 01 січня 2009 року – 498 грн., з 1 листопада -573 грн.
Отже, розмір недоплаченого позивачу підвищення до пенсії як дитині війни з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року складає: - розмір підвищення, який відповідачу необхідно було виплатити позивачу за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року - 1837 грн. 80 коп. (4980 грн. (1494 грн. х 10 міс.(січень-жовтень 2009 року) х 30%+ 343,8 грн. (573 грн. х 3 міс. (жовтень-грудень 2008 року) х 30%), - розмір фактично виплаченого відповідачем підвищення до пенсії за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року - 597 грн. 60 коп. (49 грн. 80 коп. х 12 міс.) - розмір недоплаченого позивачу підвищення до пенсії за період з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року складає 1240 грн. 20 коп . (1837 грн. 80 коп. - 597 грн. 60 коп.).
Таким чином, вимоги позивача підлягають задоволенню - суд вважає за необхідне стягнути з УПФУ в м. Костянтинівці на користь позивача підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням фактично отриманих сум за період часу з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 1240 грн. 20 коп.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача, викладене в запереченні проти позову стосовно законності нарахування та виплати підвищення до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», оскільки відповідно до п.1 ч.1 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод визначаються виключно Законами України.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача в запереченні на відсутність бюджетного фінансування для здійснення виплати підвищення до пенсії, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату зазначеного підвищення та згідно частини 2 статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов*язком держави.
На підставі ст.ст. 3, 19, 92 Конституції України, ст.ст. 6,7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», керуючись ст. ст. 10, 60, 88, 213-215 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Костянтинівці Донецької області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» задовольнити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці Донецької області на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням фактично отриманих сум за період часу з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року в розмірі 1240 ( одна тисяча двісті сорок) гривен 20 копійки.
На рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга у вказані строки можуть бути подані Апеляційному суду Донецької області через Костянтинівський міськрайонний суд з одночасним надісланням апеляційному суду копії апеляційної скарги особою, що її подає.
Суддя
- Номер: 22-ц/785/5615/15
- Опис: ПАТ "Укрсиббанк" - Гуцов О.Б. про стягнення коштів
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 2-2087/10
- Суд: Апеляційний суд Одеської області
- Суддя: Нейло Володимир Васильович
- Результати справи: Скасовано ухвалу і постановлено нову ухвалу
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.05.2015
- Дата етапу: 19.08.2015
- Номер: б/н
- Опис:
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-2087/10
- Суд: Білопільський районний суд Сумської області
- Суддя: Нейло Володимир Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.01.2016
- Дата етапу: 13.01.2016
- Номер: 2-зз/661/7/19
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 2-2087/10
- Суд: Новокаховський міський суд Херсонської області
- Суддя: Нейло Володимир Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.06.2019
- Дата етапу: 12.07.2019
- Номер:
- Опис: Про розірвання шлюбу
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-2087/10
- Суд: Теофіпольський районний суд Хмельницької області
- Суддя: Нейло Володимир Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Виконання рішення
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 23.08.2010
- Дата етапу: 01.07.2011
- Номер:
- Опис: про стягнення аліментів на утримання дітей
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-2087/10
- Суд: Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
- Суддя: Нейло Володимир Васильович
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 11.12.2009
- Дата етапу: 15.01.2010