Справа № 2а-1140/10/2570
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2010 р. м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.,
при секретарі Сердюк Д.О.,
з участю представників позивача Афанасьєва О.С.,
Швидкого О.В.,
представника відповідача Бузиної Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Ніагара СК» до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство «Ніагара СК» (далі – ПП «Ніагара СК») звернулось до суду з адміністративним позовом до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі – відділення Фонду) про зобов'язання відповідача виплатити кошти в сумі 31939,77 грн., виплачених ОСОБА_5 за відпустку в зв'язку з вагітністю та пологами. Свої вимоги обґрунтовує тим, що згідно наказу № К-02 від 24 жовтня 2008 року в ПП «Ніагара СК» на посаду фінансового директора з 27.10.2008 року було прийнято ОСОБА_5 з оплатою, згідно штатного розкладу в розмірі 5300,00 грн. За письмовою заявою ОСОБА_5 від 13.11.2008 року, згідно наказу №К-1311 від 13 листопада 2008 року їй було надано відпустку в зв'язку з вагітністю та пологами, з 13 листопада 2008 року по 19 березня 2009 року. Згідно наказу №Х-02 від 20.10.2008 року була призначена комісія по соціальному страхуванню від непрацездатності для розгляду питання матеріального забезпечення застрахованих осіб підприємства. Відповідно до протоколу № 01 загальних зборів комісії по соціальному страхуванню ПП «Ніагара СК» фінансовому директору ОСОБА_5 вирішено надати матеріальну допомогу в розмірі 100% від заробітної плати за 87 робочих днів в сумі 31939,77 грн. за рахунок Чернігівської міської виконавчої дирекції Фонду. Згідно видаткового касового ордеру, 19.11.2008 року ОСОБА_5 видано кошти в сумі 31939,77 грн. Таким чином у виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, у відповідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням», виник обов'язок про повернення ПП «Ніагара СК» 31939,77 грн. суми виплаченої допомоги.
В судовому засіданні представники позивача позов підтримали та просили його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, в його задоволенні просила відмовити в повному обсязі та пояснила, що у зв'язку зі зверненням позивача до Чернігівської міської виконавчої дирекції щодо відшкодування заборгованості за Фондом в сумі 31816,92 грн. головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу була проведена позапланова перевірка правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду, за результатами якої складений акт перевірки від 24.12.2008 року. Перевіркою було встановлено, що протягом 2007-2008 років ПП «Ніагара СК» не здійснювало господарської та фінансової діяльності. Згідно табелю обліку використання робочого часу за жовтень та листопад 2008 року наймана працівниця ОСОБА_5 відпрацювала 13 робочих днів, з 13.11.09 пішла у відпустку по вагітності та пологах Документів, підтверджуючих виконану роботу ОСОБА_5 за 13 робочих днів не надано, у зв'язку з чим неможливо перевірити обґрунтованість нарахування завищеної заробітної плати, що є порушенням ст.30 Закону України «Про оплату праці», згідно якої власник або уповноважений ним орган зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи, а як наслідок і витрат на оплату праці у встановленому порядку. Крім того, відповідно до відповіді ДПІ у м. Чернігові згідно декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2008 року на підприємстві відсутня фінансово-господарська діяльність, згідно декларації з податку на прибуток скоригований валовий дохід у підприємства складає 2713 грн., згідно декларації з податку на прибуток за І квартал 2009 року підприємство звітує про відсутність фінансово-господарської діяльності. Також представник відповідача зазначила, що 07.05.2010 року проведено планову ревізію нарахування, перерахування та використання коштів Фонду, по результатах якої складений акт від 07.05.2010 року. Перевіркою встановлено, що підприємство «Ніагара СК» не мало доходу і щоб виплатити заробітну плату та допомогу по вагітності та пологах взяло позику 19.11.2008р. у фізичної особи Афанасьєва О.С. на суму 36436,19 грн. До перевірки не надано жодних первинних документів, які б підтверджували факт виконання найманою працівницею обов'язків фінансового директора за відпрацьований час, чим порушено ст.30 Закону України «Про оплату праці». Безпідставне та неправомірне нарахування заробітної плати призвело до необґрунтованого призначення допомоги по вагітності та пологах в порушення ч. 1 ст.38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування в зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням». По результатах перевірки був складений акт від 07.05.2010 та винесений припис про усунення порушень.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
ПП «Ніагара СК» (ідентифікаційний код 35506225) зареєстровано виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 12.11.2007 року та взято на облік у Чернігівській міській виконавчій дирекції Фонду як страхувальник, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця та повідомлення про взяття на облік страхувальника і не заперечується сторонами.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» страхувальник має право на додаткове фінансування з коштів Фонду в разі перевищення суми фактичних витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, над сумою нарахованих страхових внесків.
Відповідно поданих позивачем звітів про нараховані внески, перерахування та витрати, пов’язані з загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності заборгованість, яка повинна бути сплачена Фондом після прийняття звіту визначена в розмірі 31939,77 грн.
Стаття 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» передбачає, що страховик зобов'язаний здійснювати контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхувальником страхових внесків, а також обґрунтованістю проведених ним витрат страхових коштів; здійснювати контроль за достовірністю поданих страхувальниками та застрахованими особами відомостей, визначених статтями 27 і 51 цього Закону.
Порядок проведення ревізій (перевірок) страхувальників та підприємств, установ, організацій (в т. ч. громадських об'єднань) щодо цільового використання коштів Фонду встановлюється Інструкцією про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 38 від 19.09.2001 року (далі – Інструкція).
Згідно п. 15.3 Інструкції, якщо отримано заяву від страхувальника на отримання коштів для відшкодування витрат з бюджету Фонду, а камеральною перевіркою виявлені факти, що можуть свідчить про порушення цим страхувальником порядку витрачання коштів Фонду (середньоденний розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності або вагітності та пологах перевищує середньоденну заробітну плату застрахованих осіб; загальна сума витрат, що здійснюється за рахунок коштів Фонду значно перевищує суму нарахованих страхових внесків тощо) органами Фонду проводиться позапланова перевірка.
У зв'язку зі зверненням позивача до відділення Фонду щодо відшкодування заборгованості за Фондом, яка виникла внаслідок нарахування допомоги по вагітності та пологах найманій працівниці ОСОБА_6 в сумі 31939,77 грн., на підставі п.15.3. «д» Інструкції головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було проведено позапланову перевірку правильності нарахування, перерахування та використання коштів Фонду.
За результатами вищевказаної перевірки складено акт від 24.12.2008 року, в якому зазначено, що нарахування допомоги по вагітності та пологах найманій працівниці ОСОБА_6 по листку непрацездатності № 708550, виданому на період з 13.11.2008 року по 19.03.2009 року було проведене виходячи із заробітної плати в сумі 5300 грн. Заробітна плата нарахована за період роботи з 27.10.2008 року по 13.11.2008 року.
Заробітна плата, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про оплату праці», це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.
Згідно ст. 30 вищевказаного Закону роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи.
З акту перевірки вбачається, що позивачем до перевірки не було надано документів, підтверджуючих виконану роботу ОСОБА_5 за 13 робочих днів, у зв'язку з чим неможливо перевірити обґрунтованість нарахування завищеної заробітної плати, що є порушенням ст.30 Закону України «Про оплату праці», згідно якої власник або уповноважений ним орган зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи, а як наслідок і витрат на оплату праці у встановленому порядку.
Крім того, відповідно до відповіді ДПІ у м. Чернігові на запит Фонду згідно декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2008 року на підприємстві відсутня фінансово-господарська діяльність, згідно декларації з податку на прибуток скоригований валовий дохід у підприємства складає 2713 грн., згідно декларації з податку на прибуток за І квартал 2009 року підприємство звітує про відсутність фінансово-господарської діяльності. В декларації з податку на прибуток підприємства ПП «Ніагара СК» скориговані валові витрати, які складалися з витрат на оплату праці, сум страхового збору та суми податків, тобто, підтверджено самим страхувальником, що витрати на оплату праці не проводились.
Відсутність фінансово-господарської діяльності підприємства, відсутність у найманого працівника обов'язків, завдань, кваліфікаційних вимог до займаної посади ОСОБА_5, достовірного обліку виконаної роботи унеможливлює перевірку обґрунтованості нарахування заробітної плати, яка безпосередньо пов'язана з розрахунком допомоги по вагітності та пологах.
На підставі матеріалів перевірки, позивачу Чернігівською міською виконавчою дирекцією листом від 30.03.2010 №02-13/555 було відмовлено у відшкодуванні витрат.
Крім того, 07.05.2010 року Головним спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду ОСОБА_7 в присутності заступника начальника відділу контролю - державного інспектора праці територіальної інспекції праці в Чернігівській області проведено планову ревізію нарахування, перерахування та використання коштів Фонду, за результатами якої складений акт від 07.05.2010 року. За результатами перевірки, встановлено про неможливість підтвердити платоспроможності проведених страхувальником витрат на оплату праці найманим працівникам. До перевірки не надано жодних первинних документів, які б підтверджували факт виконання найманою працівницею обов'язків фінансового директора за відпрацьований час, чим порушено ст.30 Закону України "Про оплату праці" - власник або уповноважений ним орган зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.
У відповідності до п. 8.7 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 26.06.2001р. № 16 витрати коштів Фонду, які були проведені з порушенням законодавства і заподіяли йому збитки, не приймаються до заліку в рахунок страхових внесків і відшкодовуються за рахунок страхувальника.
За результатами акту ревізії від 07.05.2010 року відділенням Фонду винесений припис № 64 від 07.05.2010 року про усунення порушень та неприйняття до заліку неправомірних витрат в сумі 31939,77 грн., який позивачем не оскаржено.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Ніагара СК» до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності необхідно відмовити за необґрунтованістю.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову приватного підприємства «Ніагара СК» до виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - відмовити.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку для подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі, а якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то з дня отримання нею копії постанови, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата виготовлення та підписання постанови в повному обсязі - 27 травня 2010 р.
Суддя: Сорочко Є.О.