ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-1199/10/2370
12.05.2010 р. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чалої А.С.,
при секретарі Дубовій Ю.С.,
за участю: представника позивача Білоуса В.Ю. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Рената-Принт»про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків,
ВСТАНОВИВ:
Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі-позивач) просить суд стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Рената-Принт»(далі-відповідач) на заборгованість по сплаті страхових внесків в сумі 4430 грн. 98 коп.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та пояснив наступне.
Відповідач з квітня 2002 року не сплачує страхові внески, внаслідок чого виникла заборгованість зі сплати страхових внесків перед Фондом. В зв’язку з несплатою страхових внесків та неподанням звітності Соснівською РВД було ініційовано проведення перевірок товариства з обмеженою відповідальністю «Рената-Принт», про що повідомлено відповідача листами. Однак товариство не відреагувало, внески не сплатило, тому представник позивача просить суд стягнути на користь позивача кошти в сумі 4430 грн. 98 коп. Свою відмову від сплати страхових внесків відповідач пояснює тим, що зареєстрований в Черкаській організації «Солідарні профспілки Черкащини»і сплачує внески до неї.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, відповідач відзив на позовну заяву не надав, в судове засідання представника не направив, не повідомивши причини, хоча про день та час розгляду справи належним чином був повідомлений. Нез’явлення представника відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду справи по суті.
Вислухавши доводи представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідач зареєстрований як юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 19.08.1997 року за № 10000130632, ідентифікаційний код 25205005 та зареєстрований як платник страхових внесків у Соснівській районній виконавчій дирекції м. Черкаси Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що підтверджується заявою відповідача від 03.01.2002 року.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір та акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг і забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням коштів, що встановлено в ст. 9 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ (Закон № 2240).
Стаття 1 Закону № 2240 «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону № 2240 платниками страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи. Статтею 2 Закону № 2240 визначено, що страхувальниками є підприємства, установи, організації та фізичні особи, які використовують найману працю, а застраховані особи –це наймані працівники.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону № 2240 страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Відповідач зареєстрований як платник страхових внесків у Соснівській районній виконавчій дирекції м. Черкаси Черкаського обласного відділення Фонду, тобто є роботодавцем, а значить –страхувальником, тому зобов’язаний сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески до Фонду.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування»від 11.01.2001 № 2213-ІІІ зі змінами та доповненнями (Закон № 2213) розмір внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для роботодавців з 1 січня 2002 року становив 2,9 відсотка (з 1 січня 2007 року –1,5%) суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі і натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб. Розмір внесків з працівників з 1 січня 2002 року становив 0,25 відсотка –для найманих працівників, заробітна плата яких нижча 150 грн. 00 коп., і 0,5% для найманих працівників, які мають заробітну плату вище 150 грн. 00 коп. З 1 січня 2004 року –0,5% для найманих працівників, заробітна плата яких нижча прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи, і 1 відсоток –для найманих працівників, заробітна плата яких вища прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Відповідно до ст. 23 Закону № 2240 страхувальник-роботодавець зобов’язаний сплачувати до Фонду різницю між нарахованими для роботодавців і найманих працівників страховими внесками та витратами, пов'язаними з наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам, один раз на місяць.
В зв’язку з несплатою відповідачем страхових внесків до Фонду склалася заборгованість в розмірі 4430 грн. 98 коп. Ця сума нарахована позивачем за період з 2002 року по 2005 рік включно, на підставі дослідженої судом довідки виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 02-26-43 від 12.01.2008 за результатами проведеної з Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань звірки за 2002-2006 роки та за 9 місяців 2007 року, де відображені суми виплат, на які нараховуються страхові внески, оскільки звітність форми Ф4 відповідачем позивачу протягом вказаного періоду не надавалась.
Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Фонд) в даному випадку виконує делеговані державою функції зі збору страхових вневків і виплати страхового відшкодування, тобто є суб’єктом владних повноважень. Сплата страхових внесків до вказаного Фонду є визначеним законом обов’язком роботодавців. Професійні спілки, в томі числі і Черкаська організація «Солідарні профспілки Черкащини», до якої сплачувалися страхові внески відповідачем, не належать до робочих органів Фонду і не мають їх повноважень. Законодавець не визначає права інших осіб на отримання страхових внесків і здійснення страхових виплат, крім Фонду. Зміна установленого Законодавством порядку нарахування та сплати страхових внесків шляхом укладення угод не допускається. А також сплата відповідачем страхових внесків до професійної спілки не звільняє його від визначеного Законом обов’язку сплачувати в установленому порядку страхові внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимога позивача законна та обґрунтована, тому позов підлягає задоволенню.
Судові витрати з відповідача не стягуються, оскільки згідно з ч. 4 ст. 94 КАСУ у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№ 2240, Законом України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов’язкового державного соціального страхування»№ 2213, Інструкцією про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, ст.ст. 94, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Рената-Принт»задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Рената-Принт»: 18031, м. Черкаси, вул. Івана Франка, 94 (ідентифікацій код 25205005) на користь Черкаського обласного відділення з тимчасової втрати працездатності: 18016, м. Черкаси, вул. Байди Вишневецького, 18 (код ЄДРПОУ 21355026) –4430 (чотири тисячі чотириста тридцять) грн. 98 коп. заборгованості по страхових внесках за період з квітня 2002 року по грудень 2005 року, включно.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.С. Чала