Справа № 2а-567/10/1170
< Текст >
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2010 року м. Кіровоград
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Валявській О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді до державного підприємства "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Кіровоградської області" про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді звернулося до суду з позовом до державного підприємства "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Кіровоградської області" (надалі - ДП "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Кіровоградської області") про стягнення 59248,08 грн., з яких 51174, 81 гне. - недоїмка, 3662,29 коп. - фінансові санкції, 4410,98 грн. - пеня, нараховані за порушення термінів перерахування страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Вимоги позивача мотивовано тим, що відповідно до розрахунку сум страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають до сплати за листопад - грудень 2009 року, відповідач має прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у розмірі 51174,81 грн. Крім того, у зв'язку з порушенням термінів перерахування страхових внесків рішенням №221 від 04.02.10 до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 3662,29 грн. та нараховано пеню у розмірі 4410,98 грн. Оскільки відповідач у встановлений строк самостійно не перерахував вказані кошти, позивач просить суд стягнути їх на свою користь.
У судовому засіданні представники позивача позов підтримали повністю та надали пояснення, аналогічні позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні позовні вимоги заперечили, пояснюючи наявність заборгованості недостатнім фінансування ДП "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Кіровоградської області" як бюджетної установи. Вимоги про стягнення фінансових санкцій та пені, нарахованих рішенням №221 від 04.02.09 за період з 22.06.09 по 13.01.10, заперечили з посиланням на те, що за вказаний період іншим рішенням позивача №2822 від 23.09.09 до відповідача вже застосовано фінансову санкцію у розмірі 5876, 48 грн. та нараховано пеню у розмірі 3936, 10 грн., і ці кошти вже стягнуті постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.11.09 у справі №2а-7487/09/1170. Разом з тим, у разі задоволення даного адміністративного позову - просили суд розстрочити сплату заборгованості.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Закон).
Відповідно до ч.3 ст.18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України.
Платниками страхових внесків згідно зі ст. 15 Закону є страхувальники, якими, зокрема, відповідно до п.1 ст.14 Закону є роботодавці: підприємства, установи та організації, створені відповідно до законодавства України незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, які мають окремий баланс і самостійно проводять розрахунки із застрахованими особами), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Страхувальники набувають статусу платників страхових внесків з дня їх взяття на облік територіальним органом Пенсійного фонду (ч.3 ст.15 Закону).
Обчислюються страхові внески виключно у грошовій формі та мають сплачуватися за відповідний базовий період (календарний місяць) не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду та підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески. (ст. 20 Закону).
Відповідно до п.11.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ №21-1 від 19.12.03 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 16.01.04 за №64/8663 (в редакції, діючій на час виникнення спірних відносин), платники страхових внесків щомісяця складають у двох примірниках розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків, за формою згідно з додатком 23 цієї Інструкції. Розрахунки подаються зазначеними платниками до органу Пенсійного фонду для реєстрації за базовий звітний період, що дорівнює календарному місяцю, - не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
Встановлено, що ДП "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Кіровоградської області" зареєстровано як юридична особа 22.12.97 реєстраційною палатою виконкому Кіровоградської міської ради (а.с. 7) та перебуває на обліку в управлінні ПФУ в м. Кіровограді як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. (а.с. 6).
Згідно з розрахунками сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, поданими відповідачем до УПФУ в м. Кіровограді, ним обчислено страхові внески, що підлягають сплаті за:
- листопад 2009 року - у сумі 25922, 29 грн. (а.с.8),
- грудень 2009 року - у сумі 25252, 52 грн. (а.с.9).
Вказані суми страхових внесків у встановлені строки відповідачем добровільно сплачені не були.
Відповідно до ч.2 ст.106 Закону суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Статтею 64 Закону, п.12.2 Інструкції передбачено право територіальних органів Пенсійного фонду України стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Відповідно до ч.3 ст. 106 Закону територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій. У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби. У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Встановлено, що з урахуванням вимог ст. 106 Закону позивачем відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ №21-1 від 19.12.03, було сформовано наступні вимоги про сплату боргу:
- №Ю-25-у від 04.01.10 на суму 32 650, 49 грн., в яку включено суму недоїмки по сплаті страхових внесків за листопад 2009 року у розмірі 25922, 29 грн.; вимога отримана платником страхових внесків 04.01.10 (а.с. 10),
- №Ю-121-у від 01.02.10 на суму 25252,52 грн., яка отримана платником страхових внесків 05.02.10 (а.с. 11).
У судовому засіданні встановлено, що вказані вимоги на виконання до органів ДВС позивачем не пред'являлись та відповідачем не оскаржувалися, однак у встановлені строки не сплачені.
Згідно з ч. 8 ст.106 Закону на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Крім того, відповідно до п.2 ч.9 ст. 106 Закону виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, у вигляді штрафу у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Як передбачено ч.12 ст.106 Закону, нарахування пені, передбаченої частиною 9 цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій. У разі оскарження страхувальниками, банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій, вимоги про сплату недоїмки або рішення про накладення штрафу нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу Пенсійного фонду або позову до суду. Про нарахування пені та накладення штрафів посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій. Суми пені та штрафів підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення (ч.13 ст. 106 Закону).
Рішення органу Пенсійного фонду про нарахування пені або накладення штрафу є виконавчим документом. У разі якщо страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, отримали рішення про нарахування пені та накладення штрафу і не сплатили зазначені в них суми фінансових санкцій протягом десяти робочих днів, а також не оскаржили це рішення чи не повідомили у цей строк відповідний виконавчий орган Пенсійного фонду про його оскарження, воно передається для виконання державній виконавчій службі та страхувальнику. Суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків, стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка із сплати страхових внесків. (ч.14 ст.106 Закону).
Встановлено, що рішенням начальника управління ПФУ в м. Кіровограді №221 від 04.02.10 до ДП "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Кіровоградської області" застосовано фінансові санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 3662,29 грн. та нараховано пеню у розмірі 4410,98 грн. за період з 22.06.09 по 13.01.10. (а.с. 12). Вказане рішення відповідач отримав 05.02.10, у встановленому порядку не оскаржив.
Оцінюючи висловлені у судовому засіданні заперечення представників відповідача щодо правомірності застосування до нього фінансових санкцій та нарахування пені, суд виходить з того, що вказані питання регламентовані Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ №21-1 від 19.12.03 та зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 16.01.04 за №64/8663.
Зокрема, відповідно до п. 9.3.2 Інструкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Як вбачається з розрахунку фінансових санкцій, вони застосовані до відповідача за несвоєчасне перерахування ним страхових внесків, обчислених за травень 2009 року (дата виникнення боргу - 22.06.09), червень 2009 року (дата виникнення боргу - 20.07.09), липень 2009 року (дата виникнення боргу - 20.08.09) та обраховані у розмірі 10% від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки, за період з дня затримки до дня фактичного погашення. Сума штрафу правильно визначена у розмірі 3662, 29 грн. (а.с.13 -14).
Нарахування пені здійснено у відповідності з п. 10.1 вищевказаної Інструкції, якою передбачено, що на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до розрахунку пені, її нарахування розпочато з 20.07.09 (першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу - страхових внесків за червень 2009 року), до дня фактичної сплати страхувальником недоїмки за червень та липень 2009 року, у розмірі 0,1% від сум недоплати за кожний день прострочення. Сума пені розрахована за наведеною в п.10.1 Інструкції формулою: Y = S х K х 0,1 % (Y - сума пені, що нараховується на фактично погашену суму недоїмки зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій, S - фактично погашена сума недоїмки зі сплати страхових внесків та фінансових санкцій; K - кількість днів прострочення платежу; 0,1 % - ставка для нарахування пені, згідно з ч. 8 ст. 106 Закону) та правильно визначена у розмірі 4410, 98 грн. (а.с. 13-14).
Як вбачається з наданої відповідачем копії постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 19.11.09 у справі №2а-7487/09/1170, нею задоволено позов УПФУ у м. Кіровограді про стягнення з ДП "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Кіровоградської області" 120 743, 50 грн., з яких 64 496, 08 грн. - недоїмка зі сплати страхових внесків за червень та липень 2009 року, 8 683, 06 грн. - фінансові санкція та пеня за рішенням №324 від 16.02.09, 9 812, 58 грн. - фінансові санкція та пеня за рішенням №2822 від 23.09.09, 37 751, 78 грн. - фінансові санкція та пеня за рішенням №2823 від 23.09.09 (а.с. 52-54).
Судом досліджено рішення №2822 від 23.09.09, розрахунки сум фінансової санкції та пені та встановлено, що вони обраховані за період 20.02.09 по 01.09.09, а застосовані та нараховані за несвоєчасну сплату страхових внесків, які підлягали до сплати за січень, лютий, березень, квітень, травень 2009 року. (а.с. 49-51).
Отже, рішенням суду у справі №2а-7487/09/1170 не вирішувалося питання стягнення заборгованості, яка є предметом даного спору.
Таким чином, у судовому засіданні встановлено, що суми недоїмки зі сплати страхових внесків за листопад та грудень 2009 року, а також фінансова санкція та пеня, застосовані рішенням №221 від 04.02.10, відповідачем у передбачені частинами 3 та 13 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" строк не сплачені. На час вирішення спору за ним рахується вказана заборгованість у розмірі 59248, 08 грн., що підтверджується наданим позивачем розрахунком (а.с. 5).
Представником відповідача у судовому засіданні подано докази перерахування до Пенсійного Фонду України упродовж 13.01.10 - 30.03.10 коштів у розмірі 57319,28 грн. У платіжних документах призначенням платежу зазначено сплата страхових внесків за грудень 2009 року березень 2010 року. (а.с. 47-65)
Представник позивача, не заперечуючи факту перерахування вказаних сум відповідачем, стверджував про зарахування цих коштів на погашення його минулої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 5 ст.106 Закону за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Аналогічні положення містить п.10.11 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління ПФУ №21-1 від 19.12.03.
Як вбачається з карток особового рахунку відповідача, станом на 13.01.10 у нього рахувалася заборгованість зі сплати страхових внесків у розмірі 92 556, 94 грн. (86 473, 61 грн. + 6083, 33 грн.), яка станом на 22.02.10 збільшилася до 119 449, 08 грн.(111744, 67 грн. +7704, 41 грн.) (а.с. 33-34).
Таким чином, управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді правомірно зарахувало сплачені відповідачем кошти на погашення недоїмки минулих періодів.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідачем не доведено, що, сплачуючи страхові внески за грудень 2009 року, він не мав заборгованості за минулі періоди, а також те, що перерахувавши кошти, він погасив заборгованість, яка є предметом даного спору.
Відповідно до ст.23 Закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Зважаючи на викладене, враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог адміністративного позову та його задоволення.
Щодо клопотання представників відповідача про розстрочення сплати вказаної заборгованості, суд зауважує, що відповідно до змісту ст.263 КАС України питання про розстрочення виконання судового рішення вирішується судом за поданням державного виконавця або за заявою сторони виконавчого провадження, тобто на стадії виконання рішення, яке набрало законної сили. За результатами розгляду питання про розстрочення виконання судового рішення постановляється ухвала, яка може бути оскаржена в загальному порядку. Тобто, положення ст.263 КАС України не можуть застосовуватися на стадії вирішення справи та прийняття рішення.
Згідно з ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 136, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства "Управління по експлуатації адмінбудинків податкових органів Кіровоградської області" (Кіровоградська обл., Кіровоградський район, с.Соколівське, вул. Леніна, 22; ідентифікаційний код 23684053) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді (25014, м. Кіровоград, вул. 50 років Жовтня, 4, ідентифікаційний код 20650088, р/р 256073011226 в Кіровоградському обласному управлінні Ощадбанку, МФО 323475) 51174, 81 грн. недоїмки зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, 3662, 29 грн. фінансової санкції, 4410, 98 грн. пені, всього 59248 грн. 08 коп. (п'ятдесят дев'ять тисяч двісті сорок вісім гривень вісім копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови у повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанову складено в повному обсязі 19.04.2010.