КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 квітня 2010 року Справа № 2а-282/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О. А., при секретарі судового засідання Галушко О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія Укренерго", в інтересах якого діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні", до приватного підприємства "Оріон-Сервіс" про стягнення штрафу, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор м. Олександрії, який діє в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, якому підпорядковано державне підприємство "Національна енергетична компанія Укренерго", в інтересах якого діє відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Дніпровському регіоні", звернувся до суду з позовом до приватного підприємства "Оріон-Сервіс" про стягнення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику у сумі 1 700 грн.
Позов мотивовано тим, що постановою начальника Державної інспекції з енергетичного нагляду з режимами споживання електричної і теплової енергій в Кіровоградській області №1/30-0114 від 11.08.09 на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику накладено штраф у розмірі 1 700 грн. Оскільки вказана сума штрафу добровільно відповідачем до Державного бюджету України у встановлений строк не перерахована, прокурор просить стягнути її примусово.
Представник прокуратури у судове засідання не прибув, подавши заяву про розгляд справи без його участі, в якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги прокурора підтримала повністю та надала пояснення, аналогічні адміністративному позову.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, у судові засідання 25.03.10, 08.04.10 не з'явився, заперечення на позов не надав. До суду 08.04.10 факсимільним зв'язком надійшло клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи, мотивоване його зайнятістю в іншій справі. Зважаючи на те, що доказів поважності причин неприбуття у судове засідання представником відповідача не надано, суд вказане клопотання відхилив та продовжив розгляд справи без його участі.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд дійшов до таких висновків.
У судовому засіданні встановлено, що приватне підприємство "Оріон-Сервіс" (надалі - ПП "Оріон-Сервіс") 17.01.02 зареєстроване виконавчим комітетом Олександрійської міської ради як юридична особа (а.с. 24).
Будучи споживачем електричної енергії, ПП "Оріон-Сервіс" є об'єктом державного енергетичного нагляду.
Державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області 28.01.09 проведено обстеження ПП "Оріон-Сервіс" з питання перевірки виконання вимог раніше виданого припису №15-ПР/МК від 22.07.08, за результатами чого було складено акт перевірки №01/32-0017 від: 28.01.09, яким встановлено невиконання пунктів 1,2,3 припису (а.с. 5).
На підставі цього директору ПП "Оріон-Сервіс" Тімакіну В.А. видано припис №01/32-0013 від 29.01.09 про усунення порушень чинного законодавства, про виконання вимог якого необхідно повідомити до 30.04.09 (а.с. 6).
Акт обстеження і припис були особисто вручені директору підприємства Тімакіну В.А., про що свідчить його підпис, скріплений печаткою ПП "Оріон-Сервіс".
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області 31.07.09 проведено перевірку ПП "Оріон-Сервіс" з питання виконання припису №01/32-0013 від 29.01.09. При цьому виявлено, що з 3 пунктів припису не виконано 2, що зафіксовано в акті перевірки №01/32-0146 від 31.07.09 (а.с. 7).
Актом перевірки (протоколом) №01/32-0146 від 31.07.09 встановлено факт порушення ПП "Оріон-Сервіс" вимог частин 2,3,4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику", п.5.1.8 Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України №258 від 25.07.06, вимог п.п. 4,5, 13 п.10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.96, ухилення від виконання припису №01/32-0013 від 29.01.09, виданого інспекцією Держенергонагляду в Кіровоградській області (а.с.8)
Обидва акти вручені особисто директору підприємства Тімакіну В.А., про що свідчать його підписи, скріплені печаткою ПП "Оріон-Сервіс".
Встановлено, що листом №45/1065 від 04.08.09 директор ПП "Оріон-Сервіс" Тімакін В.А. викликався на 11.08.09 до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Кіровоградській області для участі у розгляді матеріалів перевірки (а.с. 9, 38), однак для надання пояснень щодо причин невиконання припису №01/32-0013 від 29.01.09 не з'явився.
На підставі акту перевірки №01/32-0146 від 31.07.09 у зв'язку з виявленими порушеннями законодавства про електроенергетику начальником інспекції Держенергонагляду в Кіровоградській області - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії 11.08.09 винесено постанову №1/30-0114 про накладення на ПП "Оріон-Сервіс" штрафу у розмірі 1 700 грн., які необхідно було сплатити до Державного бюджету протягом 30 днів з дня прийняття постанови (а.с. 11).
Вказану постанову відповідач отримав 13.08.09 (а.с.10 зв.), у встановленому порядку не оскаржив, однак штраф добровільно не сплатив.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.96, нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики здійснює державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (Держенергонагляд).
Частиною 4 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема, безперешкодного доступу до електричних і тепловикористо-вуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
При вирішенні спору суд виходить з того, що відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику передбачена статтею 27 Закону України "Про електроенергетику". Частиною 3 зазначеної статті визначено, що суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці у виді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (ч.6 ст. 27 Закону).
Процедура притягнення до відповідальності в сфері електроенергетики встановлена постановою Кабінету Міністрів України №1312 від 21.07.99 "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" (надалі - Положення). Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 Положення передбачено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи за наведені правопорушення у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Наведене свідчить, що при накладенні штрафу, стягнення якого є предметом даного судового розгляду, інспекція Держенергонагляду в Кіровоградській області діяла в межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Оскільки відповідач не сплатив у добровільному порядку до Державного бюджету України накладений на нього штраф, як того вимагає ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", тому він підлягають примусовому стягненню у судовому порядку.
Зважаючи на повноваження прокурора по представництву інтересів держави, передбачені ст.121 Конституції України, ст. 60, 61 КАС України, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру", суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог даного адміністративного позову та про його задоволення.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства "Оріон-Сервіс" до Державного бюджету України (р/р №31118106700006 в ГУДКУ в Кіровоградській області, МФО 823016, одержувач Олександрійське УДКУ, код одержувача –24146085, код бюджетної класифікації 21081100) штраф у сумі 1 700 ( одна тисяча сімсот) гривень.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення її в повному обсязі, а прокурором та відповідачем - з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш
Постанову складено в повному обсязі 12.04.10