Судове рішення #9338804

                                                                                         Справа № 2а-995/10/1170

< Текст >


КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2010 року                                                                                    м. Кіровоград

          Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Знам'янському районі до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Колос" про відшкодування збитків, -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Знам'янському районі звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Колос" про відшкодування збитків у сумі 4514, 27 грн., заподіяних поданням відповідачем недостовірних даних про заробітну плату пенсіонера ОСОБА_1                                                                 

У судовому засіданні 20.04.10 представник позивача позов підтримала та надала пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.

Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що обов'язок повернути суми пенсій, виплачених надміру внаслідок подання недостовірних даних про заробітну плату пенсіонера, покладається на останнього. Крім того, наполягав на застосуванні строку звернення до адміністративного суду, передбаченого ст. 99 КАС України.

          Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до вимог ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушені її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.

          Згідно з ч. 4 ст. 50 КАС України громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.

          Частиною 1 статті 17 КАС України встановлено, що компетенція адміністративних судів поширюється на: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; 4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; 5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

          Як вбачається з позовної заяви, в обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що відповідно до ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок подання страхувальником недостовірних даних, стягуються добровільно або в судовому порядку.

          Крім того, статтею 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

          Відповідно до ч. 2 ст. 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

          Згідно з ч. 2 ст. 21 КАС України вимоги про відшкодування збитків, заподіяних протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб’єкта владних  повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб’єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

          З позовних вимог вбачається, що позивач просить суд стягнути з відповідача збитки, не заявляючи вимогу щодо вирішення публічно-правового спору.

          Таким чином, суд  з урахуванням характеру спору і суб'єктного складу сторін у справі, приходить до висновку, що вимога позивача про відшкодування збитків повинна вирішуватися в порядку господарського судочинства.

          Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

          На підставі викладеного та керуючись  п. 1 ч. 1 ст. 157, 160, 165, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Закрити провадження у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Знам'янському районі до сільськогосподарського виробничого кооперативу "Колос" про відшкодування збитків.

Роз'яснити позивачеві, що розгляд цієї справи віднесено до юрисдикції господарського суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Ухвала  може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня її проголошення, заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги  на ухвалу суду, з одночасним надісланням її копії до апеляційного суду. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.



Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду                                                                                            О. А. Черниш

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація