КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 квітня 2010 року Справа № 2а-1197/10/1170
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Знам'янського міжрайонного прокурора, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці, до відкритого акціонерного товариства "Завод Пуансон" про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Знам'янський міжрайонний прокурор, який діє в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці (надалі - УПФУ в м. Знам'янці), звернувся до суду з позовом до відкритого акціонерного товариства "Завод Пуансон" (надалі - ВАТ "Завод Пуансон") про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у сумі 6 705, 72 грн.
Позов мотивовано тим, що ВАТ "Завод Пуансон" має заборгованість перед УПФУ у м. Знам’янці щодо відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених та виплачених його працівникам на пільгових умовах за списком №1 та №2 на загальну суму 6705, 72 грн. Оскільки відповідачем вказані кошти добровільно сплачені, прокурор просить стягнути їх на користь позивача.
Сторонами до суду надано заяви про розгляд справи за їх відсутності. (а.с. 26-29).
Відповідно до ч.3 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Розглянувши справу на основі наявних у ній матеріалів, суд дійшов до таких висновків.
Відповідно до ч. 2 розділу 15 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", передбачений п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління ПФУ від 19.12.03 №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.04 за №64/86763 (надалі - Інструкція).
Відповідно до п.6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (п.6.4 Інструкції).
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п.6.5 Інструкції).
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. (п.6.8 Інструкції).
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації (п.6.10 Інструкції).
Судом встановлено, що ВАТ "Завод Пуансон" зареєстровано як юридична особа рішенням виконавчого комітету Зням'янської міської ради №587 від 26.09.95 (а.с. 21) та взяте на облік в управлінні Пенсійного фонду України в м. Знам'янці як платник страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. (а.с. 22).
Встановлено, що у трудових відносинах з відповідачем перебував громадянин ОСОБА_1, який отримав право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць). Також у трудових відносинах з відповідачем перебували громадяни ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, які отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць).
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Знам’янці визначено суми відшкодування ВАТ "Завод Пуансон" витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених вказаним працівникам на пільгових умовах за списком №1 за березень 2010 року на суму 248, 24 грн., за списком №2 за березень 2010 року - на суму 5 750, 90 грн. та на адресу відповідача 19.03.10 направлені відповідні розрахунки, складені згідно з додатком 7 та 6 до Інструкції (а.с. 8-10).
Крім того, позивачем 29.01.10 на адресу відповідача направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених ОСОБА_9 на пільгових умовах за списком №2, складений управлінням ПФУ в м. Нікополі, на суму 706, 58 грн. (а.с. 11,12).
У встановлені строки вказані у розрахунках суми відповідачем до УПФУ в м. Знам'янці не внесені, внаслідок чого утворилася заборгованість у розмірі 6 705, 72 грн., що узгоджується зі складеним позивачем розрахунком (а.с.6) та визнається відповідачем (а.с.26).
Відповідно до ч.1 ст.136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Згідно з ч. 3 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення у зв'язку з визнанням адміністративного позову ухвалюється за правилами, встановленими ст. 112 цього Кодексу. Відповідно до ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову та прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Враховуючи те, що визнання адміністративного позову відповідачем не суперечить закону та не порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, суд вважає за можливе прийняти визнання ним адміністративного позову.
Зважаючи на встановлені судом обставини справи та повноваження прокуратури, передбачені ст.121 Конституції України, ст.60, 61 КАС України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", суд дійшов висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Знам'янського міжрайонного прокурора задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства "Завод Пуансон" (27400, м. Знам'янка, вул. Дмитрівська, 86; ідентифікаційний код 14307334) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Знам'янці 6 705 (шість тисяч сімсот п’ять) гривень 72 копійки заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду О.А. Черниш