Судове рішення #9337945


КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

26 квітня 2010 року                                                          Справа № 2а-547/10/1170

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черниш О.А., при секретарі судового засідання Оводенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кіровограді адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства "Твоя кімната - Кіровоград" товариства з обмеженою відповідальністю "АВВ-Груп"  до  державної податкової інспекції у м. Кіровограді про скасування рішення, -  

В С Т А Н О В И В:

          Дочірнє підприємство "Твоя кімната - Кіровоград" товариства з обмеженою відповідальністю "АВВ-Груп" (надалі ДП "Твоя кімната - Кіровоград" ) звернулося до суду з позовом до державної податкової інспекції у м. Кіровограді (надалі - ДПІ у м. Кіровограді) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000392300 від 26.03.09.

          Позов мотивовано тим, що висновки акту перевірки, які стали підставою для прийняття відповідачем оспорюваного рішення, щодо непроведення ДП "Твоя кімната - Кіровоград" 01.03.08 через реєстратор розрахункових операцій розрахункової операції в безготівковій формі при продажу товарів в сумі 569,25 грн. та нероздрукування та невидачі особі, яка отримала товар, відповідних розрахункових документів встановленої форми, є помилковими. Посилаючись на наявність чеку терміналу на вказану суму та зарахування банком коштів на свій рахунок, позивач стверджував про неправомірність оспорюваного рішення  та просив суд його скасувати.

          У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та пояснила, що розрахункову операцію на суму 569,25 грн. через реєстратор розрахункових операцій касир провела, однак помилково операцію проведено в готівковій формі, тому після цього нею здійснено операцію "службова видача" на суму 569,25 грн.

          Представник відповідача у письмових запереченнях та у судовому засіданні заперечив проти задоволення адміністративного позову, пославшись на законність і обґрунтованість оспорюваного рішення.

          Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін,  показання свідка, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив такі обставини.

          Дочірнє підприємство "Твоя кімната - Кіровоград" товариства з обмеженою відповідальністю "АВВ-Груп" зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради 20.09.07 (а.с. 56) та перебуває на обліку в ДПІ у м. Кіровограді.

          Посадовими особами ДПА у Кіровоградській області та ДПІ ум. Кіровограді на підставі направлень від 19.02.09 №231 та від 05.03.09 №309 у період з 19.02.09 по 12.03.09 проведено планову виїзну перевірку ДП "Твоя кімната - Кіровоград" з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 21.09.07 по 31.12.08, за результатами якої складено акт від 17.03.09  №40/23-00/35347577 (а.с.6-27).

          У ході перевірки виявлено, зокрема, порушення п.п. 1, 2 ст. 3  Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" а саме: не проведено через реєстратор розрахункових операцій розрахункову операцію в безготівковій  формі при продажу товарів в сумі 569, 25 грн., не роздруковано та не видано особі, яка отримала товар, відповідний розрахунковий документ встановленої форми на повну суму покупки.

          На підставі висновків вказаного акту перевірки начальником ДПІ у м. Кіровограді винесено рішення №0000392300 від 26.03.09 про застосування до ДП "Твоя кімната - Кіровоград" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2846, 25 грн. за порушення п.п. 1, 2 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" з посиланням на п.4 ст.17 вказаного Закону (а.с. 28).

          Перевіряючи у відповідності з ч. 3 ст. 2 КАС України правомірність застосування до позивача вказаних фінансових санкцій, суд  дійшов до наступного висновку.

          Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (надалі - РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі - Закон).

          Статтею 1 Закону передбачено, що РРО застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

          Відповідно до абз. 4 ст. 2 вказаного Закону розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

          Згідно з абз.15 ст. 2 Закону розрахунковим документом є документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

          Форма і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами підприємницької діяльності для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти визначені в Положенні про форму та зміст розрахункових документів, затвердженому наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00 №614, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.02.01 за №105/5296.

          Пунктом 2 вказаного Положення передбачено, що установлені в даному Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.

          Відповідно до п.3 Положення про форму та зміст розрахункових документів фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги) і повинен містити такі обов'язкові реквізити:  назву господарської одиниці;  адресу господарської одиниці;  для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно з Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН";  для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД";  якщо кількість придбаного товару (отриманої послуги) не дорівнює одиниці виміру, - то кількість, вартість придбаного товару (отриманої послуги);  вартість одиниці виміру товару (послуги);  найменування товару (послуги);    літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої вартості товару (послуги);     позначення форми оплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою оплати;  загальну вартість придбаних товарів (отриманих послуг) у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО";  для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку товарами (послугами), на початку рядка - великі літери "ПДВ";  порядковий номер касового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН";  напис "ФІСКАЛЬНИЙ ЧЕК" та логотип виробника.

          Пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00 №614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.01 за №107/5298 (далі - Порядок), передбачено, що реєстрація продажу товару (оплати послуги) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією; розрахунковий документ повинен видаватися покупцеві не пізніше завершення цієї операції; вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.

          У пункті 4.5 названого Порядку встановлено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.

          Суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, і видавати такий документ на повну суму проведеної операції особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї (пункти 1, 2 статті 3 Закону).

          Із зазначеного слідує, що здійснення суб'єктом підприємницької діяльності розрахункової операції в безготівковій формі із застосуванням платіжної картки не звільняє його від обов’язку провести дану розрахункову операцію на повну суму покупки через належним чином зареєстрований РРО з роздрукуванням відповідного розрахункового документу.

          Встановлено, що між ДП "Твоя кімната - Кіровоград" та КФ ЗАТ КБ "Приватбанк" 27.11.07 укладено договір №741 про використання платіжних карток в якості платіжного засобу у торгових та сервісних підприємствах та угоду про установку терміналу (а.с.37-42)

          Пунктом 1.321 ст. 1 Закону України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні" визначено, що платіжний термінал - електронний пристрій, призначений для ініціювання переказу з рахунка, у тому числі видачі готівки, отримання довідкової інформації і друкування документа за операцією із застосуванням спеціального платіжного засобу. Крім того, відповідно до п. 1.5 ст. 1 вказаного Закону документ за операцією із застосуванням спеціальних платіжних засобів - документ, що підтверджує виконання операції із використанням спеціального платіжного засобу, на підставі якого формуються відповідні документи на переказ чи зараховуються кошти на рахунки.

          Таким чином, при здійсненні розрахункових операцій з використанням платіжних карток видається документ, який підтверджує переказ коштів з рахунка, та документ, який підтверджує факт продажу товару.

          Надана позивачем копія чеку терміналу (сліп) №100043 від 01.03.08 свідчить, що 1 березня 2008 року о 17:04 год. у магазині "Твоя кімната" проведено платіжну операцію карткою через термінал SDKG021R на суму 569, 25 грн. (а.с. 34, 67).

          Згідно з пп.1.5 п.1 Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління НБУ від 19.04.05 №137, сліп - це паперовий документ, який підтверджує здійснення операції з використанням платіжної картки й містить набір даних щодо цієї операції та реквізити платіжної картки. Тобто сліп у розумінні Закону не є розрахунковим документом.

          Відповідно до пп.3.6 п.3 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.00 №614, у разі застосування при проведенні розрахунків з використанням платіжної картки платіжного терміналу, з'єднаного або поєднаного з РРО, касовий чек повинен додатково містити такі обов'язкові реквізити: реквізити платіжної картки (допустимі правилами безпеки платіжної системи), перед якими друкуються великі літери "ПК"; напис "Код авт." та код авторизації або інший код, що ідентифікує операцію в платіжній системі, крім випадків, коли правила розрахунків платіжної системи передбачають складання розрахункових документів із застосуванням платіжних карток без виконання процедур авторизації; підпис касира та підпис держателя платіжної картки (якщо це передбачено правилами платіжної системи) в окремих рядках, перед якими друкуються відповідно написи "Касир" та "Держатель ПК".

          Отже, при здійсненні розрахунків за реалізовані товари у безготівковій формі із застосуванням платіжних карток (з використанням POS-терміналу) підприємство зобов'язано проводити розрахункові операції через належним чином зареєстрований реєстратор розрахункових операцій.

          Як вбачається з копії фіскального чеку №0001919/0001306 від 01.03.08, 1 березня 2008 року о у магазині "Твоя кімната" проведено розрахункову операцію на суму 569, 25 грн. готівкою.   (а.с. 77)

          Між тим, відповідно до фіскального звітного чеку №00019250001307 від 01.03.08 (Z-звіт) розрахункові операції 1 березня 2008 року у безготівковій формі не проводилися (а.с. 67).

          Суд не приймає доводи представника позивача про проведення зазначеної  розрахункової операції через РРО, підтвердженням чого,  на думку останнього, є фіскальний чек №0001919/0001306 та службовий чек №0001921/0001307 на суму 569,25 грн. (а.с.77) та пояснювальна записка касира ОСОБА_2 (а.с. 65), оскільки зазначена вище розрахункова операція, як свідчить сліп терміналу №100043  проведена 1 березня 2008 року о 17:04 год., а вказані фіскальний та службовий чеки роздруковані відповідно 1 березня 2008 року о 17:32 год. та 17:34 год. Крім того, пояснення написані від імені ОСОБА_2, а у фіскальному чеку №0001919/0001306 від 01.03.08 зазначено касиром ОСОБА_3 Доказів того, що розрахункову операцію, яка стала підставою для нарахування штрафних (фінансових) санкцій, проведено саме касиром ОСОБА_2, не надано.

          Зазначені обставини також підтверджуються показаннями допитаного у судовому засіданні свідка ОСОБА_4

          Неспівпадання у часі здійснення розрахункової операції (приймання від покупця платіжної картки) з реєстрацією продажу товару через РРО (роздрукування розрахункового документу) свідчить що позивачем не забезпечується порядок проведення розрахункових операцій, передбачений законом, не забезпечується видача особі відповідного розрахункового документу встановленої форми на повну суму при здійсненні розрахункової операції із застосуванням платіжної картки.  

          Посилання представника позивача на факт допущення помилки при проведенні відповідної розрахункової операції через РРО, оформленої фіскальним чеком №0001919/0001306 від 01.03.08, суд вважає таким, що не спростовує встановленого під час перевірки порушення з огляду на наступне.  

          Абзацом 6  пункту 4.8 розділу 4 Порядку  реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.00 №614, передбачено, що при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт, де вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти  про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії СГ і зберігаються протягом 3 років. У разі відсутності у СГ бухгалтерії зазначені акти підклеюються на останній сторінці відповідної книги обліку розрахункових операцій про видачу коштів.

          Доказів складання відповідного акту позивачем не надано.

          За таких обставин суд визнає правомірним висновок відповідача щодо порушення позивачем порядку розрахунків, передбаченого Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

          Пунктом 1 статті 17 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг).

          При вирішенні питання щодо правомірності застосування до позивача вказаних фінансових санкцій суд враховує, що за своєю правовою природою вони  є одним із видів господарської відповідальності, а саме - адміністративно-господарськими санкціями, які застосовуються до суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності (ст. ст. 216- 218 ГК України).

          Відповідно до ст.238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

          Строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені ст. 250 ГК України, за приписами якої адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб’єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб’єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

          Як вбачається із матеріалів справи, допущене позивачем 01.03.08 порушення правил здійснення розрахункових операцій було виявлено податковим органом під час проведення перевірки 17.03.09, а оспорюване рішення про застосування фінансових санкцій прийнято 26.03.09, тобто після закінчення одного року з дня його вчинення.

          Таким чином, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції за порушення Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" після спливу річного строку з дня його вчинення суперечить ст. 250 ГК України.  

          Виходячи з норми ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Згідно з вимогами  ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Відповідний обов'язок закріплює і ч.1 ст.13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", відповідно до якої посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримувати Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

          Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

          З огляду на зазначену норму під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суд незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинен перевірити їх відповідність усім зазначеним вимогам.

          Така правова позиція викладена у п.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.08 №2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ".

          Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

          Оскільки у ході судового розгляду встановлено невідповідність оспорюваного позивачем рішення державної податкової інспекції у м. Кіровограді від 26.03.09 №0000392300 про застосування штрафних (фінансових) санкцій принципам, зазначеним у ч.3 ст.2 КАС України, а відповідачем правомірність цього рішення не доведена, суд дійшов висновку про необхідність задоволення адміністративного позову.

          Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування рішення чи окремих його положень.

          Згідно ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалюється на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

          Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов дочірнього підприємства "Твоя кімната - Кіровоград" товариства з обмеженою відповідальністю "АВВ-Груп" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової інспекції у м. Кіровограді від 26.03.09 №0000392300 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2846, 25 грн.   

Присудити позивачеві з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 3, 40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з складення її в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.


Суддя  Кіровоградського окружного

адміністративного суду                                                                                 О.А. Черниш


Постанову складено в повному обсязі 30.04.10.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація