Судове рішення #93265297

                                       

       

КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА


Справа № 488/3931/13-а

Провадження № 2-а/488/170/2013р.


П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



        20.09.2013 року                                                 м. Миколаїв



Корабельний районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючої у справі судді -        Циганок В.Г.,

при секретарі судового засідання -- Спільній Ю.В.,

за участю представника відповідача - Нешко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Корабельному районі м.Миколаєва про визнання дії неправомірною та зобов`язання здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з-адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва, в якому просив

- визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва щодо відмови у перерахунку довічного грошового утримання як судді у відставці :

- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва здійснити перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці відповідно до ст.129 та ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» із заробітної плати працюючого судді Корабельного районного суду м, Миколаєва та провести відповідні виплати на підставі довідки Територіального управління Державної судової адміністрації в Миколаївській області № 27.05.2013р. № 7/1-649/13 з 01 січня 2013р. і по день припинення права на таку виплату. Крім того зобов`язати відповідача надати суду звіт про виконання постанови суду протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

В обгрунтування своїх вимог позивач зазначає, що він з 1970 до 1990 року працював па посаді народного судді Жовтневого району Миколаївської області, головою та суддею Корабельного районного суду м, Миколаєва, має 27 років 10 місяців 11 днів суддівського та прирівняного до нього стажу роботи.

03.06.1990 року пішов у відставку з посади судді Корабельного районного суду м. Миколаєва.

21.02.2007 року протоколом № 199811 від 21.02.2007р. йому призначено грошове утримання з 01.01.2007р. в розмірі 3718,07грн.. з 01.01.20134320,84грн., з 01.03.2013р.- 4320,84грн.. і з 01 05.2013р. -4320,84грн. на підставі Закону України «Про статус суддів».

У зв`язку з набранням чинності Закону України »Про судоустрій і статус суддів» він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, однак тримав відмову у перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового } гримання судді у відставці.

Вважає відмову відповідача безпідставною і такою, що суперечить діючому законодавству,а тому просить позовні вимоги задовольнити.

В судове засідання позивач не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутнісгь позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову посилаючись на безпідставність вимог. Наголосив на тому,що перерахунок грошового утримання судді у відставці, у зв`язку з новим законодавством може здійснюватися лише для суддів Конституційного Суду України.

Вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази у справі. суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва з 21.02.2007 р., як суддя у відставці, отримує щомісячне довічне грошове утримання, відповідно до ст.. 43 Закону України «Про статує суддів» у розмірі 90 % з заробітної плати судді, якій працює на відповідній посаді. Його стаж становить 27 років 10 місяців 11 днів.

31.05.2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2013р. у зв`язку з набранням чинності Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та надав довідку про заробітну плату діючого судді Корабельного районного суду м. Миколаєва від 27.05.201Зр. №7/1-649/13 станом на 01.01.2013р.

Управління Пенсійного Фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва, згідно рішення № 18 від 07.06.2013 р., відмовило позивачу у проведенні перерахунку раніше призначеного довічного грошового утримання згідно ч.4 ст.138 Закону № 3668-УІ в зв`язку з відсутністю підстав, посилаючись на безпідставність вимог через те, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання здійснюється з усієї суми заробітної плати діючих суддів Конституційного Суду України з дня виникнення права на відповідний перерахунок.

Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Миколаївській області позивачу; видана довідка за вих. № 7/1-649/13 від 27.05.2013р. про заробітну плату працюючого судді на відповідній посаді з 01.01.2013 року, а саме: розмір заробітної плати на посаді судді в Корабельному районному суді м.Миколаєва становить 11470,0 гривень.

Відповідно: до ч.4 ст. 43 Закону України «Про статус суддів» (чинний на момент виходжу позивача у відставку), судді у відставці, який має стаж роботи на посаді судді не менше 20 років, виплачується за його вибором пенсія або звільнене від сплати податку щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 80% заробітної плати працюючого на відповідній посаді судді. За кожний повний рік роботи понад 20 років на посаді судді розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж до 90 відсотків заробітку судді без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

Аналогічна норма була закріплена і в ч. З ст. 138 Закону України від 07.07.2010р. «Про судоустрій і статус суддів», який набрав чинності з 30,07.2010р.

Відповідно; до ч. З ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції від 07.07.2010 р., щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не і більше ніж 90% заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.

В подальшому з 01.10.2011 року частину 3 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статур суддів викладено у новій редакції, відповідно до якої, щомісячне довічне грошове утримання і сплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судці з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді.

Разом з тим. Законом України від 08.07.2011р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 01. 10.2011р., частину 3 і ст. 138 Закону України « Про судоустрій і статус суддів» викладено в новій редакції, згідно якої щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді 3; якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011р.- страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, який працює на відповідній посаді ( ч.З ст.138 Закону)., Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії , цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексація та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим .категоріям осіб, які мають особові заслуги перед Батьківщиною не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність ( ч.5 ст.138 Закону).

У відповідності з п.2 розділу ІГ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсій (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексація та інших доплат до пенсії,,встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексація та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень ч.2 та ч. З ст.42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, що до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексація та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплата до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом. таким чином, право судді у відставці на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, передбачено ч.З ст. 138 Закону України« «Про судоустрій і .статус суддів».

Перерахунок щомісячного довічного грошового утримання, призначеного до 01.10.2011р., проводиться у разі зміни грошового утримання працюючого судді за умови, якщо довічне грошове утримання, яке отримує суддя у відставці, є меншим за максимальний розмір, передбачений ч.5 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р.). і визначається в розмірі 80% грошового утримання працюючого судді з урахуванням встановленої законом граничної межі.

Виходячи з вищенаведених норм, обчислення щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці повинно здійснюватися у відсотковому відношенні до розміру грошового утримання суддів, що працюють на відповідній посаді, органи Пенсійного фонду здійснюють відповідний перерахунок раніше призначеного грошового утримання суддів у відставці.

Як вбачається з протоколу № 199811 від 21.02.2007р. Управління ПФУ в Корабельному районі м. Миколаєва, позивач отримує довічне грошове утримання судді у відставці в розмірі 3718.40 гри... що менше встановленої законом граничної межі.

Також суд зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013р. № З- рп/20ІЗ положення ч.З, ч.5 ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08,07.2011р., визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Конституційний Суд України також в цьому рішенні встановив і порядок його виконання наступним чином :

- ч.З ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від ('8.77.2011р.), яка суперечить Конституції України, не підлягає застосуванню як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, Натомість підлягає застосуванню ч.З ст. З 38 Закону № 2453-УІ «Про судоустрій і статус суддів» в редакції до змін, внесених Законом № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», а саме: «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років, розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2% заробітку, але не більше ніж 90% заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання»:

- перше, друге, третє речення ч.5 ет. 138 Закону № 2453 в редакції Закону № 3668, щj суперечать Конституції, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення. Проте підлягають застосуванню перше речення ч,5 ст.138 Закону № 2453 в редакції до змін, внесеним Законом № 3668, а саме «Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку) одержуваного суддею після виходу у відставку», та четверте речення ч.5 ст. 138 Закону №2453 зі змінами, внесеними Законом №3668, а саме «Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України».

В пункті 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 03.06.2013р. № 3-рп/2013 зазначено, що «положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010р. № 2453-УІ в редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. № 3668-УІ та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011р. № 3668-УІ. втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Пунктом 4 цього ж рішення визначено , що «Рішення Конституційного Суду України на преюдиціальне значення при розгляді судами загальної юрисдикції позовів у зв`язку з правовідносинами, що виникли внаслідок дії положень законів України , визнаних неконституційними»

Таким чином, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 має право на перерахунок щомісячного довічного грошового утримання на підставі наданої йому довідки ТУ ДСА к Миколаївській області від 27.05.2013р. № 7/1-649/13, а тому відмова відповідача здійснити позивачу перерахунок щомісячного довічного утримання судді у відставці - протиправна.        

Враховуючи те, що рішення Конституційного Суду України від 03.06.2013 року № 3 -рн/2013 у справі щодо змін умови виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці набрало чинності з 04.06.2013р., а тому позовні вимоги підлягають задоволенню саме з 04.06.2013 року, а тому перерахунок позивачу грошового утримання в частині з 01.01.201Зр до 04.06.2013р. повинен здійснюватися на підставі діючого на вказаний період законодавства.

Суд застосовує передбачений законом, а саме п.1 ч.2 ст. 162 КАС України, спосіб судової о захисту та визнає рішення відповідача протиправним, а неправомірним як того просить позивач.

Керуючись ч.З, ст.138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», рішенням Конституційного Суду України від 03.06.2013 р. № 3-рп2013, ст.ст. 9. 11,69,71,86,94,99,100,158,163 КАС України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною дію Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м.Миколаєва щодо відмови ОСОБА_2 у проведенні перерахунку щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці відповідно до вимог ч. З ст. 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в Корабельному районі м. Миколаєва здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання судді у відставні ОСОБА_1  згідно довідки про заробітну плату  ТУ ДСА в Миколаївській області від 27,05.2013 тюку № 7/1 -649/15 з 04 червня 2013 року відповідно до вимог ч.З ст.138 » Закону України «Про судоустрій і статус суддів» в редакції до змін внесених Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011р. № 3668-УІ, а саме: «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80% грошового утримання судді, який працює на відповідній посад;. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на 2% заробітку, але не більше ніж 90% заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання». Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду чергу Корабельний районний суд м. Миколаєва. На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня її проголошення, однак якщо учасники процесу не були присутні у суповому засіданні під час її проголошення вони можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.







    Суддя:                                                         В. Г. Циганок      


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація