Судове рішення #93069789

Храновська Н.В. Справа №2-48/08

                                                       

РІШЕННЯ         ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2008 року                                                                                смт.Шацьк

Шацький районний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді -                Храновської Н.В.,

при секретарі -                                Бегас Н.Г.,

з участю

позивача-                                 ОСОБА_1 ,

представника відповідача -                 ОСОБА_2 ,


розглянувши у відкритому судовому заіданні в залі суду смт. Шацьк цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ,  ОСОБА_3 до Шацької селищної ради про визначення часток в майні спільної сумісної власності та визнання права власності на частку в нерухомому майні в порядку спадкування,-


                                       ВСТАНОВИВ:

       25.03.2008 року позивачі звернулися в Шацький районний суд з позовом до Шацької селищної ради про визначення за кожним із співвласників спільної сумісної власності по 1/3 частці в майні спільної сумісної власності /квартирі/ та визнання окрім того, за кожним із них права        власності в порядку спадкування за законом після смерті матері та дружини - ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , по 1/6 частці за кожним на належну останній 1/3 частку в квартирі, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

       Після смерті спадкодавця, вони спадщину прийняла, так як ОСОБА_1 проживав на день відкриття спадщини разом із спадкодавцем, а ОСОБА_3 звернулася із заявою в нотаріальну контору про прийняття спадщини. Проте, оформити право власності на частку в квартирі, яка належала матері, в нотаріальному порядку не являється можливим, в зв’’язку з тим, що їхні частки не були визначені за життя одного із співвласників спільної сумісної власності.

       В судовому засіданні позивача позов підтримав, просив його задовольнити. Оскільки, позивачі являються спадкоємцями за законом після смерті спадкодавця і прийняли спадщину у встановленому законом порядку.

       Представник відповідача в судовому засіданні позов визнала, просила його задовольнити.

       Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав:

       Судом встановлено, з копії Свідоцтва про право власност і на житло, вид. 12.02.1997 року та копії технічного паспорта, вбачається, що в АДРЕСА_1 яка належала, згідно із ст.. 112 ЦК України, в редакції 1963 року, на праві спільної сумісної власності ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

       Факт відкриття спадщини після  смерті  одного із співвласників спільної сумісної власності – ОСОБА_4 підтверджується копією Свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_1 , вид. 27.06.2007 року ВРАЦС Шацького РУЮ /ар. сп. 16/.

       Відповідно до ч. 1,2 ст. 1220 ЦК України, після смерті спадкодавця відкрилася спадщина.        

       Відповідно до ст..1217 ЦК України, спадкування здійснюється за законом або за заповітом.                Оскільки, спадкодавець за життя своїм майном не розпорядився і заповіт відсутній, що

підтверджується довідкою Шацької селищної ради № 677 від 13.03.2008 року /ар. сп. 9/, тому спадкування здійснюватиметься за законом.

       Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

       Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя який його пережив та батьки.

       Позивачі відносяться до спадкоємців першої черги за законом, так як  ОСОБА_1  був  чоловіком спадкодавця, що підтверджується копією Свідоцтва про одруження

/ар.сп. 17/ та на день смерті проживав разом із спадкодавцем /довідка Швацької селищної ради – ар.сп. 20/, що свідчить про прийняття ним спадщини. Позивач ОСОБА_3 є донькою спадкодавця, що підтверджується копією свідоцтва про її народження /ар.сп. 18/ та спадщину після смерті матері прийняла, подавши заяву в нотаріальну контору, що підтверджується копією заяви /ар.сп. 27/.        

       Крім того, та обставина, що інших спадкоємців за законом після смерті спадкодавця, які б прийняли спадщину немає, підтверджується матеріалами спадкової справи /ар.сп. 26-27/.        

       Для оформлення спадщини необхідно щоб спадкоємець її прийняв.

       Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв її, якщо протягом шести місяців з дня відкриття спадщини не відмовився в нотаріальному порядку.

       Як встановлено позивачі спадщину після смерті спадкодавця прийняли.

       Відповідно до п. 11 ст. 346 ЦК України, спадкодавець втратив право власності на майно, коли помер.

       Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Проте, позивачу в отриманні свідоцтва в нотаріальному порядку було відмовлено, мотивуючи тим, що частки за життя одного із учасників спільної сумісної власності не були визначені.

       Відповідно до п. 224 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої  наказом  Міністра  юстиції  України  від  3  березня  2004  року  №  20/5,  передбачено,  що нотаріус може видати свідоцтво про право на спадщину за законом чи за заповітом після смерті одного з учасників спільної власності лише після виділення /визначення/ частки померлого у спільному майні. З-за відсутності домовленості між усіма учасниками спільної сумісної власності з приводу розміру часток, також в разі смерті одного із них, частка у майні, що належала йому на праві спільної сумісної власності, може бути виділена лише в судовому порядку.

       Згідно зі ст. 370 ЦК України, співвласники мають право на виділ в натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності. В разі виділу, вважається, що частка кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівною, якщо інше не встановлено законом чи домовленістю між співвласниками чи рішенням суду.

       Отже,  виходячи  з  вищевикладеного, частки співвласників  ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в даній квартирі є рівними і відповідно, кожному з них належало по 1/3 частці.

       Після смерт і ОСОБА_4 відкрилась спадщина на 1/3 частку в квартирі АДРЕСА_2 . І так, як спадкоємцями першої черги за законом є позивачі, які прийняли спадщину, їм, кожному зокрема, належатиме  в порядку спадкування після смерті матері та дружини ще + по 1/6 частці, а відповідно, кожному, належатиме по Ѕ частці в квартирі АДРЕСА_3 .

       Отже позивачі, успадкувавши, кожен по 1/6 частці після смерті спадкодавця, стали співвласниками квартири, в рівних частках - по 1/2 частці.

       Ринкова вартість спадкової квартири становить 55 тисяч гривень.

       На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.  10, 11,  58,  59,  60,  88,  137,  159,  209,  88, 212, 213, 214, 215 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

       Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_3 право власності на 1/2 частку за кожним в квартирі АДРЕСА_3 .

Стягнути  із   ОСОБА_1   та  ОСОБА_3   в  дохід  держави  по 249 гривень 50 копійок державного мита.

Право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації


Згідно ст.294 ЦПК України на рішення суду може бути подано заяву про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на дане рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне  оскарження,  але  апеляційна  скарга  не  була  подана  в  строк,  встановлений  ст..  294 ЦПК України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.


Головуючий –суддя                                                         Н.В.Храновська


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація