Справа № 2-а-12401/08/
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 березня 2010 року Тернопільський окружний адміністративний суд в складі
головуючого судді Загорського О.О.
при секретарі Мельничук С.П.
за участю представника позивача Снітинського Б.Є.,
представника відповідача Щепної І.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Тернополі адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Перспектива» до управління пенсійного фонду України в м.Тернополі п ро визнання нечинними рішень управління ПФУ в м.Тернополі №2143, №2144 від 08.12.08р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до УПФУ в м.Тернополі п ро визнання нечинними рішень управління ПФУ в м.Тернополі №2143, №2144 від 08.12.08р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені .
Позов мотивовано тим, що рішення № 2143, №2144, від 08.12.2008 року про застосування фінансових санкцій винесені на підставі п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а Постановою правління ПФУ № 21-1 від 19.12.2003 року, затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкові державні пенсійне страхування до ПФУ.
Пп. 9.3.2., п.9.3. інструкції встановлено, що у разі коли страхувальник не сплачує ( не перераховує ) або не своєчасно сплачує ( не перераховує ) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно, або органами ПФ, нараховується штраф залежно від строку затримки платежу - при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на наступний день після зазначених 90 календарних днів, рішення про застосування штрафу виноситься в розмірі 20 % від суми фактично сплаченої за цей період недоїмки.
Рішення приймається одне на всю суму сплаченої недоїмки за період 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
При затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі 50 % від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.
Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки незалежно від кількості випадків сплати за цей період.
Представник позивача в судовому засіданні підтримавши заявлений позов просив його задовольнити, та надав пояснення аналогічні позовним вимогам.
Представник відповідача позов не визнала, просила відмовити в задоволенні позову та надала пояснення аналогічні письмовому запереченню долученому до матеріалів справи, вказала, що рішення прийняті згідно редакції вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-ІУ, на час прийняття рішень.
Вказала, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Заслухавши пояснення сторін, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи та оцінивши наявні у справі докази суд вважає, що позов не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лиш на підставі і в межах передбачених Конституцією України і Законами України.
Відносини що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон ).
Відповідно до п.6 ч.2 ст.17 Закону страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Ч.2 ст. 2 КАСУ визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень. Ч. 3 вказаної норми встановлює, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно п.2 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно - 10 % своєчасно не сплачених зазначених сум; при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно - 20 % зазначених сум; при затримці їх сплати понад 90 календарних днів - 50 % зазначених сум. Рішення про застосування штрафів складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків. Розрахунок фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 % зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу - п. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та пп. 10.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Згідно з вимогами ст. 15 розділу ХV " прикінцеві положення" Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення ст. 6 Указу про звільнення суб'єктів малого підприємництва, які сплачують єдиний податок, від збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечать Закону і застосуванню не підлягають.
Приходячи до переконання про відмову в задоволенні позову судом враховано і позицію колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду викладену в Ухвалі від 24.12.09р.
Представник позивача в судовому засіданні не звертався з клопотанням у зв'язку з яким в силу ст.75 КАСУ суд повинен би був витребувати докази.
Згідно вимог ст. ст. 69,70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких окружний адміністративний суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, повно, всебічно і об'єктивно з"ясувавши обставини справи, усунувши із судового розгляду все що не має значення для вирішення справи по суті, дослідивши докази в судовому засіданні, суд дійшов висновку, що оскільки представником позивача, не наведено, а судом, згідно принципу диспозитивності та офіційного з"ясування всіх обставин справи не здобуто доказів об"активного характеру для задоволення позовних вимог - позов не підлягає до задоволення
Керуючись ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст. 2, 7, 70-72, 79, 86, 158-163, 167 КАСУ суд:
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову приватного підприємства «Перспектива» до управління пенсійного фонду України в м.Тернополі п ро визнання нечинними рішень управління пенсійного фонду України в м.Тернополі №2143, №2144 від 08.12.08р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, у строк, встановлений для її подання.
/ в повному обсязі постанова складена 26.03.10р. /.
Головуючий суддя Загорський О.О.