Судове рішення #9302383

                                                                                                                                                             

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

                                                             / вступна  і  резолютивна  частина /

      17 березня 2010 року                                                                                     Справа №2-а-4314/09/1970  

      Тернопільської окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Загорського О.О., суддів Осташа А.В.,  Крапівницької Н.Л.,

при секретарі – Мельничук С.П.,

за участю позивача ОСОБА_2,

представників третьої особи – Тернопільської обласної ради на стороні відповідача – Семчишин В.А., Кварцяний Ю.А.,

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тернополя позовну заяву ОСОБА_2 до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, третьої особи на стороні відповідача – Тернопільської обласної ради про визнання наявності повноважень Тернопільської обласної  ради п’ятого скликання, обраної 26 березня 2006 року, керуючись ч.2ст.19 Конституції України ст.ст.2, 7, 35, 70-72, 79, 86, 89, 128, 143, 158-163, 167  КАСУ, суд, -

    ПОСТАНОВИВ:

   В задоволенні позову ОСОБА_2 до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії про визнання наявності повноважень Тернопільської обласної  ради п’ятого скликання, обраної 26 березня 2006 року - відмовити.

    Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

   Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільської окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі  складення постанови в повному обсязі – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.            

             / В повному обсязі постанова буде складена протягом п’яти днів /.

Головуючий  суддя                                                                                           Загорський О.О.

Судді                                                                                                                    Крапівницька Н.Л.

                                                                                                                              Осташ А.В.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И

      17 березня 2010 року                                                                                 м. Тернопіль    

                                                                                                                          Справа №2-а-4314/09/1970           Тернопільської окружний адміністративний  суд в складі головуючого судді Загорського О.О.,  суддів Осташа А.В.,  Крапівницької Н.Л.,

при секретарі – Мельничук С.П.,

за участю:

позивача  - ОСОБА_2,

представників третьої особи   без заявлення самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:  Тернопільської обласної ради  – Семчишин В.А., Кварцяний Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Тернополя позовну заяву ОСОБА_2 до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, третьої особи на стороні відповідача – Тернопільської обласної ради про визнання наявності повноважень Тернопільської обласної  ради п’ятого скликання, обраної 26 березня 2006 року,

ВСТАНОВИВ:

   ОСОБА_2 звернувся з позовом до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, про визнання наявності повноважень Тернопільської обласної  ради п’ятого скликання, обраної 26 березня 2006 року.

  Позов мотивовано тим, що:

- 26.03.2006 року відбулись чергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання і його обрано депутатом Тернопільської обласної ради п'ятого скликання від Блоку Юлії Тимошенко - виборчого блоку Тернопільської обласних організацій "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" та Української соціал-демократичної партії.

 - депутатські повноваження, набуті в результаті обрання депутатом Тернопільської обласної ради п'ятого скликання не припинялись достроково, оскільки жодна з правових підстав, визначених ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" не настали.

 -  Верховна Ради України 18 грудня 2008 року Постановою №771-VI "Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради" призначила позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради на 15.03.2009 р., але повноваження Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраної 26.03.2006 р., як і його повноваження, як депутата Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраного 26.03.2006 р, не були припинені, оскільки Тернопільської обласна територіальна виборча комісія у встановлений законодавством строк не вчинила дій, за умови вчинення яких могла набути повноваження Тернопільської обласна рада та її депутати, обрані 15.03.2009 р.

 - дії, передбачені ст. 74 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та ч.3 ст. 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", щодо встановлення результатів виборів депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання 15.03.2009 р. та визнання повноважень обраних на вказаних виборах депутатів, Тернопільської обласною територіальною виборчою комісією не були вчинені.

  - дії, щодо встановлення та оприлюднення результатів позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, що відбулись 15.03.2009 р., визнання повноважень депутатів Тернопільської обласної ради відповідно до чинного законодавства був наділений єдиний орган - Тернопільської обласна територіальна виборча комісія (голова ОСОБА_8)  в  складі, затвердженому Тернопільської обласною радою рішенням від З0.12.2008 р. № 477 "Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії".

   Що дії, які є обов'язковими для визнання повноважень новобраних депутатів, не вчинялись взагалі.

   В судовому засіданні позивач надавши пояснення аналогічні позову, зробив аналіз долучених до матеріалів справи документів та вказав, що враховуючи ч.1 ст. 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ч.2 ст. 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" є чинними повноваження Тернопільської обласної ради п'ятого скликання та її депутатів, обраних на чергових виборах 26.03.2006 року, і його повноваження депутата Тернопільської обласної ради п'ятого скликання.

   Просив суд визнати наявність повноважень, наданих Конституцією України та законами України органу місцевого самоврядування - у Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, обраної 26.03.2006 р.

   Відповідач заперечень на позовну заяву, витребувані судом докази та повноважного представника у судове засідання не направив.

   Про день, час і місце розгляду справи відповідач був повідомлений належним чином за адресою вказаною позивачем в позовній заяві – ухвалою суду від 30.12.2009р., - про вручення ухвали і повісток свідчать повідомлення про вручення поштових відправлень, та вих.. №1718.

   Оскільки відповідач повідомлявся належним чином у відповідності до вимог ст..ст.33, 35 КАСУ, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду судової справи з його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів.  Суд враховуючи вказане, з»ясувавши думку позивача, який не заперечив розгляду справи, вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень  ст. 128 КАС України.

   Оскільки рішення по даній справі могло вплинути на права, інтереси, обов»язки Тернопільської обласної ради, то з ініціативи суду ухвалою від 18.02.10р. в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача було залучено Тернопільської обласну раду обрану 15.03.09р.

   Представники третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Тернопільської обласної ради обраної 15.03.09р. в судовому засіданні просили відмовити в задоволенні позову.

   Долучили до матеріалів справи - Постанову Тернопільської окружного адміністративного суду від 11.03.09р. якою визнано протиправним та скасовано рішення Тернопільської обласної виборчої комісії №87 від 06.03.09р. «Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15.03.09р.»,

- Постанову від 14.03.09р. колегії суддів Львівського апеляційного адміністративного суду якою визнано протиправним та скасовано рішення Тернопільської обласної територіальної  виборчої комісії №87 від 06.03.09р. «Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15.03.09р.»,  

- вказали, що 18.03.09р. прийнято рішення №132 «Про реєстрацію депутатів Тернопільської обласної Ради 5-го скликання», та долучили список депутатів Тернопільської обласної Ради 5-го скликання, обраних на позачергових виборах депутатів Тернопільської обласної Ради 15.03.09р.

   Представники третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - Тернопільської обласної ради в судовому засіданні вказали про правомірність проведення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15.03.09р., та обрання депутатів Тернопільської обласної Ради 5-го скликання, обраних на позачергових виборах депутатів Тернопільської обласної Ради 15.03.09р.

   Зауважили, що позивач в обґрунтування позову посилається на ст.5 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» якою передбачається дострокове припинення повноважень депутата місцевої ради, але ст..4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що   Депутат   місцевої   ради   набуває  свої  повноваження  в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України  "Про  вибори  депутатів  місцевих  рад та сільських,  селищних,  міських голів".  

    Повноваження депутата  місцевої  ради  починаються  з  дня відкриття  першої  сесії  відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною  територіальною  виборчою комісією  і  закінчуються  в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання,  крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради,  до складу якої його обрано.

   Заслухавши пояснення позивача, представників третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні  обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 був обраний депутатом Тернопільської обласної ради п»ятого скликання на чергових виборах 26 березня 2006 року. Підтвердженням цього є протокол Тернопільської обласної тетриторіальної виборчої комісії  про результати виборів депутатів Тернопільської обласної ради від 26 березня 2006 року (а.с.7-12).

Верховна Ради України 18 грудня 2008 року Постановою №771-VI "Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради" призначила позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради на 15 березня 2009 року.

Відповідно до ст.. 21 Закону України «Про вибори Верховної Ради Автономної республіки Крим. Місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі по тексту – Закон про Вибори)   територіальна виборча комісія формується відповідною сільською, селищною, міською, районною у місті, районною, обласною радою, Верховною Ради Автономної Республіки Крим не пізніше 90 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії у кількості не менше 8 і не більше 15 осіб за поданнями керівних органів місцевих організацій партій (блоків) (не більше як на одну особу).

Відповідно до наданих законодавством повноважень, 26 грудня 2008 року Тернопільської обласна рада п'ятого скликання прийняла рішення № 475 "Про Тернопільської обласну територіальну виборчу комісію", яким достроково припинила повноваження Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії (голова – ОСОБА_9).

Дане рішення було оприлюднено в спецвипуску газети "Свобода" від 27 грудня 2008 року.

29 грудня 2008 року Тернопільської окружним адміністративним судом  винесено Ухвалу в адміністративній справі № 2-а-1251/08 за позовом ОСОБА_10, ОСОБА_11 до Тернопільської обласної ради про визнання засідання сімнадцятої сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання 26 грудня 2009 року не чинним та скасування усіх прийнятих на ньому рішень, якою задоволено заяву позивачів ОСОБА_10, ОСОБА_11 про забезпечення позову та зупинено дію рішень, які прийняті на сімнадцятій сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, що відбулась 26 грудня 2008 року до ухвалення рішення в адміністративній справі. Даною ухвалою було зупинено і дію рішення № 475 "Про Тернопільської обласну територіальну виборчу комісію".

30 грудня 2008 року Тернопільської обласна рада п'ятого скликання прийняла рішення № 477 "Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії".

31 грудня 2008 року Тернопільської окружним адміністративним судом  винесено Ухвалу в адміністративній справі № 2-а-1251/08 за позовом ОСОБА_10, ОСОБА_11 до Тернопільської обласної ради про визнання засідання вісімнадцятої сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання 30 грудня 2009 року не чинним та скасування прийнятого на ньому рішення № 477, якою задоволено заяву позивачів ОСОБА_10, ОСОБА_11 про забезпечення позову та зупинено рішення №477, яке прийнято на вісімнадцятій сесії Тернопільської обласної ради п'ятого скликання, яка відбулась 30 грудня 2008 року до ухвалення рішення в адміністративній справі.

За результатами розгляду адміністративної справи № 2-а-1251/08 за позовом ОСОБА_10, ОСОБА_11 до Тернопільської обласної ради, 02 лютого 2009 року Тернопільської окружним адміністративним судом прийнято постанову, якою серед іншого визнано нечинними та скасовано рішення Тернопільської обласної ради № 475 та №477 "Про Тернопільської обласну територіальну виборчу комісію".

Постанова Тернопільської окружного адміністративного суду від 02 лютого 2009 року оскаржена Тернопільської обласною радою до Львівського апеляційного адміністративного суду. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 13 серпня 2009 року постанова Тернопільської окружного адміністративного суду від 2 лютого 2009 року   у справі № 2-а-1251/08 скасована в частині позовних вимог до Тернопільської обласної ради, а справа в цій частині направлена на розгляд до суду першої інстанції.

Станом на 17 березня 2010 року розгляд даної справи не завершено кінцеве рішення не прийнято. Доказів протилежного позивачем у відповідності до вимог ст..ст.69, 70 КАС України не надано, а судом не здобуто.  

З врахуванням викладеного, судом не приймаються до уваги твердження позивача, щодо того, що  рішення Тернопільської обласної ради № 475 та №477 "Про Тернопільської обласну територіальну виборчу комісію" на даний час не вважається зупиненими або ж скасованими, оскільки Львівський апеляційний адміністративний суд  13 серпня 2009 року не прийняв рішення, яким би залишив в силі   рішення Тернопільської обласної ради № 475 та №477.

Суд вважає, що на час проведення позачергових виборів депутатів до Тернопільської обласної ради, тобто в період з 29 грудня 2008 року по 15 березня 2009 року правомочною була Тернопільської обласна територіальна виборча комісія (голова – ОСОБА_9)  в складі обраному до 26 грудня 2008 року.

Крім того, повноваження Тернопільської обласної територіальної комісії було підтверджено і постановами Тернопільської окружного адміністративного суду від 11 березня 2009 року у справі  №2-а-838/09/1970, а також постановою Тернопільської окружного адміністративного суду від 23 квітня 2009 року у справі №2-а-1226/09/1970, якими було встановлено законність і правомірність дій Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії (голова ОСОБА_9) по організації, проведенню та встановленню результатів виборів депутатів до Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.  

  З врахуванням викладеного, суд критично оцінює твердження позивача щодо того, що  починаючи з 02 лютого 2009 року повноваженим органом по організації та проведенню позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради п'ятого скликання була Тернопільської обласна територіальна виборча комісія (голова ОСОБА_8) в складі, затвердженому Тернопільської обласною радою рішенням від 30 грудня 2008 року № 477 "Про затвердження нового складу Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії".

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити наступне.  Частиною 1 статті 172 КАС України передбачено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

   Відповідно до ст. 12 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", від 06.04.2006 р. суб'єктами виборчого процесу є :

виборці:

виборчі комісії, сформовані  відповідно до  цього  Закон'.  Закону України «Про центральну виборчу комісію» та інших законів України:

кандидати   у   депутати   та   кандидати   на   посаду   сільського,   селищного. міського голови;

місцеві організації партій (блоки), які висунули кандидатів у депутати або кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови:

офіційні спостерігачі від місцевих організацій партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу, від кандидатів у депутати, від кандидатів на посади сільських, селищних, міських голів.

   Відповідно до п. 7  Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №2  від 02.04.2007 року  «Про практику застосування судами положень КАСУ під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму» вбачається, що якщо в процесі судового розгляду судом буде встановлено що позивач не наділений правом оскаржувати рішення дії або бездіяльність виборчих комісій то в такому разі суди повинні відмовляти в задоволенні позову.

Враховуючи те, що позивач не входить в коло суб’єктів, які наділені правом звертатися в суд з позовом про оскарження рішення дії або бездіяльності виборчих комісій, суд вважає що в позові слід відмовити і з цих підстав.

Звертаючись в суд з позовом до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії позивач просить визнати наявність повноважень, наданих Конституцією України та законами України органу місцевого самоврядування – обласній раді у Тернопільської обласної ради п’ятого  скликання, обраної 26 березня 2006 року.

За наслідками позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної Ради 15.03.09р. вже    18.03.09р. прийнято рішення №132 «Про реєстрацію депутатів Тернопільської обласної Ради 5-го скликання», та складено список депутатів Тернопільської обласної Ради 5-го скликання, обраних на позачергових виборах депутатів Тернопільської обласної Ради 15.03.09 р.

Таким чином, у відповідності до вимог ч.1 ст.49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ОСОБА_2 (позивача) припинилися  18 березня 2009 року.

Суд оцінюючи зібрані по справі докази, приходить до переконання про відмову в задоволенні позову, виходячи з того, що позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року відбулися, проведені правомочним складом Тернопільської обласної територіальної виборчої  комісії, результати виборів та законність їх проведення підтверджені рядом вищенаведених рішень адміністративних судів, а також рішенням Конституційного Суду України  у справі №14 – рп/2009 від 10 червня 2009 року.    

   

   Керуючись ст.ст.2, 7, 35, 70-72, 79, 86, 89, 128, 143, 158-163, 167  КАСУ, суд, -

 

 ПОСТАНОВИВ :

   В задоволенні позову ОСОБА_2 до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії про визнання наявності повноважень Тернопільської обласної  ради п’ятого скликання, обраної 26 березня 2006 року - відмовити.

   Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

   Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільської окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі  складення постанови в повному обсязі – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.  

           

             / В повному обсязі постанова складена  22.03.10р./.

Головуючий  суддя                                                                                           Загорський О.О.

Судді                                                                                                                    Крапівницька Н.Л.

                                                                                                                              Осташ А.В.

справа № 2-а-838/09/1970

П О С Т А Н О В А

і м е н е м    У к р а ї н и

 11 березня 2009 року, Тернопільської окружний адміністративний  суд в складі:  

   

              головуючої               Кисильової О.Й.

        суддів:                       Подлісної І.М.

                                                          Данилевич Н.А.

                                  при секретарі            Найдущак О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті

Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом

Тернопільської обласної організації Єдиного Центру, Тернопільської

обласної організації громадянської партії "Пора" , Тернопільської обласної     організації Всеукраїнського об'єднання   "Свобода" до Тернопільської

обласної територіальної виборчої комісії, третьої особи: Верховної

Ради України про визнання протиправним та скасування рішення № 87

Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р.,

зобов'язання вчинити дії

                        в с т а н о в и в:

        Тернопільської обласна організація Єдиний Центр звернулась до суду з адміністративним позовом  до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, третьої особи: Верховної Ради України про визнання протиправним та скасування рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р. "Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року", посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем із перевищенням компетенції, тобто не у спосіб, встановлений Конституцією України та законами України, а також, що воно суперечить ст.ст. 1, 11, 19, 20, 24 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". З метою захисту свого конституційного права брати участь у виборах, позивачі просять визнати протиправним та скасувати рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р. "Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради. 15 березня 2009 року", зобов'язати  Тернопільської     обласну     територіальну     виборчу     комісію організовувати підготовку та проведення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради, проведення яких призначено на 15.03.2009 року.

Тернопільської обласна організація громадянської партії "Пора" звернулась до суду з адміністративним позовом до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, про визнання нечинним та скасування рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р., зобов'язання вчинити дії, а саме спростувати в усіх офіційних засобах масової інформації обласного значення оприлюднене відповідачем рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р. "Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року".

                                                 - 2 -

        Тернопільської обласна організація Всеукраїнського об'єднання   "Свобода" звернулась до суду з адміністративним позовом до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, про визнання незаконним та скасування рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р.,

        Ухвалою Тернопільської окружного адміністративного суду від 11 березня 2009 року вказані адміністративні позови об'єднані в одне провадження.

        В судовому засіданні представник позивача Тернопільської обласної організації Єдиний Центр позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задоволити, визнати протиправним  та   скасувати   рішення    Тернопільської   обласної територіальної виборчої комісії № 87 від 06.03.2009 р. та зобов'язати     Тернопільської     обласну     територіальну     виборчу     комісію організовувати підготовку та проведення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради призначених на 15.03.2009 р.. При цьому врахувати, що він є учасником виборчого процесу, а оспрюване рішення  порушує його право на участь у виборах.

        В судовому засіданні представник позивача Тернопільської обласної організації громадянської партії "Пора" позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задоволити, з врахуванням того, що він є учасником виборчого процесу просив визнати нечинним та скасувати рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р., як таке, що порушує його інтереси щодо участі у виборчому процесі та зобов'язати відповідача спростувати в усіх офіційних засобах масової інформації обласного значення оприлюднене відповідачем рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р..

        В судовому засіданні представник позивача Тернопільської обласної організації Всеукраїнського об'єднання   "Свобода" позовні вимоги підтримав повністю та просив їх задоволити визнати незаконним та скасувати рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р., як таке, що порушує його права та інтереси, як суб'єкта виборчого процесу щодо участі у виборах,

Представник відповідача Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії, позовні вимоги не визнав, проти їх задоволення заперечив та пояснив, що підставою для винесення даного рішення була Постанова Верховної Ради України  від 03 березня 2009 року  "Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України "Про призначення  позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради", про яку їм стало відомо із засобів масової інформації, офіційно вказана постанова оприлюднена не була і до них не надходила.

Представник третьої особи Верховної ради України в судове засідання не з'явився, про день та час судового розгляду був повідомлений належним чином, що не перешкоджає судовому розгляду адміністративної справи по суті.

Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи, встановив наступні факти.    

Постановою Верховної Ради України від 18.12.2008 р. №771 -VI "Про призначення  позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради".

призначено позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради на неділю 15 березня 2009 року.

Згідно рішення № 6 Тернопільської обласної Територіальної виборчої комісії від 12 січня 2009 року оголошено про початок виборчого процесу позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 5-го скликання 14 січня 2009 року,

                                                           - 3 -

таким чином про початок виборчого процесу відповідачем було оголошено у строки, визначені ст. 15 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

За вказаних обставин відповідно до ст. 20 Конституції України та ст. 15 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" виборчий процес по

виборах депутатів Тернопільської обласної ради розпочався., а Тернопільської обласною територіальною виборчою комісією були прийняті рішення та вжиті заходи щодо забезпечення організації і проведення відповідних місцевих виборів.

06.03.2009 р. Тернопільської обласною територіальною виборчою комісією прийнято рішення № 87 "Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради", проведення яких було призначено на 15.03.2009 р.

Підставою для винесення відповідачем оскаржуваного рішення стала Постанова Верховної Ради України  від 03 березня 2009 року  "Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України "Про призначення  позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради".

Відповідно до ст.. 1 Указу Президента України  "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності"  № 503/97 від 10.06.1997 р.,  передбачено, що Закони України та  інші акти Верховної Ради України не пізніше як у 15 - ти денний строк після їх прийняття  у встановленому порядку і підписання підлягають оприлюдненню державною мовою в офіційних друкованих виданнях, якими є "Офіційний вісник України", "Відомості Верховної Ради України" газети "Урядовий кур'єр", "Голос України" .

В судовому засіданні встановлено, що станом на 06 березня 2009 року, тобто момент прийняття рішення № 87 Тернопільської обласною територіальною виборчою комісією в офіційних друкованих виданнях, якими є "Офіційний вісник України", "Відомості Верховної Ради України" газети "Урядовий кур'єр", "Голос України"  вказана Постанова Верховної Ради України від 03.03.2009 року опублікована не була..

Ст.. 4 Указу Президента України  "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" № 503/97 від 10.06.1997 р.,    регламентує, що нормативно - правові акти Верховної Ради України набирають чинності через 10 днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня їх опублікування в офіційному друкованому виданні.

Таким чином Постанова Верховної Ради України  від 03 березня 2009 року  "Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України "Про призначення  позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради" на на час винесення оскаржуваного рішення була нечинною, а відповідно до Указу Президента України  "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" вона набере чинності  не раніше дня її опублікування в офіційному друкованому виданні.

Крім того ч. 3 ст. 14 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" визначено, що позачергові місцеві вибори призначаються Верховною Ради України у разі дострокового припинення повноважень Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевої ради, сільського, селищного, міського голови, а також в інших випадках, передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

                                                           - 4 -

Пунктом 1 частини 1 ст. 11 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" визначено, що однією із основних засад виборчого процесу є законність та заборона незаконного втручання будь-кого у цей процес.

Ст.. 92 Конституції України констатує, що організація і порядок проведення виборів визначаються виключно Законом, в даному випадку Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", який регулює організацію і проведення виборів, в т.ч. про проведення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради.

Відповідно до ч. З ст. 19 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" виборчі комісії утворюються і діють відповідно до Конституції України, цього та інших законів України. Ніхто не має права втручатися у вирішення питань, віднесених до повноважень виборчих комісій, крім випадків, передбачених Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" виборчі комісії місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори. Виборчі комісії місцевих виборів діють на підставі, в межах та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим та іншими Законами України.

Положення ст.. 85 Конституції України передбачає, що до повноважень Верховної ради України відноситься питання про призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування. Таким чином Конституція України не містить норми, яка б надавала повноваження Ради України про скасування (припинення)  проведення позачергових виборів, призначених відповідно до норм Конституції України.

Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" та іншими законами України  також не передбачено можливості завершення (припинення) виборчого процесу по проведенню позачергових виборів в т.ч. депутатів Тернопільської обласної ради.

Таким чином виходячи із системного аналізу правових норм, що регулюють порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності Постанова Верховної ради України від 03.03.2009 р. "Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України "Про призначення  позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради" на час прийняття 06.03.2009 р. Тернопільської обласною територіальною виборчою комісією прийнято рішення № 87 "Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року"  не набрала чинності, а тому не могла являтися підставою для винесення відповідачем оскаржуваного рішення № 87 від 06.03.2009 р.

Виборчий процес в Україні регулюється виключно Законом, а саме Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" який не передбачає можливості припинення виборчого процесу на підставі Постанови Верховної Ради, прийнятої в період виборчого процесу, а тому рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р. "Про припинення

                                                           - 5-

виборчого процесу по виборах до Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року" є незаконним, протиправним та підлягає скасуванню, як таке, що порушує конституційні права передбачені ст.. 38 Конституції України, щодо права  вільно обирати і бути обраними до органів місцевого самоврядування..

Судом встановлено, що на час прийняття рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р. "Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року", Постанова Верховної ради України від 03 березня 2009 року "Про визнання такою, що втратила чинність Постанови Верховної Ради України "Про призначення  позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради" не була чинною, оскільки не була офіційно оприлюдненою, а тому його прийняття є незаконним та протиправним і дане рішення підлягає скасуванню.

Оскільки рішення № 87 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 06.03.2009 р. "Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року" підлягає до скасування, то Тернопільської     обласна     територіальна     виборча    комісія зобов'язана продовжувати організацію підготовки та проведення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради, проведення яких призначено на 15.03.2009 р. у відповідності до Законом України  "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів",

            Виходячи з вищенаведеного суд вважає, що рішення Тернопільської   обласної територіальної виборчої комісії № 87 від 06.03.2009 р. "Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року",  прийняте всупереч вимогам закону, а тому підлягає скасуванню.

керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, ст..ст.

38, 85, 92 Конституції України, Законом України "Про вибори

депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих

рад та сільських, селищних, міських голів",від 06.04.2006 р. Указом

Президента України  "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" № 503/97 від 10.06.1997 р.,  суд,

                              П О С Т А Н О В И В:

        Позов задоволити. Визнати    протиправним   та   скасувати   рішення    Тернопільської   обласної територіальної виборчої комісії № 87 від 06.03.2009 р.

"Про припинення виборчого процесу з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 року".

Постанова суду може бути оскаржена до  Львівського апеляційного адміністративного суду  у дводенний строк з дня її проголошення через Тернопільської окружний адміністративний суд.

    Головуюча                                                                                    Кисильова О.Й.

    Судді                                                                                              Подлісна І.М.

                                                                                                                   Данилевич Н.А.

справа № 2-а-334/09/1970

П О С Т А Н О В А

і м е н е м    У к р а ї н и

  04 лютого 2009 року, Тернопільської окружний адміністративний  суд в складі:  

   

              головуючої                Подлісної І.М.

        суддів                        Мартиць О.І.

                                                          Данилевич Н.А.

                                  при секретарі          Найдущак О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті

Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом

ОСОБА_2, ОСОБА_13

до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії про

визнання незаконним і скасування рішення № 15 "Про встановлення

єдиної нумерації виборчих дільниць"від 26 січня 2009 р.

 

            в с т а н о в и в:

ОСОБА_2, ОСОБА_13 звернулись до суду з адміністративним позовом до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії про визнання незаконним і скасування рішення № 15 від 26 січня 2009 р. Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії "Про встановлення єдиної нумерації дільниць", посилаючись на те, що вказане рішення прийняте з грубим порушенням норм Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 06.04.2004 р., оскільки відповідач при прийнятті вказаного рішення взяв до уваги нумерацію виборчих округів, визначену в рішенні № 5 від 30.12.2008 р., яке поширюється виключно на чергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради, що відбудуться в останню неділю березня 2011 року, а також, що голова Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії та її заступник є членами одного виборчого блоку, що суперечить ч. 13 ст. 21 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Оскільки можливі позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради не можуть відбутись в період роботи Тернопільської обласної ради шостого скликання та з врахуванням того, що оспорюваних рішенням права позивачів, як виборців та кандидатів в депутати Тернопільської обласної ради можуть бути порушені просять визнати його незаконним і скасувати вказане рішення.

    В суді позивачі  ОСОБА_2, ОСОБА_13 позовні вимоги підтримали повністю, просили їх задоволити, визнати незаконним і скасувати рішення № 15 від 26 січня 2009 р. Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії "Про встановлення єдиної нумерації виборчих дільниць", як таке, що прийняте з грубим порушенням норм Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

    Представники відповідача Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії позовні вимоги не визнали, проти їх задоволення заперечили та вказали, що оспорюване рішення прийнято у відповідності до вимог чинного законодавства та

                                                           - 2 -

не суперечить Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" від 06.04.2004 р..

    Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов до задоволення не підлягає, виходячи з наступних підстав.

    Постановою Верховної Ради України від 18 грудня 2008 року "Про призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради" було призначено позачергові вибори депутатів Тернопільської обласної ради на 15 березня 2009 року .

    Згідно рішення № 6 Тернопільської обласної Територіальної виборчої комісії від 12 січня 2009 року оголошено про початок виборчого процесу позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 5-го скликання 14 січня 2009 року.

    Рішенням № 531 двадцять першої сесії четвертого скликання Тернопільської обласної ради від 05 січня 2006 року сформовано Тернопільської обласну територіальну виборчу комісію.

    26 січня 2009 року Тернопільської обласна територіальна виборча комісія в межах  своєї компетенції відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"  прийняла рішення № 15, яким встановила єдину нумерацію виборчих дільниць.

    Вказане рішення було оприлюднене 28 січня 2009 року в № 3 (437) "Нової Тернопільської газети".

    Вважаючи вказане рішення незаконним, таким, що прийняте з грубим порушенням норм Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_13 просять його скасувати.

    В судовому засіданні встановлено, що оспорюване позивачами рішення стосується встановлення єдиної нумерації виборчих дільниць з позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради 15 березня 2009 р. і жодним чином не порушує виборчі права або інтереси позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_13 і не перешкоджає у здійсненні їх вільного волевиявлення, передбаченого ст.ст. 69, 71 Конституції України та право, щодо їх особистої участі у виборчому процесі.

    Посилання позивачів на те, що відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" територіальна виборча комісія встановлює єдину нумерацію виборчих дільниць у межах відповідної територіальної виборчої комісії, а відповідно до ст.. 2 Закону України "Про порядок обчислення скликань представницьких органів місцевого самоврядування (рад)" обрання нового складу представницького органу місцевого самоврядування (ради) на позачергових виборах не вважається новим скликанням цього представницького органу, то обрання депутатів Тернопільської обласної ради шостого скликання повинно відбутися в порядок і строки визначені Конституцією України та Законами України, на чергових виборах, в останню неділю березня 2011 року, а тому оспорюване рішення поширюється тільки на чергові вибори, які відбудуться в майбутньому в 2011 році, суд до уваги не приймає, оскільки дані доводи позивачів є безпідставними.

Відповідачами надано суду рішення № 20 Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії від 01 лютого 2009 року, яким внесено зміни в назву рішення Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії № 5 від 30 грудня 2008 року, а саме замінено слова та цифри "6-го скликання" словами та

                                                           - 3 -

цифрами "5-го скликання 15 березня 2009 року", а тому в даному випадку мала місце опечатка щодо номера черговості сесії, яка була усунута відповідачами.

    Щодо посилань позивачів на ту обставину, що голова Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії та її заступник в порушення ст.. 21 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"  від 06.04.2004 р. є представниками однієї місцевої організації (блоку), то дана обставина не може впливати на законність оспорюваного позивачами рішення, оскільки обрання і переобрання голови та заступника голови Територіальної виборчої комісії належить до компетенції суб'єктів виборчого процесу, а також Тернопільської обласної ради.

    За правилами ст. 172 КАС України право оскарження рішення виборчої комісії мають суб'єкти відповідного виборчого процесу.

    Ч. 2 ст. 172 КАС України передбачає, що виборець (громадянин, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дію чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму його особисто.

Суб'єктивний склад сторін у справах, що стосуються виборчого процесу становлять виборці в частині порушення їх особистих виборчих прав, виборчі комісії, партії (блоки), які висунули кандидатів у депутати, кандидати у депутати, офіційні спостерігачі від суб'єкту виборчого процесу, а тому позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_13 у випадку оскарження рішення № 15 від 26 січня 2009 р. Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії "Про встановлення єдиної нумерації виборчих дільниць" не є суб'єктами виборчого процесу.

З пояснень позивачів в судовому засіданні встановлено, що 03 лютого 2009 року вони зареєстровані кандидатами в депутати Тернопільської обласної ради, однак в разі оскарження ними даного рішення в якості кандидатів в депутати, як суб'єктів виборчого процесу, то відповідно до ч. 6 ст. 172 КАС України строк оскарження такого рішення становить п'ять днів, тобто вони, як кандидати в депутати Тернопільської обласної ради пропустили встановлений законом строк на оскарження такого рішення.  

    Оскільки судом встановлено, що оскаржуваним позивачами рішенням № 15 від 26 січня 2009 р. Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії "Про встановлення єдиної нумерації виборчих дільниць" не порушені особисті виборчі права та інтереси позивачів  ОСОБА_2 та ОСОБА_13, то їх вимоги щодо його правомірності і скасування є безпідставними.

    Судом не встановлено порушень діючого законодавства з боку Тернопільської обласної територіальної комісії, яка була утворена рішенням № 531 двадцять першої сесії Тернопільської обласної ради четвертого скликання від 05.01.2006 р. і здійснює свої функції, відповідно до вимог діючого законодавства.

    Таким чином з врахуванням того, що в судовому засіданні не здобуто доказів, що оспорюваним рішенням № 15 від 26 січня 2009 р. Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії "Про встановлення єдиної нумерації виборчих дільниць" порушені виборчі права позивачів, а дане рішення прийнято у відповідності до вимог діючого законодавства, то позов до задоволення не підлягає.

                                       - 4 -

керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163, 172 КАС України,

Законом України "Про вибори депутатів Верховної

Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та

сільських, селищних, міських голів" від 06.04.2004 р., суд, -

                              П О С Т А Н О В И В:

В позові ОСОБА_2, ОСОБА_13 до Тернопільської обласної територіальної виборчої комісії про

визнання незаконним і скасування рішення "Про встановлення єдиної нумерації виборчих дільниць" № 15 від 26 січня 2009 р. - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення судом апеляційної інстанції.

Постанова суду може бути оскаржена до  Львівського апеляційного адміністративного суду  у дводенний строк з дня його проголошення через Тернопільської окружний адміністративний суд.

Головуюча                                                                                            Подлісна І.М.

Судді:

      Мартиць О.І.

                                                                                                   Данилевич Н.А.

                    І М Е Н Е М     У К Р А Ї Н И  

                          Р І Ш Е Н Н Я
                   КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ УКРАЇНИ

               у справі за конституційним поданням
              Президента України щодо відповідності
              Конституції України (конституційності)
                 Постанови Верховної Ради України
                 "Про визнання такою, що втратила
            чинність, Постанови Верховної Ради України
              "Про призначення позачергових виборів
             депутатів Тернопільської обласної ради"
 

м. Київ,                                        Справа N 1-24/2009
10 червня 2009 року
N 14-рп/2009
 

     Конституційний Суд України у складі суддів:

     Стрижака Андрія Андрійовича - головуючого,

     Бауліна Юрія Васильовича,

     Бринцева Василя Дмитровича,

     Вдовіченка Сергія Леонідовича,

     Головіна Анатолія Сергійовича,

     Джуня В'ячеслава Васильовича,

     Дідківського Анатолія Олександровича,

     Домбровського Івана Петровича,

     Кампа Володимира Михайловича,

     Колоса Михайла Івановича,

     Лилака Дмитра Дмитровича,

     Маркуш Марії Андріївни,

     Мачужак Ярослави Василівни,

     Нікітіна Юрія Івановича,

     Ткачука Павла Миколайовича - доповідача,

     Шишкіна Віктора Івановича,

     розглянув на  пленарному  засіданні  справу за конституційним
поданням Президента  України  (  
n0017100-09   ) щодо відповідності
Конституції України (
254к/96-ВР   )  (конституційності)  Постанови
Верховної Ради України "Про визнання такою,  що втратила чинність,
Постанови Верховної Ради  України  "Про  призначення  позачергових
виборів депутатів  Тернопільської  обласної  ради"  від  3 березня
2009 року  N  1058-VI  (  
1058-17   )  (Голос  України,  2009   р.,
11 березня).

     Приводом для  розгляду  справи  відповідно  до статей 39,  40
Закону України "Про Конституційний  Суд  України"  (  
422/96-ВР   )
стало конституційне подання Президента України (
n0017100-09  ).

     Підставою для  розгляду  справи  згідно  зі статтею 71 Закону
України "Про  Конституційний  Суд  України"  (  
422/96-ВР    )   є
твердження   суб'єкта   права   на   конституційне   подання   про
неконституційність Постанови Верховної Ради України "Про  визнання
такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України "Про
призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної
ради" (
1058-17  ).

     Заслухавши суддю-доповідача   Ткачука Павла Миколайовича   та  дослідивши
матеріали справи, Конституційний Суд України

                        у с т а н о в и в :

     1. Суб'єкт права на конституційне подання - Президент України
-  звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням визнати
такою,  що не відповідає Конституції України  (  
254к/96-ВР   )  (є
неконституційною),  Постанову Верховної Ради України "Про визнання
такою, що втратила чинність, Постанови Верховної Ради України "Про
призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної
ради" від 3 березня 2009 року  N  1058-VI  (  
1058-17   )  (далі  -
Постанова).

     Глава держави вказує на невідповідність Постанови ( 1058-17  )
пункту 30   частини   першої   статті   85   Конституції   України
(
254к/96-ВР    ),   оскільки   в  ньому  передбачено  повноваження
Верховної  Ради  України  лише  щодо   призначення   чергових   та
позачергових  виборів  до  органів  місцевого  самоврядування і не
встановлено повноважень відміняти або припиняти  ці  вибори.  Крім
того, як зазначає суб'єкт права на конституційне подання, Верховна
Рада України,  по суті, відмінивши вибори, порушила право громадян
вільно    обирати   і   бути   обраними   до   органів   місцевого
самоврядування.

     На думку  Президента  України,  Постанова  (   1058-17   )   не
відповідає   також  частині  другій  статті  3,  частинам  другій,
четвертій статті 5,  частині другій статті 6,  статті  7,  частині
першій статті 8,  частині другій статті 19,  частині першій статті
38,  статтям 70,  71,  частині другій статті 85, пунктам 1, 15, 20
частини  першої  статті 92,  частині першій статті 141 Конституції
України (
254к/96-ВР  ).

     2. Конституційний   Суд   України,   вирішуючи   порушені   в
конституційному поданні   (  
n0017100-09   )  питання,  виходить  з
такого.

     2.1. За  Конституцією  України  (   254к/96-ВР  ) вся повнота і
верховенство влади в Україні належить народу,  здійснювати яку він
може  як  безпосередньо  - через вибори і референдум,  так і через
органи державної влади та органи місцевого самоврядування (частина
друга  статті  5,  стаття  69) (
254к/96-ВР  );  органами місцевого
самоврядування,  що представляють спільні інтереси  територіальних
громад  сіл,  селищ  та  міст,  є районні та обласні ради (частина
четверта статті  140)  (  
254к/96-ВР   );  в  Україні  гарантується
місцеве самоврядування (стаття 7) (
254к/96-ВР  ).

     Конституція України  ( 254к/96-ВР  ),  забезпечуючи можливість
здійснення влади народом,  закріпила право громадян вільно обирати
і  бути  обраними  до органів державної влади та органів місцевого
самоврядування (частина перша статті 38) (
254к/96-ВР  ).

     2.2. Верховна Ради  України  18  грудня  2008  року  прийняла
Постанову   "Про   призначення   позачергових   виборів  депутатів
Тернопільської обласної ради" N 771-VI (
771-17  ), якою відповідно
до пункту   30   частини  першої  статті  85  Конституції  України
(
254к/96-ВР  ),  частин першої, четвертої статті 78 Закону України
"Про  місцеве  самоврядування  в  Україні" (
280/97-ВР  ),  частини
третьої статті 14,  частин другої, шостої статті 15, статей 82, 83
Закону  України  "Про  вибори  депутатів Верховної Ради Автономної
Республіки Крим,  місцевих рад  та  сільських,  селищних,  міських
голів"  (
1667-15  ) призначила на 15 березня 2009 року позачергові
вибори  депутатів  Тернопільської  обласної  ради  і   зобов'язала
Центральну  виборчу  комісію  визначити  обсяг бюджетних видатків,
необхідних для проведення цих виборів, а Кабінет Міністрів України
- вжити заходів до забезпечення їх фінансування.

     3 березня  2009  року  Верховна Ради України,  посилаючись на
пункт 30   частини   першої   статті   85   Конституції    України
(
254к/96-ВР  ),  частину другу статті 48 Регламенту Верховної Ради
України (
547-17  ),  прийняла Постанову ( 1058-17  ),  якою визнала
вказану постанову (
771-17  ) такою, що втратила чинність.

     2.3. Верховна  Ради  України  як  єдиний  орган  законодавчої
влади, крім законотворчої діяльності, здійснює й інші закріплені в
Конституції України (
254к/96-ВР  ) повноваження, зокрема пов'язані
з    реалізацією    народного    волевиявлення    -    призначення
всеукраїнського референдуму, виборів Президента України та виборів
до органів місцевого самоврядування.

     Здійснюючи свої повноваження,  Верховна Ради України  приймає
закони, постанови  та  інші  акти  (стаття 91 Конституції України)
(
254к/96-ВР  ).  Нормативно-правові акти  Верховної  Ради  України
встановлюють,   змінюють   чи   припиняють   правові  норми;  акти
правозастосовного  характеру  спричиняють  виникнення,  зміну   чи
припинення юридичних прав та обов'язків. Припинення юридичних прав
чи обов'язків суб'єктів права,  у тому числі шляхом визнання  акта
таким,  що  втратив  чинність,  може здійснюватися Верховною Ради
України лише в межах її повноважень.

     3. Дослідивши   Постанову   Верховної   Ради   України   "Про
призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної
ради" (
771-17  ),  Конституційний Суд України дійшов висновку,  що
вона  є  актом  застосування  права.  На  підставах,  встановлених
законом,  у  ній  визначено  дату  проведення  виборів  до  органу
місцевого   самоврядування,   тобто  дату  реалізації  громадянами
виборчих прав.

     Актом застосування  права,  на  думку  Конституційного   Суду
України,  є  також  оспорювана  Постанова (
1058-17  ).  Її правова
сутність обумовлена актом,  який визнається парламентом  нечинним.
Визнання   нечинною   Постанови   Верховної   Ради   України  "Про
призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної
ради"  (
771-17  ) є припиненням реалізації прав громадян,  зокрема
права обирати і бути обраними до органу місцевого  самоврядування.
У  такий спосіб Верховна Ради України ухвалила рішення про відміну
позачергових виборів до Тернопільської обласної ради.

     4. Приймаючи Постанову ( 1058-17   ),  Верховна  Ради  України
послалась   на  положення  пункту  30  частини  першої  статті  85
Основного Закону України (
254к/96-ВР  ). Ці положення передбачають
повноваження   Верховної   Ради   України  призначати  чергові  та
позачергові вибори до органів місцевого самоврядування. Виходячи з
них  та  враховуючи  правову  природу виборів до органів місцевого
самоврядування  як   однієї   з   основних   форм   безпосередньої
демократії,  Конституційний Суд України вважає,  що їх призначення
за наявності законних  підстав  має  для  Верховної  Ради  України
обов'язковий   характер,   за   винятком   випадків,  передбачених
Конституцією (
254к/96-ВР  ) і законами України.  Водночас  вказані
положення  Конституції  України  (  
254к/96-ВР   ) не дають підстав
Ради  України  відміняти  вже  призначені  чергові  або
позачергові вибори до органів місцевого самоврядування.

     При цьому Конституційний Суд України зазначає,  що статтею 64
Основного Закону України (
254к/96-ВР   )  в  умовах  воєнного  або
надзвичайного  стану допускаються окремі обмеження права обирати і
бути обраними.  Такі обмеження за статтею 19 Закону  України  "Про
правовий  режим  воєнного  стану"  (
1647-14  ),  статтею 21 Закону
України "Про правовий режим надзвичайного  стану"    (  
1550-14   )
полягають  у  тому,  що  проведення  виборів  до органів місцевого
самоврядування у  разі  закінчення  строку  їхніх  повноважень  на
період  дії цих режимів забороняється,  а раніше сформовані органи
продовжують свою діяльність.  Тому за умови введення в Україні  чи
окремих  її  місцевостях воєнного або надзвичайного стану Верховна
Рада України  має  право  відмінити  на  цей  час  на  відповідних
територіях  вже  призначені  нею чергові або позачергові вибори до
органів місцевого самоврядування.

     Таким чином,  Конституційний Суд України дійшов висновку,  що
на підставі пункту 30 частини першої статті 85 Конституції України
(
254к/96-ВР  ) Верховна Ради України не мала повноважень відміняти
позачергові вибори до Тернопільської обласної ради.

     5. У   статті   141   Конституції   України  (   254к/96-ВР   )
встановлено  п'ятирічний  строк,  на  який   обираються   депутати
сільських,  селищних, міських, районних, обласних рад. Цим строком
означена і періодичність проведення виборів до  органів  місцевого
самоврядування.  Разом  з  тим пунктом 30 частини першої статті 85
Конституції  України  (  
254к/96-ВР   )  та  чинним  законодавством
України  передбачене  проведення  позачергових виборів до місцевих
рад,  що вказує на можливість настання за  певних  обставин  інших
строків проведення виборів.

     Зокрема, такі  обставини  та  строки  встановлені  в  законах
України "Про місцеве  самоврядування  в  Україні"  (  
280/97-ВР   )
(частини  перша,  четверта  статті  78)  та  "Про вибори депутатів
Верховної  Ради  Автономної  Республіки  Крим,  місцевих  рад   та
сільських,  селищних,  міських  голів"  (
1667-15  ) (частина третя
статті 14,  частини друга,  шоста статті 15).  Відповідно  до  цих
законів   Верховною   Ради  України  було  прийнято  рішення  про
призначення позачергових виборів до Тернопільської обласної ради.

     Конституційний Суд  України  вважає,  що  строки   проведення
виборів  є  важливим  інститутом гарантії реалізації виборчих прав
громадян.  Відміна виборів до органів місцевого самоврядування  чи
перенесення  строків  їх  проведення  з  підстав,  не передбачених
законом, є порушенням цих прав громадян. Тому оспорювана Постанова
(  
1058-17  ) суперечить також частині першій статті 38 Конституції
України (
254к/96-ВР  ).

     Враховуючи викладене та  керуючись  статтями  147,  150,  152
Конституції України (
254к/96-ВР  ),  статтями 51,  61, 63, 65, 67,
69, 73   Закону   України   "Про   Конституційний   Суд   України"
(
422/96-ВР  ), Конституційний Суд України

                          в и р і ш и в :

     1. Визнати  неконституційною Постанову Верховної Ради України
"Про визнання такою,  що втратила  чинність,  Постанови  Верховної
Ради  України  "Про  призначення  позачергових  виборів  депутатів
Тернопільської обласної ради" від 3 березня 2009  року  N  1058-VI
(
1058-17  ).

     2. Рішення  Конституційного  Суду  України  є обов'язковим до
виконання  на  території  України,  остаточним  і  не  може   бути
оскаржене.

     Рішення Конституційного Суду України підлягає опублікуванню у
"Віснику  Конституційного  Суду  України"  та  в  інших  офіційних
виданнях України.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація