Справа №2-а-525/10/1970 ст.2.2976
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 квітня 2010 року Тернопільський окружний адміністративний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Загорського О.О.,
при секретарі Мельничук С.П.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Гринишин П.О.(довіреність від 04.01.2010р.),
представників третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача -
- Управління Держкомзему в Тернопільському районі Тернопільської області – Чаповського В.В. (довіреність від 24.02.2010р.),
- Довжанської сільської Ради – Олійника М.В. (довіреність від 29.03.10р.),
провівши у відкритому судовому засіданні в залі суду розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_7 до Тернопільської районної державної адміністрації,
треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача Управління Держкомзему в Тернопільському районі Тернопільської області, та Довжанської сільської Ради
про визнання дій протиправними та зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ «Бондар» на території Довжанської сільської ради
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_7 звернувся з позовом до Тернопільської районної державної адміністрації про визнання протиправною діяльність Тернопільської районної державної адміністрації про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення у власність членам фермерського господарства «Бондар» земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Довжанської сільської ради Тернопільського району.
Зобов'язання Тернопільської районної державної адміністрації затвердити проект землеустрою щодо відведення у власність членам фермерського господарства «Бондар» земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Довжанської сільської ради Тернопільського району.
Позов мотивовано тим, що на думку позивача не законно, Тернопільською районною державною адміністрацією, відмовлено в задоволенні звернення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність членам фермерського господарства «Бондар» земельної ділянки площею 20 га. для ведення фермерського господарства за межами населеного пункту на території Довжанської сільської ради Тернопільського району.
Оскільки розпорядженням голови Тернопільської районної державної адміністрації № 296 від 12.04.2007р. членам фермерського господарства «Бондар» надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення у власність членам господарства земельних ділянок для ведення фермерського господарства на території Довжанської сільської ради Тернопільського району. Відповідач безпідставно відмовляє в затвердженні технічної документації на одного члена фермерського господарства, ОСОБА_7, вважаючи, що своє право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Довжанської сільської ради, вже використано і намагається незаконно позбавити права на раніше надану ОСОБА_7 земельну ділянку, примушуючи відмовитись від неї в користь відповідача.
Що використавши право безоплатної приватизації земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських споруд, для ведення особистого селянського господарства та для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, однак ще не використав наданого законом права на безоплатну приватизацію земельної ділянки іншого цільового призначення - для ведення фермерського господарства, правове регулювання якого здійснюється спеціальним Законом України «Про фермерське господарство».
В судовому засіданні позивач, представник позивача, надавши пояснення аналогічні позовній заяві просили задовольнити позов та вказали, що розпорядженням голови районної державної адміністрації №296 від 12.04.07р. було надано дозвіл на складення проекту землеустрою щодо відведення у власність членам ФГ «Бондар» земельних ділянок за рахунок земель, які знаходяться в постійному користуванні за межами населеного пункту на території Довжанської сільської ради і позивачем понесені значні фінансові витрати для виготовлення відповідних документів.
Представник позивача вказав, що земельну ділянку яка є в позивача згідно державного акта на право власності на земельну ділянку він віддав в оренду, але отриману в користування земельну ділянку для фермерського господарства хоче використовувати і має право на її приватизацію.
Представник відповідача, просив відмовити в задоволенні позовних вимог та вказав, що в процесі перевірки запропонованого проекту райдержадміністрації стало відомо що голова фермерського господарства при наданні вихідних даних для надання дозволу для розробки проекту приховав те, що скористався своїм правом на безоплатну приватизацію отримавши земельну ділянку (пай) у розмірі 2.95 га. на території Довженківської сільської ради.
Вказав, що у відповідності до ст. 31 Земельного Кодексу України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Дія ч.1 ст.32 ЗК України не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Зазначив, що Законом України "Про Фермерське господарство" - ч.5 ст. 7 чітко визначено, що громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Це положення не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Долучивши до матеріалів справи розпорядження голови районної державної адміністрації №54 від 26.01.10р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок членам фермерського господарства „Бондар" для ведення фермерського господарства на території Довжанської сільської ради» вказав, що даним розпорядженням затверджено проект землеустрою щодо відведення членам фермерського господарства „Бондар" у власність земельних ділянок, крім позивача, який своє право приватизації вже використав, для ведення фермерського господарства, за межами населеного пункту, на території Довжанської сільської ради.
Представники третіх осіб на стороні відповідача, підтримавши позицію відповідача з аналогічних підстав просили відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, третіх осіб, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, проаналізувавши представлені документи, факти, докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення виходячи з наступного:
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Ст. 19 Земельного Кодексу України /в подальшому ЗК України/ визначено категорії земель і вказано, що - Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:
а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської будови;
в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного
призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Ст.22. ЗК України вказано визначення земель сільськогосподарського призначення та порядок їх використання
1. Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.
2. До земель сільськогосподарського призначення належать:
а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);
б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).
Підстави набуття права на землю встановлено ст.116 ЗК України - громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
ОСОБА_7 згідно державного акта на право власності на земельну ділянку є власником земельної ділянки площею 2.95га., цільове призначення якої – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Довжанської сільської ради – що підтвердив в судовому засіданні і сам позивач.
У відповідності до ст. 31 ЗК України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Дія ч.1. ст..32 ЗК України не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Законом України "Про Фермерське господарство" - ч.5 ст. 7 чітко визначено, що громадянам України - членам фермерських господарств передаються безоплатно у власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради.
Це положення не поширюється на громадян, які раніше набули права на земельну частку (пай).
Приходячи до переконання про відмову в задоволенні позовних вимог судом враховано вказане і те, що розпорядженням голови районної державної адміністрації №54 від 26.01.10р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок членам фермерського господарства „Бондар" для ведення фермерського господарства на території Довжанської сільської ради» затверджено проект землеустрою щодо відведення членам фермерського господарства „Бондар" у власність земельних ділянок, для ведення фермерського господарства, за межами населеного пункту, на території Довжанської сільської ради.
Вказаним розпорядженням задоволено клопотання голови ФГ «Бондар» - ОСОБА_7 і вирішено передати членам фермерського господарства „Боднар" у власність земельні ділянки загальною площею 16,65 га. для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (надані в постійне користування - рілля (державний акт на право постійного користування землею серія ТР № 00063 від 25.09.1997р. № 40) за межами населеного пункту на території Довжанської сільської ради, в тому числі:
ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 ділянки № 1-5 площею по 3,35 га.
Згідно вимог ст.ст. 69,70 КАСУ доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких окружний адміністративний суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Сторони в судовому засіданні не зверталися з клопотанням у зв"язку з яким в силу ст.75 КАСУ суд повинен би був витребовувати докази.
Враховуючи викладене, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв"язок доказів у їх сукупності, повно, всебічно і об"єктивно з"ясувавши обставини справи, усунувши із судового розгляду все що не має значення для вирішення справи по суті, дослідивши докази в судовому засіданні, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення.
Керуючись ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст.2,7,70-72,79,86,153,158-163,167 КАСУ, ст.ст. 19, 22, 32, 116 Земельного Кодексу України, ч.5ст.7 Закону України "Про Фермерське господарство" суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_7 про визнання дій протиправними та зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам фермерського господарства «Бондар» на території Довжанської сільської ради – відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, у строк, встановлений для її подання.
/ В повному обсязі постанова складена 02.04.2010р./
Головуючий суддя Загорський О.О.
Копія вірна суддя Загорський О.О.
Справа №2-а-52510/1970 ст.2.2976
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
/ вступна та резолютивна частини /
01 квітня 2010 року Тернопільський окружний адміністративний суд Тернопільської області в складі головуючого судді Загорського О.О.,
при секретарі Мельничук С.П.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Гринишин П.О.(довіреність від 04.01.2010р.);
представників третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача:
- Управління Держкомзему в Тернопільському районі Тернопільської області – Чаповського В.В. (довіреність від 24.02.2010р.);
- Довжанської сільської Ради – Олійника М.В. (довіреність від 29.03.10р.)
провівши у відкритому судовому засіданні в залі суду розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_7 до Тернопільської районної державної адміністрації,
треті особи без самостійних вимог на стороні відповідача Управління Держкомзему в Тернопільському районі Тернопільської області, та Довжанська сільська Рада
про визнання дій протиправними та зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам ФГ «Бондар» на території Довжанської сільської ради
Керуючись ч.2 ст.19 Конституції України, ст.ст.2,7,70-72,79,86,153,158-163,167 КАСУ, ст.ст. 19, 22, 32, 116 Земельного Кодексу України, ч.5 ст.7 Закону України "Про Фермерське господарство" суд
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову ОСОБА_7 про визнання дій протиправними та зобов'язання затвердити проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність членам фермерського господарства «Бондар» на території Довжанської сільської ради – відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, у строк, встановлений для її подання.
/ В повному обсязі постанова буде складена протягом п»яти днів. /
Головуючий суддя Загорський О.О.