ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2010 року < Текст > Справа № 2а-982/10/0870
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Янюк О.С.,
при секретарі судового засідання Світлицькій О.В.,
за участю представників:
від позивача – Олійника І.В. (довіреність від 04.01.2010 № 5/12);
від відповідача – ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_1 від 16.12.1999, виписка від 24.02.2009 №284209)
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Здравбуд», м. Запоріжжя
про стягнення витрат на виплату та доставку пільгової пенсії
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2010 року Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі - УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, позивач) звернулось до суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Здравбуд» (далі - ТОВ «Здравбуд», відповідач), в якому просить стягнути з відповідача 711,42 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. «б», «є», «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі – Закон №1788). Позовні вимоги обґрунтовує приписами Закону № 1788 та вказує, що відповідачем, в порушення вимог вказаного закону не відшкодовуються фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за період з листопада 2009 року по січень 2010 року включно, у зв’язку із чим у ТОВ «Здравбуд» утворилася заборгованість у розмірі 711,42 грн.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі із підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечив та зазначив, що документи, на підставі яких позивачем здійснюється виплата та нарахування пільгових пенсій є недостовірними та підписані посадовими особами, які не працювали на підприємстві. Просить відмовити у задоволені позову у повному обсязі.
У судовому засіданні, за клопотання представника відповідача, у порядку ст. 141 КАС України у якості свідка був допитаний ОСОБА_3, який раніше був керівником ТОВ «Здравбуд». У своїх поясненнях свідок зазначив, що не пам’ятає, чи підписував документи, у справжності яких сумнівається представник відповідача.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та показання свідка, судом встановлені наступні обставини.
ТОВ «Здравбуд» (код ЄДРПОУ 33011449) відповідно до Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 №400 (далі – Закон № 400) є платником збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058 (далі – Закон № 1058).
Відповідно до виданої відповідачем довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії громадянину ОСОБА_4 (від 01.12.2008 № 128 та від 19.09.2009 № 01), на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1992 № 1788 (далі – Закон №1788) призначена пільгова пенсія.
За період з листопада 2009 року по січень 2010 року відповідачем не відшкодуються УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах відповідно до п.п. «б», «є», «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1992 № 1788 у розмірі 711,42грн., що підтверджується розрахунком боргу від 16.02.2010 № 1987/03.
Відповідачу надсилались розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058, які отримані відповідачем 22.01.2010, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення від 21.01.2010 № 7318463. Однак сума заборгованості ТОВ «Здравбуд» сплачена не була.
Зважаючи на несплату відповідачем суми заборгованості позивач звернувся до суду з позовом до ТОВ «Здравбуд» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії у розмірі 711,42грн. у судовому порядку.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 64 Закону № 1058, серед інших повноважень територіальним органам Пенсійного фонду надано було право стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків.
Статтею 1 Закону № 1058 встановлено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно з законодавством, що діяло раніше, а також кошти, сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Згідно з нормами п. 2 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди пенсії призначаються за нормами Закону № 1058 в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788. Виходячи з приписів п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058 до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону №1788 застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Статтею 1 Закону № 400 визначено, що платниками збору на обов’язкове державне пенсійне страхування є суб’єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об’єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об’єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно п. «б» ст. 13 Закону №1788 на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на роботах із особливо шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінету Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
- чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
- жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 затверджена Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція).
Згідно з п.п. 6.1. та 6.2. Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України Закон № 1058 в таких розмірах:
- 100 % фактичних витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до абз. 1 ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058 застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з п. 6.4. та 6.8. Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 “Прикінцевих положень” Закону № 1058, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року на протязі 10 днів з дня прийняття рішення про призначення пенсії. Підприємства щомісяця, до 25 числа, вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Позивачем надано суду належним чином засвідчені довідки, видані ТОВ «Здравбуд», що уточнюють особливий характер роботи або умов праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, які підписані директором ТОВ «Здравбуд», яким на той час був ОСОБА_3, що останнім не спростовується. Доказів того, що довідки підписувалися бухгалтером, який на думку відповідача не працював на підприємстві, суду надано не було.
Твердження представника відповідача, що документи, подані до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя є недостовірними та не можуть бути підставою для призначення пільгової пенсії судом до уваги не приймається, оскільки відповідних клопотань про призначення судової експертизи чи виключення таких документів із матеріалів справи, як неналежних доказів, представник відповідача суду не заявляв, доводи не обґрунтував, а отже це є лише його припущенням.
Видаючи відповідні довідки, відповідачем підтверджено наявність у громадянина ОСОБА_4 пільгового стажу і надане йому право на отримання пільгової пенсії, а отже, з цього моменту у відповідача виник обов’язок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку такої пенсії.
Відповідач, в порушення вимог Законів №1788, № 1058, не відшкодував у повному обсязі суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, нарахованої та виплаченої УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя громадянину ОСОБА_5 у зв’язку із чим у ТОВ «Здравбуд» виникла заборгованість у розмірі 711,42 грн.
Відповідно до ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що заявлені позивачем вимоги є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст.161-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Здравбуд» (код ЄДРПОУ 33011449, р/р 26004000082852, МФО 351715, ЗФ АБ «Факторіал-Банк) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з листопада 2009 року по січень 2010 року включно у розмірі 711,42грн. (сімсот одинадцять грн. 42 коп) на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (р/р 25605301201080, МФО 313957, ЗОУ ВАТ «Державний ощадний банк України, ЄДРПОУ 20508396). Видати виконавчий лист.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 13.04.2010
Суддя (підпис) О.С. Янюк
- Номер:
- Опис: про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-982/10/0870
- Суд: Запорізький окружний адміністративний суд
- Суддя: Янюк Олена Сергіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.11.2017
- Дата етапу: 29.11.2017
- Номер:
- Опис: про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії
- Тип справи: У порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 2а-982/10/0870
- Суд: Запорізький окружний адміністративний суд
- Суддя: Янюк Олена Сергіївна
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 03.03.2020
- Дата етапу: 03.03.2020