КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-7879/09/1170
Категорія статобліку 6.13
31 березня 2010 року Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Чубари Н.В.
при секретарі: Коробченко Є.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Управління пенсійного фонду України в Кіровоградському районі (надалі – позивач) до житлово-комунального підприємства «Велика Северинка-Устрій» (надалі – відповідач) про відшкодування заборгованості по фінансовим санкціям та пені, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про відшкодування заборгованості в сумі 10667,77 грн., яка виникла в зв’язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків за період з 22.03.2004 р. по 29.04.2009 р., в т.ч. фінансова санкція в сумі 5216,01грн. та пеня в сумі 5451,76 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що житлово-комунальне підприємство «Велика Северинка-Устрій» знаходиться на обліку в УПФ України Кіровоградському районі, як платник податків. До нарахування фінансової санкції та пені призвело порушення відповідачем вимог ст.20 Закону України № 1058 від 09.07.2003 р. а саме несвоєчасне здійснення сплати вказаних внесків до бюджету Пенсійного фонду України, тобто пізніше 20 календарних днів із дня закінчення базового звітного періоду. Станом на 01.11.2009 року відповідач має заборгованість в сумі 10667,77 грн. В добровільному порядку у встановлені строки відповідач дану заборгованість не сплатив. Станом на час розгляду справи вказана сума страхових внесків також відповідачем не сплачена.
Позивач в судове засідання не з’явився, надав клопотання про розгляд справи без участі представника, одночасно підтримавши позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити з відстав, викладених в позовній заяві (а. с. 29).
Відповідач позов не визнав, надіславши на адресу суду письмове заперечення, в якому зазначив, що дані фінансові санкції та пеня нараховані на страхові внески, які сплачувались згідно ухвали господарського суду Кіровоградської області від 2008 року по справі № 14/208 про розстрочення виконання судового рішення на суму 7762,29 грн., але згаданий документ до заперечення не додав (а. с. 18).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
27.01.2010 р. ухвалою суду з метою повного та всебічного з’ясування всіх обставин у даній справі та в зв’язку з необхідністю отримання пояснень щодо позовних вимог відповідачу було запропоновано з’явитись в судове засідання та надати суду докази на обґрунтування своєї правової позиції (ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 2008 року по справі № 14/208 про розстрочення виконання судового рішення на суму 7762,29 грн.). В судове засідання відповідач уповноваженого представника не направив, вимоги ухвали суду від 27.01.2010 року не виконав.
Тобто відповідач не скористався своїм правом, передбаченим ст. 49 КАС України, про причини не явки суду не зазначив, незважаючи на те, що про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином (а. с. 13, 17, 22).
Згідно з ч. 6 ст. 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
З огляду на вищевикладене, суд на місці ухвалив слухати справу за даної явки на підставі наявних у справі матеріалів.
В судовому засіданні 31.03.2010 р. на підставі ст. 160 КАС України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови. Складення постанови в повному обсязі відкладено до 05.04.2010 р.
Розглянувши позовну заяву, долучені до справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 1 ст. 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (надалі – Закону України № 1058), платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники і застраховані особи. У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України № 1058, страхувальниками та відповідно платниками страхових внесків до Пенсійного фонду є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об’єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи – суб’єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до ч. 3 ст. 15 Закону України № 1058 страхувальники набувають статусу платників страхових внесків із дня їх реєстрації у територіальному органі Пенсійного фонду.
Статтею 1 Закону України № 1058 страхові внески – кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
На підставі ст. ст. 18, 20 Закону України № 1058 страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. С плата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду. Страхувальники зобов’язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону є календарний місяць.
На підставі ч. 2 ст. 106 Закону України № 1058, с уми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідно до п. 2.1, 5.1.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1, страхувальники зобов’язані сплачувати внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати.
Судом встановлено, що за порушення відповідачем норм ст. 20 Закону України № 1058 позивачем 03.06.209 р. було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 392 (а. с. 7), яким до відповідача застосовано фінансову санкцію в розмірі 5216,01 грн. та нараховано пеню в розмірі 5451,76 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 22.03.2004 р. по 29.04.2009 р. Дане рішення було отримано відповідачем 10.06.2009 р. (а. с. 6).
На підставі ч. 13 ст. 106 Закону України № 1058 суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Станом на час розгляду справи будь-яких відомостей щодо оскарження прийнятого рішення та доказів сплати сум недоїмки, фінансових санкцій та пені відповідачем не надано.
Крім того, наявність у відповідача недоїмки зі сплати страхових внесків за період з 22.03.2004 р. по 29.04.2009 року в сумі 10667,77 грн. підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунком заборгованості на обов’язкове державне пенсійне страхування по Житлово – комунальному підприємству «Велика Северинка – Устрій» за підписом начальника управління ПФУ в Кіровоградському районі (а. с. 5) та розрахунком фінансової санкції та пені по особовому рахунку ЖКП «Велика Северинка – Устрій» (а. с. 8 – 10).
Таким чином, в ході судового розгляду знайшов підтвердження факт існування несплаченої відповідачем заборгованості по сплаті страхових внесків в сумі 10667 грн. 77 коп., в т.ч. фінансова санкція в сумі 5216,01 грн. та пеня в сумі 5451,76 грн. за період з 22.03.2004 р. по 29.04.2009 року, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки судове рішення ухвалене по справі, в якій позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – юридична особа, у відповідності до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з ЖКП «Велика Северинка-Устрій» на користь Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградському районі заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені в сумі 10667,77 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України – з дня складення в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 02 квітня 2010 р.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Н.В.Чубара